Bezpieczne waluty zyskiwały

Na fali wzrostu niepewności z powodu pandemii koronawirusowej umocniły się waluty, cieszące się renomą bezpiecznych przystani. Prawdziwy pogrom przeżyły waluty surowcowe rynków wschodzących (w tym real, rand i rubel). Dolar umocnił się ok. 9 proc. wobec złotego w I kwartale – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

irrquarterly,waluty, wyniki

Bezpieczne waluty zyskiwały

Wybuch ogólnoświatowej epidemii SARS-CoV-2 doprowadził do wzrostu awersji do ryzyka, wobec czego poza długiem skarbowym rynków bazowych, korzystały na tym zjawisku waluty, uznawane za bezpieczne przystanie.

Dolar zyskał wobec większości walut. Stracił jedynie w trzech przypadkach, w stosunku do jena, franka szwajcarskiego i dolara honkongijskiego.

W odwrocie znajdowały się waluty rynków wschodzących. Amerykański dolar umocnił się o prawie 9 proc. wobec złotego, a para USD/PLN po przekroczeniu poziomu 4,0, była najwyżej od 2017 roku.

– Prawdziwy pogrom przeżyły zwłaszcza waluty surowcowe z tego regionu geograficznego. USD zyskał ponad 20 proc. wobec reala brazylijskiego, randa południowoafrykańskiego, rubla rosyjskiego i peso meksykańskiego. Słaba koniunktura na rynku towarowym spowodowała, że traciły również niektóre waluty gospodarek rozwiniętych – dolary australijski, nowozelandzki i kanadyjski – podano w raporcie.

Czynnikiem negatywnym dla wielu walut w I kwartale były działania banków centralnych, które gremialnie obniżały stopy procentowe. O skali zjawiska świadczy saldo decyzji łagodzących politykę stóp do decyzji zaostrzających (ponad 110 obniżek wobec 5 podwyżek na całym świecie).

– Akcja stymulacji pieniężnej miała związek z obawami banków, dotyczącymi negatywnych wpływu pandemii koronawirusa na aktywność gospodarczą. Widać było przy tym pewną prawidłowość, rozłożoną na osi czasu. Im bardziej stawało się jasne, że SARS-CoV-2 to problem globalny, a nie chiński czy azjatycki, tym intensywniej reagowały banki centralne – uważają autorzy IRR Quarterly.

Z danych centralbanknews.info wynika, że w styczniu 11 banków centralnych dokonało 13 obniżek, a w lutym 14 podjęło 15 cięć. Szczyt fali „gołębiej” przypadł na marzec, gdy potwierdziło się, że epidemia przerodziła się w pandemię, i wówczas 63 banki centralne przeprowadziły 84 obniżki stóp procentowych.

– Obniżkom towarzyszyło wdrażanie pakietów stymulacji fiskalnej, które na dłuższą metę doprowadzą do powstawania gigantycznych deficytów makro, co nie będzie sprzyjać wielu walutom, w tym złotemu – wskazano w opracowaniu.

– Większość ośrodków analitycznych jest zdania, że złoty utrzyma podwyższone poziomy wobec euro czy dolara. Nie brak opinii, że EUR/PLN może wynieść 5,0 i więcej. Pocieszające w tym trudnym otoczeniu może być to, że złoty nie należy do walut surowcowych, które będą cierpieć jeszcze przez dłuższy czas za sprawą spadku popytu na rynku commodities – podsumowali autorzy raportu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR