Cena jest wszystkim – Analiza price action: Odwroty [RECENZJA]

Na polskim rynku wydawniczym książek dotyczących stricte analizy technicznej jest stosunkowo niewiele. "Analiza price action: Odwroty" autorstwa Ala Brooksa wyróżnia się wśród nich dlatego, że skupia się praktycznie tylko na jednym aspekcie – miejscach na wykresach cenowych, gdzie odwracają się trendy.

Fot. Maklerska.pl

Al Brooks uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na University of Chicago, jednak 30 lat temu porzucił karierę w chirurgii okulistycznej na rzecz tradingu. Autor po testach różnych metod i setek wskaźników wypracował swoje podejście na bazie czytania tylko wykresów cenowych. Dziś nazwalibyśmy je podejściem price action. Używający tej metody skupiają się na samych świecach/słupkach generowanych na wykresie przez cenę, zupełnie ignorując użycie oscylatorów lub też innych wskaźników analizy technicznej. Wedle podejścia price action cena „mówi wszystko”.

Obecnie autor bardzo aktywnie zajmuje się działalnością wydawniczą i szkoleniową. Jest popularnym wykładowcą na MoneyShow i TradersExpo. Wykładał ucząc tysiące traderów. Uczył również zaawansowanych technik tradingowych na Chicago Mercantile Exchange. Oprócz tego prowadzi też stronę www.BrooksPriceAction.com gdzie m.in można nabyć jego kurs dotyczący price action za 399 dolarów.

Analiza price action: Odwroty to część ostatnia tryptyku autorstwa Brooksa. Wcześniej ukazały się Analiza price action: Trendy oraz Trading Price Action: Trading Ranges (tej części jeszcze nie wydano na rynku polskim). W mojej ocenie łatwiejszym dla czytelników będzie rozpoczęcie przygody z książkami autora właśnie od „Trendów”, gdyż to podejście jest najbardziej naturalnym dla większości inwestorów. W przypadku „Odwrotów” autor celuje w bardziej doświadczonych inwestorów oraz tych, którzy skupiają się na day-tradingu na kontraktach terminowych (głównie na rynku amerykańskim).

>> Zamów „Analiza price action: Odwroty” w Maklerska.pl

Książka rozpoczyna się od kilkunastostronicowego słowniczka terminów, które czytelnik musi sobie przyswoić, aby w miarę płynnie poruszać się po stronach lektury. Następnie Brooks charakteryzuje to jak wyglądają odwroty, jakie mają cechy i jak można je wykorzystać. Mimo, iż autor jest fanem price action znajdziemy również wykorzystanie klasycznych formacji liniowych pokroju klinów, trójkątów, podwójnego dna/szczytu czy też flagi. Druga część książki skupia się na daytradingu i może być kopalnią wiedzy dla chcących handlować w ten sposób na rynku amerykańskim. W trzeciej z kolei autor podsumowuje wcześniejszą wiedzę jak i przedstawia możliwości handlu na opcjach w oparciu o analizę techniczną.

Chcący zastosować porady autora muszą, jednakże pamiętać, że odwroty ceny rzadko trwale odwracają rynkowe trendy. Sam Brooks pisze, że ok. 80 proc. wszystkich formacji zapowiadających odwrócenie trendu kończy się fiaskiem, a trend jest kontynuowany. Dlatego też szczególny nacisk kładzie na to jakie ponoszone jest ryzyko w ew. zagraniu. W swoim „równaniu tradera” wskazuje na to, aby potencjalny zysk był znacznie większy od możliwej straty. Niezbędne w takim podejściu jest stosowanie stop lossów, w innym wypadku wypracowanie zyskowności może okazać się niemożliwe. Co więcej autor książki twierdzi, że większość traderów jest uzależniona od rynku i emocji jakie on daje. To istotna uwaga, gdyż takie uzależnienie może doprowadzić nawet do bankructwa.

Słabszą stroną książki jest moim zdaniem forma. O ile wykresy cenowe są liczne i bardzo czytelne, o tyle ich opisy potrafią rozciągać się na wiele stron co zmusza do częstego kartkowania książki i powracania do nich, aby zrozumieć spostrzeżenia Brooksa. Co więcej autor w bardzo skondensowany sposób przekazuje swoją wiedzę i przy braku podziału tekstu odstępami między-akapitowymi może spowodować to zagubienie czytelnika. Na szczęście tezy pisarza są powtarzane wielokrotnie na łamach „Odwrotów” więc każdy kto przeczyta tą przeszło 600-stronicową lekturę w całości z pewnością je bez trudu zapamięta.

Podsumowując, „Analiza price action: Odwroty” to lektura specjalistyczna. Może się ona wydać trudna w odbiorze, szczególnie czytelnikom, którzy dotąd nie zajmowali się zbytnio analizą techniczną. Znający podstawy analizy technicznej inwestorzy z pewnością jednak poszerzą swoją wiedzę o to jak wygląda podejście price action w praktyce. Szczególnie natomiast książka Brooksa powinna zainteresować chcących trudnić się daytradingiem, zwłaszcza iż nie ma zbyt wielu opracowań dotyczących tego tematu na rynku.

Książka jest dostępna w księgarni maklerska.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR