Cedrob ma drobnych akcjonariuszy Gobarto na widelcu

Omawiane walory:

Walne Gobarto głosami akcjonariusza większościowego przyjęło niekorzystną z punktu widzenia drobnych inwestorów uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu do emisji nowych akcji z opcją wyłączenia prawa poboru. Tym samym Cedrob otworzył sobie furtkę do przekroczenia progu 90 proc., a następnie ogłoszenia przymusowego wykupu akcji i wycofania spółki z giełdy.

Środowe głosowanie było dla Cedrobu formalnością. Główny akcjonariusz Gobarto kontroluje ponad 83 proc. wszystkich akcji, a jego udział w liczbie głosów na wczorajszym NWZ przekraczał 97,5 proc. W spotkaniu wzięli też udział drobni akcjonariusze oraz przedstawiciele SII, którzy do uchwał ws. podwyższenia kapitału zakładowego oraz upoważnienia zarządu do pozbawienia w całości lub w części prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy za zgodą rady nadzorczej zgłosili sprzeciw.

– 1. Zarząd spółki jest uprawniony do podwyższania kapitału zakładowego spółki poprzez emisję nowych akcji, o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 208.501.717 zł, w drodze jednego lub kilku kolejnych podwyższeń kapitału zakładowego w granicach określonych powyżej (Kapitał Docelowy).

2. Zarząd spółki jest uprawniony do wydawania akcji wyemitowanych w ramach kapitału docelowego w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne. – czytamy w uchwale zmieniającej statut spółki.

Uchwalona właśnie zgoda na emisję akcji ma strategiczne znacznie, w świetle tegorocznych przymiarek do wykupienia wszystkich walorów i wycofania spółki z obrotu na GPW przez Cedrob, głównego akcjonariusza Gobarto. Inwestorzy obawiają się, że dodruk akcji zostanie przeprowadzony w taki sposób, że udział Cedrobu wzrośnie powyżej progu 90 proc., co automatycznie umożliwi przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych, a następnie – wycofanie spółki z giełdy. Taki scenariusz rysuje także Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.>> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Gobarto

– Aktualnie kapitał zakładowy spółki wynosi 278 mln zł, przy czym Cedrob posiada akcje stanowiące 83 proc. KZ, więc nie można wykluczyć scenariusza podwyższenia kapitału w celu przejęcia części aktywów Cedrobu, w wyniku czego akcjonariusz przekroczyłby 90 proc. próg w KZ i ogłosił przymusowy wykup akcjonariuszy mniejszościowych – uważa Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

Cedrob w tym roku już raz próbował odkupić akcje Gobarto od inwestorów. W styczniu główny akcjonariusz ogłosił wezwanie na wszystkie papiery spółki po cenie 6,70 zł za walor. Odzew – mimo iż proponowana cena była wyższa od rynkowej – był niewielki. Pod koniec okresu składania zapisów Cedrob próbował skusić inwestorów podniesieniem ceny do 7,25 zł, ale i to nie przyniosło zamierzanego efektu.

Drobni inwestorzy nie zgadzają się na warunki Cedrobu. Ich zdaniem oferowana cena jest za niska. Jako argument wskazują sygnalizujące niedoszacowanie wskaźniki. Przy 7,25 zł za akcję wycena spółki jest dużo niższa niż skorygowana o wartości niematerialne wartość księgowa. Relatywnie są też niskie wskaźniki oparte o zyski, jak C/Z, C/EBIT czy EV/EBITDA – znacznie niższe od spółek porównywalnych.>> Analizę wskaźnikową Gobarto znajdziesz tutaj

– Czy jest pole do wzrostów? Wydaje się, że do 10 zł tak, bo wszyscy zakładają, że emisja będzie do Cedrobu i koniec końców przekroczą 90 proc. akcji i wykupią za grosze nas, małych. – komentuje addison na forum StockWatch.pl

W oficjalnym uzasadnieniu do środowej uchwały spółka podała, że dzięki podjętej uchwale będzie mogła realizować plan rozwoju segmentu produkcyjnego i dystrybucyjnego oparty na strategii na lata 2015-2019. Z kolei Andrzej Goździkowski, prezes Cedrobu jeszcze przed walnym zadeklarował, że ma inne plany wobec Gobarto i na tę chwilę nie planuje delistingu spółki czy też przeprowadzenia przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych. Na ile te deklaracje są trwałe, czas pokaże.

– Spółka poszukuje okazji rynkowych, które niejednokrotnie wymagają szybkiego pozyskania środków. Jedną z opcji jest kredyt bankowy, inną podwyższenie kapitału zakładowego. Możliwa emisja akcji w ramach kapitału docelowego jest rozwiązaniem szybszym i mniej kosztownym niż dokonywanie takiej emisji poprzez każdorazowo podejmowaną uchwałę walnego zgromadzenia, co ma niebagatelne znaczenie w sytuacjach nagłego zapotrzebowania na kapitał – powiedział prezes Dariusz Formela, cytowany w komunikacie.

Gobarto (dawniej Polski Koncern Mięsny Duda) to największa w Polsce firma zajmująca się ubojem i rozbiorem mięsa czerwonego. Spółka kontroluje i jest zarazem najważniejszą częścią grupy kapitałowej, którą aktualnie tworzy ok. 30 firm z branży rolno-spożywczej z terenu Polski, Ukrainy oraz Niemiec. Spółka jest notowana na GPW od 2002 r. Należy do grupy kapitałowej Cedrob.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Gobarto, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR