Celon Pharma: Testy kliniczne leku na COVID-19 mogą ruszyć w połowie 2022 r.

Omawiane walory:

Celon Pharma zakłada, że podawanie pacjentom innowacyjnego leku przeciwwirusowego na COVID-19 w ramach testów klinicznych ruszy w połowie 2022 r., poinformował prezes Maciej Wieczorek. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek o godz. 13:30 o 3,71 proc.

celon,pharma,lek,koronawirus

Celon Pharma: Testy kliniczne leku na COVID-19 mogą ruszyć w połowie 2022 r. (Fot. materiały prasowe)

– Projekt rusza, dostaliśmy dofinansowanie 40 mln zł [z NCBR] i w ramach tych działań planujemy dwie biblioteki związków dedykowanych SARS-CoV-2. W ramach Centrum Badawczo-Rozwojowego budujemy laboratorium dedykowane do wirusów, które ma wszystkie wymagania spełnione po to, by uzyskać certyfikację BSL-3 niezbędną, żeby taki projekt prowadzić. W ramach tych projektów w połowie 2022 roku będziemy mogli testować leki, związki, które są metodycznie zaprojektowane, rozwinięte w leczeniu SARS-COV-2 – powiedział Wieczorek podczas prezentacji z okazji oficjalnego otwarcia nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego.

– Być może to odległy okres, ale mam podejrzenie, że będziemy musieli z SARS-CoV-2 jakoś żyć i to nie minie tak szybko – zaznaczył.

Na początku września Celon Pharma poinformował, że wniosek spółki o dofinansowanie projektu „Opracowanie i wdrożenie do badań klinicznych i działalności własnej spółki, innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych” został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) do dofinansowania. Rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 38,9 mln zł, a całkowita wartość projektu to ok. 65 mln zł.

Wówczas spółka podała również, że projekt dotyczący innowacyjnego leku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych przewiduje podawanie pacjentom wyselekcjonowanego leku w 2022 r. w ramach testów klinicznych

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Jak podkreślił prezes, w przypadku SARS-CoV-2 kluczowe jest zahamowanie wnikania wirusa do komórek.

– Jedna z odnóg tego projektu to jest blokada proteazy, która się tym zajmuje, a drugi cel molekularny, który wtedy – w marcu hipotetyzowaliśmy, że powinien być efektywny – to jest hamowanie polimerazy RNA. To jest ten mechanizm, który powoduje, że kiedy wirus już się dostanie do komórek, nie jest wstanie dokładać kolejne fragmenty RNA. Jest to strategia swego rodzaju konia trojańskiego. […] To mechanizm, który jesteśmy w stanie od poczatku metodycznie sprawdzać in vitro, kontrolować i dla którego jesteśmy w stanie rozwijać bibliotekę związków najbardziej efektywnych, które jednocześnie są dedykowane dla SARS-CoV-2 – powiedział prezes.

Jak wskazał, dzisiaj wiadomo o dwóch efektywnych lekach w SARS-CoV-2, jednak mają one istotne ograniczenia.

– Pierwszy z nich to jest Remdisivir, który wykazał zmniejszenie śmiertelności na poziomie 30% i skrócenie czasu hospitalizacji. To jest lek, który wykorzystuje mechanizm hamowania aktywności polimerazy RNA wirusa. Ale to jest lek, który ma ogromne ograniczenia – musi być podawany dożylnie ze względu na swoje możliwości fizochemiczne. W związku z tym nasz projekt od samego początku zakłada selekcjonowanie tych związków, które byłyby podawane doustnie bądź inhalacyjnie – podkreślił Wieczorek.

Według niego, największym kosztem SARS-CoV-2 jest hospitalizacja, która „rozłoży nasz system opieki zdrowotnej jak domino”.

– Dostarczenie leku efektywnego, by był stosowany w warunkach domowych to jest to. Mając taki lek, możemy myśleć o tym, że SARS-CoV-2 zamykamy – tak jak grypę. Nie mając tego leku, a mając tylko Remdisivir i Dexametazon, który też jest stosowany w szpitalach, mamy jakiś lek, który powoduje, że 30% mniej pacjentów umrze, ale to nie jest fundamentalna strategia walki z wirusem – powiedział.

Celon Pharma uruchomił dziś oficjalnie Centrum Badawczo-Rozwojowe o powierzchni ponad 30 000 m2, z najnowocześniejszą w Polsce infrastrukturą badawczą, w którym docelowo 350 naukowców będzie realizować 16 projektów rozwoju nowych leków, w 4 obszarach terapeutycznych: neuropsychiatrii, onkologii chorobach metabolicznych, chorobach zapalnych. Obiekt ma innowacyjne laboratoria biotechnologiczne, wyposażone m.in. w technologię single use, chemiczne i fizykochemiczne – umożliwiająca syntezę związków w dużej skali w oparciu z wykorzystaniem reaktorów flow chemistry, czy biomarkerów – umożliwiające prace nad markerami i testami do prowadzenia spersonalizowanej terapii chorób cywilizacyjnych.

– Centrum jest elastyczne, będziemy je rozbudowywać prze najbliższą dekadę, półtorej. To jest continuum. Mniej więcej 50-60% sprzętów jest już zakupionych, dając nam komfort kontynuacji wszystkich projektów, rozpoczęcia innych projektów. Będziemy selektywnie kupować dodatkowy sprzęt. Na dzisiaj mamy mniej więcej 20-30 proc. sprzętów tutaj już zainstalowanych z poprzedniego centrum, duża część jest w magazynie i od jutra będziemy je wprowadzać – powiedział Wieczorek.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2016 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CLNPHARMA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Celon Pharma zakończył analizę wyników II fazy badania leku na depresję

  Celon Pharma zakończył analizę wyników badania klinicznego II fazy leku opartego na esketaminie u pacjentów z depresją jednobiegunową w ramach tzw. follow up, czyli 6-tygodniowej rozszerzonej obserwacji.

 • NCBR rekomenduje dofinansowanie 2 projektów Celon Pharma łącznie na 26,8 mln zł

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zarekomendowało dofinansowania dwóch projektów Celon Pharma: projektu rozwoju CPL'116 w leczeniu idiopatycznego zwłóknienia płuc kwotą 18,7 mln zł oraz projektu rozwoju CPL'36 w leczeniu dyskinez w chorobie Parkinsona kwotą 8,1 mln zł. Kurs akcji spółki rośnie w wtorek kwadrans po godz. 9 o 5,47 proc., a za jeden walor płacono 42,45 zł.

 • Celon Pharma ma rekomendację NCBR dot. dofinansowania projektu kwotą 39 mln zł

  Wniosek spółki Celon Pharma o dofinansowanie projektu "Opracowanie i wdrożenie do badań klinicznych i działalności własnej spółki, innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych" został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania. Rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 38,9 mln zł. Kurs akcji spółki rośnie w środę po godz. 15 o blisko 9 proc.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • Prezes Celon Pharma rozważa dokapitalizowanie Mabionu poprzez Glatton

  Prezes Celon Pharma Maciej Wieczorek rozważa dokapitalizowanie Mabionu poprzez spółkę Glatton, której jest jedynym udziałowcem. Celon Pharma nie planuje akwizycji w tym roku. Spółka w sierpniu zaprezentuje wyniki badania klinicznego II fazy leku opartego na Esketaminie u pacjentów z depresją jednobiegunową.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR