StockWatch.pl

Chiny wracają do gry

Po tygodniowej przerwie do handlu powrócili inwestorzy z Chin. Tamtejsza giełda zaliczyła udaną sesję, a indeks Shanghai Composite zyskał 1,4 proc. Dobre nastroje w trakcie sesji azjatyckiej tchnęły nieco życia w giełdy europejskie, które w poniedziałek podnoszą się po ciężkiej końcówce ubiegłego tygodnia. 

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Najważniejsze indeksy na Starym Kontynencie, wśród których znajduje się niemiecki DAX czy francuski CAC40 zyskiwały dziś w granicach 1 proc. Sprzyjających warunków nie wykorzystał jednak WIG20, który po udanym otwarciu systematycznie tracił na wartości, ponownie zbliżając się do newralgicznego poziomu 2.350 pkt.

Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie sesję neutralnie, przy obrotach przekraczających nieco ponad 500 mln zł. Pozytywnie dzień zamknął z kolei sWIG80, który w ostatecznym rozrachunku zyskał 0,6 proc. Sztuka ta natomiast nie udała się na mWIG-u, który stracił 0,7 proc.

W tym tygodniu rozpoczynają się rozmowy na „wyższym szczeblu” w sprawie umowy handlowej między USA a Chinami. W negocjacjach mają wziąć udział m.in. sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin oraz przedstawiciel handlu Robert Lightnizer. Pojawiające się co jakiś czas dość niejednoznaczne informacje o postępach w negocjacjach nie przeszkadzały dotychczas rynkom w odrabianiu grudniowych strat. Jedno wydaje się być pewne – na chwilę obecną nie znamy żadnych konkretów, a do zawarcia porozumienia zostały niecałe trzy tygodnie. Tymczasem prezydent D. Trump nie przewiduje w swoim kalendarzu do końca lutego spotkania z Xi Jinpingiem. Mogłoby się zatem zdawać, że zawarcie ostatecznego porozumienia w pierwotnie założonym terminie jest na chwilę obecną mało realne, natomiast coraz częściej spekuluje się o przedłużeniu okresu negocjacyjnego. Przypomnijmy, że w przypadku braku porozumienia, Stany Zjednoczone powinny podwyższyć cła nałożone na import chińskich towarów o wartości 200 mld USD z 10 proc. do 25 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Mocniejszy spadek zaliczyło dziś złoto, które w momencie pisania komentarza traci ok. 0,5 proc. Cena „królewskiego kruszcu” wciąż jednak utrzymuje się powyżej poziomu 1.300 USD za uncję i dość dzielnie broni się przed obserwowaną od początku lutego aprecjacją dolara. Gołębi Fed oraz czynniki fundamentalne, niezmiennie sprzyjają kontynuacji trendu wzrostowego, który został zapoczątkowany w październiku ubiegłego roku. Jeżeli chodzi o drugi z wymienionych czynników, wielokrotnie już wspominaliśmy, że aktualne poziomu cenowe znajdują się w okolicach progu rentowności wielu producentów, a nasilone procesy konsolidacyjne w branży (niektórzy analitycy porównują je z falą fuzji pod koniec lat 90-tych) zdają się potwierdzać ten fakt.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 11 lutego 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wznowiono handel akcjami Getin Noble Banku. KNF czeka na nowy plan banku

  Środowa informacja o fiasku poszukiwań inwestora wywołała lawinę zleceń sprzedaży akcji Getin Noble Banku. Podaż była tak silna, że na wznowienie transakcji trzeba było czekać aż do dzisiaj. KNF monitoruje sprawę i oczekuje, że bank przedstawi wiarygodny plan działań autosanacyjnych.

 • Giełdy mocno rosną po słowach Trumpa, w grze CD Projekt i Dino Polska

  Trumpcoaster mknie w najlepsze. Tym razem do góry. Słowa prezydenta USA, że rozmowy z Chinami idą dobrze, wsparły nastroje na światowych giełdach. Korzysta na tym GPW, gdzie wyróżniają się spółki gamingowe, a w oczekiwaniu na wyniki mocno drożeją akcje Dino Polska.

 • Unimot wchodzi w biznes produktów asfaltowych

  Unimot pozyskał cały zespół specjalistów zajmujących się importem i dystrybucją produktów asfaltowych. To nowy segment rynku dla spółki, który uzupełni ofertę grupy w obszarze produktów ropopochodnych. Produkty asfaltowe będą na polskim rynku oferowane pod marką AVIA Bitumen. Kurs akcji Unimotu rośnie dziś o blisko 5 proc.

 • Bioton stracił dystrybutora insuliny w Chinach

  Harbin Gloria Pharmaceuticals wypowiedział Biotonowi umowę dostawy i dystrybucji zawartą z września 2015 r. Umowa ta dotyczyła dostawy oraz dystrybucji produktów insuliny Bioton na rynku chińskim. Kurs akcji spółki spada o blisko 8 proc.

 • Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom, ale ceny niektórych towarów mogą wzrosnąć

  W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw. wiążąca informacja stawkowa, która ma zapewnić podatnikom większą ochronę na wypadek kontroli organów podatkowych. Będzie można się ubiegać o nią wcześniej, już w listopadzie br. Jednocześnie konsumenci muszą być przygotowani na to, że w przypadku niektórych towarów i usług stawki VAT zostaną podwyższone, co może się wiązać ze wzrostem cen.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com