StockWatch.pl

Chiny odpowiadają, giełdy spadają

Po kilku dniach milczenia, dziś na rynek napłynęła chińska odpowiedź na decyzję USA w sprawie piątkowej podwyżki taryf celnych. W ramach retorsji, Państwo Środka podwyższy od czerwca taryfy na produkty importowane z USA w kwocie 60 mld USD. Zwiększenie stawek celnych będzie dotyczyło tej grupy towarów, które zostały objęte cłami we wrześniu ubiegłego roku. Wśród oclonych towarów, zdecydowana większość zostanie objęta 25-proc. stawkami (we wrześniu zastosowane poziomy stawek dzieliły się na 5 oraz 10-proc.).

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Mogłoby się również zdawać, że mniej oficjalna odpowiedź Chin widoczna jest również na rynku walutowym, na którym chińska waluta osłabiła się w trakcie ostatnich dwóch tygodni względem dolara o ok. 2 proc. Należy dodać, że wcześniejsze oczekiwania związane z finalizacją umowy handlowej służyły chińskiemu juanowi, który był jednocześnie istotnym wsparciem dla licznej grupy walut krajów EM.

Giełdy na całym świecie naturalnie nie przyjęły informacji o chińskich retorsjach pozytywnie. W momencie pisania komentarza, w Europie panuje wszechobecna czerwień, a straty większości indeksów przekraczają 1 proc. O godzinie 17:00 niemiecki DAX zniżkuje o 1,3 proc., a francuski CAC o 1,1 proc. Nie inaczej zareagował również polski parkiet – WIG20 zakończył dzień ze spadkiem o 0,9 proc., przy czym należy zaznaczyć, że w ostatniej fazie sesji polski indeks blue chipów odrobił sporą część strat. Dziś najprawdopodobniej poznamy szczegóły zadeklarowanego wcześniej przez prezydenta D. Trumpa rozszerzenia pakietu ceł na pozostałą część towarów importowanych z Chin. Na otwarciu, głębokie spadki notują kluczowe amerykańskie indeksy – S&P500 traci 2,2 proc., a Nasdaq 2,9 proc.

W obliczu wzrostu awersji do ryzyka, nieco zawodu mogło w ostatnim czasie dostarczać złoto. Cena „królewskiego kruszcu” od marca walczy z poziomem 1.280 USD za uncję i nie może powrócić do zapoczątkowanego w październiku 2018 r. trendu wzrostowego. Problem w tym, że za „bezpieczną przystań” traktuje się w obecnych czasach zarówno złoto, jak i amerykańskiego dolara. Dziś natomiast sytuacja potoczyła się według innego, nieco korzystniejszego scenariusza dla złota. Po ogłoszeniu odpowiedzi chińskiej, dolar osłabił się m.in. względem innych walut uznawanych za bezpiecznie (frank szwajcarski, japoński jen). W mediach pojawił się „nieśmiertelny” temat skupu amerykańskich skarbówek przez Chiny, który mógłby zostać ograniczony w ramach stosowania alternatywnych narzędzi prowadzenia wojny handlowej. Ostatecznie pozwoliło to złotu zachować się w sposób, w jaki przystało na aktywa korzystające z rosnącej awersji do ryzyka. W momencie pisania komentarza, surowiec zyskuje ok. 0,9 proc. i notowany jest w okolicach 1.297 USD za uncję.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 13 maja 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR