Chudy rok Komputronika, zysk operacyjny spadł o połowę

Omawiane walory:

Dystrybutor elektroniku użytkowej zakończył rok obrotowy 2015/2016 dwucyfrowym tąpnięciem zysku operacyjnego i netto. Wśród pozytywów należy odnotować znaczącą poprawę cash flow operacyjnego.

Z opublikowanego przez Komputronik raportu rocznego (rok obrotowy 2015/2016 zakończony 31 marca) wynika, że przychody grupy spadły r/r o 6 proc. do poziomu 2,1 mld zł. Zysk EBIT skurczył się o 48,5 proc. do 16 mln zł, a netto o 40,8 proc. do 12 mln zł. W samym ostatnim kwartale (styczeń-marzec 2016 r.) zysk operacyjny wyniósł około 4 mln zł, a netto 4,5 mln zł.

Spółka w raporcie zwraca uwagę, że zmiany legislacyjne wpłynęły na destabilizację obrotu handlowego niektórych grup asortymentowych. Wywołało to zmianę polityki handlowej niektórych producentów i przełożyło się na sytuację rynkową oraz atrakcyjność oferty handlowej dla kontrahentów zagranicznych. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Komputronika

– W rezultacie zaobserwowaliśmy zmniejszenie zapotrzebowania na niektóre grupy produktowe wśród kluczowych krajowych kontrahentów, do których realizowana była sprzedaż w modelu brokerskim. Przychody grupy zmniejszyły się, jednak sprzedaż we wszystkich kanałach, poza wspomnianym wyjątkowo niskomarżowym modelem brokerskim, istotnie wzrosła. Grupa zwiększyła swoją sprzedaż zarówno w obszarze detalicznym (sprzedaż przez sieć sklepów Komputronik oraz w kanale e-commerce), jak również do klientów biznesowych przez spółki Komputronik Biznes, Movity, Komputronik API oraz Idea Nord. Wzrosła także systematycznie rozwijana sprzedaż eksportowa oraz sprzedaż realizowana przez spółki z grupy w Niemczech i Czechach. – czytamy w raporcie rocznym.

Analitycy DM BPS ocenili wyniki negatywnie. Zwrócili uwagę na pogorszenie przychodów oraz znaczący wzrost kosztów funkcjonowania (+15,3 proc. r/r), który pociągnął za sobą istotny spadek wyniku operacyjnego oraz marży (-0,6 p.p.). Pozytywem jest wzrost cash flow operacyjnego z 15,4 mln zł do 22,7 mln zł. Na koniec marca grupa dysponowała kwotą 10,3 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wobec 19,6 mln zł rok wcześniej. Na poziomie zobowiązań krótkoterminowych widniała kwota 331,3 mln zł wobec 365,4 mln zł.

Dziś akcje Komputronika zyskują na wartości kilka procent, ale przy niewielkich obrotach. Pytaniem otwartym dla inwestorów pozostaje dywidenda. W zeszłym roku spółka płaciła 0,50 zł na akcję, co dało stopę powyżej 7 proc. Roczna stopa zwrotu pokazuje 38-proc. przecenę akcji Komputronika.

wykres_kopmutron

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT komputron, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR