Biomed-Lublin chce do końca listopada znaleźć finansowanie dla budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego

Omawiane walory:

Biomed-Lublin pracuje obecnie nad finansowaniem wkładu własnego budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) i do końca listopada chce poinformować, w jaki sposób pozyska środki na ten cel. Realizacja inwestycji, na którą spółka otrzymała 14,9 mln zł dotacji ma rozpocząć się w grudniu br.

(Fot. Biomed Lublin/fb)

– Nie ma możliwości, by spółka zrealizowała budowę Centrum Badawczo Rrozwojowego ze środków własnych. Obecnie pracujemy nad sposobem finansowania naszego wkładu. Chcemy mieć gwarancję pozyskania środków na koniec listopada – powiedział członek zarządu Włodzimierz Parzydło podczas konferencji prasowej. 

Kilka dni temu Biomed-Lublin poinformował, że otrzymał z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotację wysokości 14,98 mln zł na utworzenie CBR. Wymagany wkład własny to 9,98 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w zakładzie produkcyjnym spółki w Lublinie w latach 2018-2020. 

– Priorytetem tego CBR jest realizacja agendy badawczej w zakresie produktów Onko BCG i Szczepionki BCG. Jednocześnie z badaniami uzyskujemy przychody ze sprzedaży produktów BCG. Największe inwestycje poniesiemy w I i III kwartale przyszłego roku – dodał prezes. 

Efektem realizacji projektu CBR będzie wzbogacenie portfolio o nowe, innowacyjne produkty, zaś w wymiarze finansowym wzrost wartości EBITDA o ok. 13 mln zł rocznie. Biomed planuje także ekspansję geograficzną na wybrane rynki EU, Azji południowo-wschodniej w Bliskiego Wschodu, z partnerami zapewniającymi rentowny, szybki wzrost sprzedaży. 

W I półroczu na wydziale BCG spółka zwiększyła zdolności produkcyjne Onko BCG z 12 do 36 tys. opakowań rocznie. Biomed zwiększył także zdolności produkcyjne na nowym wydziale Distreptazy – z ok. 600 tys. do 1,6 mln sztuk opakowań rocznie. W obu przypadkach obecnie trwają procedury walidacji i rejestracji zmian w procesie wytwarzania, których efektem będzie wprowadzenie produktów do sprzedaży w listopadzie br. 

– W I półroczu zrealizowaliśmy inwestycje, które nie były znaczące kwotowo – wyniosły ok. 3,5 mln zł, ale bardzo mocno wpłynęły na wzrost mocy produkcyjnych. W trzecim  kwartale nasze zdolności produkcyjne są takie, jak były w I półroczu. W czwartym kwartale wejdą do produkcji serie walidacyjne, więc przychody będą większe, ale znaczący wzrost będzie widoczny w przyszłym roku – ocenił Włodzimierz Parzydło. 

Biomed podał, że efektem działań zrealizowanych w 2018 roku będzie w szczególności rozbudowa mocy produkcyjnych i wzrost wartości EBITDA o ok. 6 mln zł w 2019 r.  Na 2019 roku spółka planuje dalsze zwiększenie zdolności produkcyjnych i docelowo w 2021 chce produkować 72 tys. opakowań rocznie Onko BCG (wobec 12 tys. w I poł. 2018 r.)  oraz 240 tys. opakowań rocznie Szczepionki BCG (wobec 50 tys. w I poł. 2018 r.). Są to w ocenie spółki produkty strategiczne – o najwyższej marży i największym potencjale wzrostu. 

Jak poinformował prezes, Biomed-Lublin chce dla produktu Onko BCG stworzyć markę, pod jaką będzie on sprzedawany na polskim i zagranicznych rynkach. 

– Jest kilka firm, które mają produkt Onco BCG. Chcemy mieć własną markę tego produktu, przeprowadzić całą kampanię marketingową i na nowe rynki chcemy wchodzić z czymś, co już jest rozpoznawalne – powiedział Piróg. 

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r. Jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 31,4 mln zł w 2017 r. 

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty importowane z Chin, mocny JSW i Mercator Medical

  Mocne wzrosty na giełdzie w Chinach nie tylko przesądziły o zielonym otwarciu dzisiejszych sesji w Europie, ale prawdopodobnie również ustawiły nastroje na dalszą cześć tygodnia.

 • Piątek należy do maluchów, w grze Biomed, CI Games, T-Bull

  Mniejsze spółki z Biomed-Lublin na czele, absorbują prawie całą uwagę inwestorów i sprawiają, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie jest interesująca. Wśród giełdowych tuzów najbardziej gorącą spółką jest odreagowujące spadki LPP.

 • Biomed rozpoczął zawieranie umów z RCKiK w zakresie dostawy osocza

  Biomed-Lublin rozpoczął proces zawierania z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa umów dostawy osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2 na warunkach ustalonych z Narodowym Centrum Krwi. Kurs akcji spółki wystrzelił o blisko 10 proc., a jeden walor kosztuje w piątek rano 7,80 zł.

 • WIG20 próbuje odrabiać straty, w grze Biomed-Lublin i Harper Hygienics

  Od spadków wszystkich indeksów rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Pretekstem sprzedaży akcji jest powrót obaw przed drugą falą zachorowań na COVID-19, co wczoraj sprowokowało mocną wyprzedaż na Wall Street. Ten sam temat winduje natomiast akcje spółek Harper Hygienics i Biomed Lublin.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR