Boryszew chwali się wynikami i szykuje powrót do płacenia dywidendy

Omawiane walory:

Przemysłowa grupa Romana Karkosika zakończyła ubiegły rok rekordowym zyskiem. Według najnowszych zapowiedzi, Boryszew ma znowu być spółką dywidendową. Z zysku za 2014 roku do akcjonariuszy ma trafić 0,10 zł na każdą akcję.

Grupa Boryszew zanotowała w 2014 roku wzrost przychodów do 5,06 mld zł z 4,84 mld zł wypracowanych rok wcześniej. Przełożyło się to na uzyskanie 210,4 mln zł zysku EBIT i 155,9 mln zł zysk netto. W ujęciu r/r wyniki okazały się lepsze odpowiednio o 78 proc. i 184 proc.

Najwięcej dla przychodów grupy znaczy produkcja części samochodowych (1,86 mld zł w 2014 r.). Głównym rynkiem zbytu są kraje Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim Niemcy. Boryszew jest jednym z głównych dostawców części samochodowych dla Volskwagena, którego sprzedaż samochodów w Europie wzrosła o 7,2 proc. w ubiegłym roku. Swoje zakłady produkcyjne Boryszew ma rozlokowane na kilku kontynentach w kilkunastu krajach, w tym oprócz Polski m.in. w Chinach, Indiach, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Rosji i Brazylii.

– W roku 2015 otworzymy fabrykę w Meksyku, która ma być dla nas bramą do rynków północnoamerykańskich. Szacujemy, że co dziesiąty samochód na świecie ma w sobie części, które wyprodukowane zostały w jednym z naszych zakładów. Niezmiennie naszym celem pozostaje wzrost przychodów i udziałów w rynku. Chcąc go osiągnąć, musimy się cały czas rozwijać. Stawiamy na innowacyjność. Musimy nie tylko dotrzymywać kroku naszym partnerom biznesowym, ale wręcz wyprzedzać ich w technologicznym wyścigu. Stąd też decyzja o uruchomieniu nowoczesnego centrum badawczego w naszych zakładach Maflow w Tychach. Blisko współpracujemy także z ośrodkami akademickimi – między innymi z AGH w Krakowie. Staramy się także wykorzystywać środki unijne. – mówi Piotr Szeliga, prezes zarządu Boryszew SA.

Kliknij aby powiększyć. Zakłady Grupy Boryszew.

Kliknij aby powiększyć. Zakłady Grupy Boryszew.

W 2014 roku cash flow operacyjny wyniósł 174,6 mln zł wobec 180,9 mln zł rok wcześniej. Zadłużenie odsetkowe netto grupy, pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty, na koniec 2014 roku wyniosło 877,3 mln zł i było wyższe o 55,1 mln zł wobec stanu na koniec 2013 roku. Do wzrostu zadłużenia przyczyniło się głównie przeprowadzenie skupu akcji spółek notowanych na GPW oraz spółek grupy kapitałowej.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Boryszewa

Zarząd Boryszewa chce zacząć regularnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. W 2015 roku grupa liczy na znaczący wzrost przepływów operacyjnych, którymi chce sfinansować 150-180 mln zł wydatków inwestycyjnych oraz dalszy skup akcji Hutmenu. Planuje też dalsze delewarowanie. Zarząd Boryszewa przy okazji publikacji raportu rocznego zarekomendował wypłatę dywidendy z zysku netto za 2014 r. Spółka proponuje 0,10 zł na akcję, co daje stopę na poziomie 1,6 proc. Ostateczna decyzja dotycząca podziału zysku netto spółki zostanie podjęta przez walne zgromadzenie Boryszewa. W tym roku akcje spółki zyskały 6,5 proc. Natomiast w skali ostatniego półrocza przecena sięgnęła ponad 12 proc.

wykres_boryszew

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Boryszew uruchomił produkcję preparatu do dezynfekcji

  BORYSZEW ERG - spółka z grupy kapitałowej BORYSZEW - rozszerzył ofertę produktową o preparat o działaniu wirusobójczym przeznaczony do dezynfekcji rąk oraz powierzchni, materiałów i wyposażenia o nazwie ERG CleanSkin.

 • Boryszew wstrzymuje produkcję części dla niektórych producentów aut

  Zarząd BORYSZEWa otrzymał od klientów segmentu motoryzacja (w tym Volkswagen Group oraz Grupa PSA) informacje o czasowym wstrzymaniu działalności większości ich zakładów produkcyjnych.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Boryszew ma przedwstępną umowę sprzedaży Impexmetalu. Spółka trafi w ręce Szwedów

  Spółki z grupy BORYSZEW mają przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji spółki Impexmetal. Kupującym jest szwedzka spółka Gränges AB, globalny dostawca walcowanych produktów aluminiowych. Transakcja będzie stanowiła kolejny krok zmierzający do planowanego przez zarząd uporządkowania skomplikowanej struktury grupy kapitałowej BORYSZEW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR