Ciąg dalszy sprawy prywatyzacji Ciechu. CBA zatrzymało Pawła T., byłego prezesa GPW

Omawiane walory: ,

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób, w tym Pawła T., byłego wiceministra Skarbu Państwa w rządzie PO-PSL oraz byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Sprawa dotyczy głośnej prywatyzacji z 2014 r. spółki chemicznej Ciech, na czym Skarb Państwa, zdaniem śledczych, miał stracić nawet ponad 100 mln zł.

Zatrzymania to efekt m.in. ujawnienia treści rozmów nagranych podczas tzw. afery podsłuchowej. Źródło/Fot. GPW/fb

Według ustaleń RMF FM, prokuratura zamierza postawić Pawłowi T. zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sprawa dotyczy przeprowadzonej przed czterema laty prywatyzacji giganta chemicznego – Ciech. Zdaniem śledczych, przy transakcji doszło do zaniżenia wartości spółki, na czym Skarb Państwa miał stracić od 20 do 120 mln zł.

– Paweł T., jeszcze jako wiceminister Skarbu Państwa odpowiedzialny za prywatyzację państwowej firmy, miał zaakceptować i przedłożyć szefowi resortu wycenę akcji. Według prokuratury miał wiedzieć, że wycena jest nieobiektywna i nierzetelna oraz odpowiada cenie zaproponowanej przez spółkę KI Chemistry, kontrolowanej przez Kulczyk Holding. – informuje na swojej stronie internetowej RMF FM.

Wśród zatrzymanych są również przedstawiciele resortu SP oraz dwie osoby odpowiedzialne za sporządzenie wyceny spółki. Śledczy ustalili, że podczas transakcji doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej usługi doradcze na rzecz resortu.

– Wśród osób podejrzanych jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, tj. Paweł T. – Podsekretarz Stanu, Tomasz Z. – zastępca dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Jakub W. – główny specjalista w Departamencie Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Michał M. – radca ministra w Departamencie Analiz oraz dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA, tj. członek zarządu Konrad Z. i zastępca dyrektora Działu Doradztwa – Paweł L. – poinformowała Prokuratura Rejonowa w Katowicach.

Prokuratura dodała też, że w dniach 12 i 13 lutego będzie przeprowadzała czynności procesowe z udziałem zatrzymanych. Na konferencji prasowej rzecznik katowickiej prokuratury dodał, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczył kolejnych zatrzymań.

Ciech sprzedany poniżej wartości rynkowej

Sprawa dotyczy prywatyzacji giganta chemicznego Ciech SA. Pod koniec marca 2014 r. KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments wezwał do sprzedaży 34,78 mln akcji spółki, czyli 66 proc. całego kapitału zakładowego. Początkowo spółka Kulczyka oferowała 29,50 zł za każdą akcję, czyli 3,30 zł, tj. 10 proc. mniej niż ówczesna cena na GPW. Niska cena oburzyła inwestorów, szczególnie że spółka dopiero co zaczęła pokazywać efekty wieloletniej restrukturyzacji, a zdecydowana większość rekomendacji zalecała kupno walorów po cenie znacznie wyższej od rynkowej. W efekcie na ostatniej prostej wezwania KI Chemistry podniósł ofertę o 5 proc. do 31 zł.

Reakcja inwestorów na ogłoszenie wezwania na Ciech po cenie 29,50 zł, a następnie podniesienie oferty (30 maja) do 31 zł.

Ostatecznie spółka Kulczyka dopięła swego. Resort skarbu sprzedał swój pakiet akcji chemicznej grupy za 619 mln zł, a KI przekroczył próg 50 proc. w akcjonariacie Ciechu. Jak pokazuje dalsza historia spółki, zrobił na tym świetny interes. W ciągu 1,5 roku akcje podrożały o blisko 170 proc. sięgając poziomu ponad 83 zł. Obecna wartość rynkowa pakietu Ciechu w portfelu KI Chemistry s.a.r.l. (wraz z Kulczyk Investments SA) to 1,61 mld zł.

Skarb Państwa sprzedał w czerwcu w 2014 r. 19.972.900 akcji Ciechu za 619 mln zł. Obecnie ten sam pakiet na rynku jest wart blisko 1,2 mld zł.

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

Sprawa nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu już wielokrotnie przewijała się w mediach. W październiku 2015 r. funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty dotyczące transakcji, które posiadał Paweł T., który ledwie tydzień wcześniej ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska prezesa GPW. Wcześniej T. pracował jako Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Nadzorował prowadzone procesy prywatyzacyjne, w tym projekty realizowane na publicznym rynku kapitałowym. Koordynował współpracę z firmami doradczymi, bankami inwestycyjnymi i inwestorami. Paweł T. zajmował się m.in. IPO takich spółek jak ZE PAK, PHN czy Energa, oraz ofertami wtórnymi PGE, PKO BP i Ciechu.

Pokłosie tzw. afery afery podsłuchowej

Z taśm ujawnionych jeszcze w 2015 roku wynika, że Jan Kulczyk zadbał, by przejęcie kontroli nad Ciechem odbyło się po jak najniższej cenie. (Fot. Wikipedia)

Zatrzymania to efekt m.in. ujawnienia treści rozmów nagranych podczas tzw. afery podsłuchowej. Pod koniec 2015 r. Telewizja Republika ujawniła nagrania, na których Jan Kulczyk z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem oraz szefem Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofem Kwiatkowskim rozmawiali na temat prywatyzacji giełdowego Ciechu. Z rozmów wynikało, że okazyjne przejęcie chemicznej grupy było możliwe wyłącznie dzięki układom polityczno-biznesowym.

Najciekawsze nagranie zarejestrowano w warszawskim Pałacyku Sobańskich, w gabinecie Jana Wejcherta. Z taśm wynikało, że Jan Kulczyk przed ogłoszeniem wezwania chciał być pewien, że w wyścigu o Ciech nie będzie miał konkurentów. Miliarder chciał uniknąć licytacji na oferty i przejąć grupę chemiczną po jak najniższej cenie. Kulczyk doskonale pamiętał rozgrywkę o Azoty Tarnów i nie chciał powtórzyć scenariusza z 2012 roku, gdy akcje polskiej chemii wyrywali sobie z rąk rosyjski Acron, Synthos Michała Sołowowa oraz Zbigniew Jakubas. Wówczas cena w ekspresowym tempie wzrosła z 36 zł do 45 zł.

Ostatecznie Kulczyk osiągnął swój cel. W rozmowie z pracującym dla niego lobbystą, Piotrem Wawrzynowiczem, chwalił się, że ani Zdenek Bakala (jeden z najbogatszych Czechów), ani polscy krezusi z Michałem Sołowowem i Zbigniewem Jakubasem na czele nie zamierzają stawać z nim w szranki. Kluczyk dodał, że kielecki miliarder zadeklarował nawet, że nigdy przeciwko niemu nie wystąpi.

Równocześnie Kulczyk badał, jak do tematu przejęcia Ciechu podchodzą prominentni politycy. Na nagraniu słychać wzmiankę o niejakim Włodku, najprawdopodobniej Włodzimierzu Karpińskim, ówczesnym ministrze skarbu. Wawrzynowicz zapewniał, że dwa niezależne źródła potwierdziły, że „Włodek” nie widzi żadnego zagrożenia. Lobbysta podkreślił, że wszystko jest dogadane i że tutaj nie ma problemu.

– Dwie niezależne forpoczty badały Włodka, czy on nie spęka przy podejmowaniu decyzji. Posłałem Stasiu Gawłowskiego, to jest sekretarz w Ministerstwie Ochrony Środowiska i Kaziu Plocke, sekretarz w Ministerstwie Rolnictwa, to jest jego kumpel. No i tam przy wódeczce gdzieś, chodzili go pytali, ale czy ten Włodek, który jest je**ny w Platformie, nie spęka, żeby Jankowi sprzedać Ciech. I powiedział, że absolutnie nie spęka, że to jest w ogóle transakcja taka, jak powinna być. Nic takiego się nie dzieje – powiedział Piotr Wawrzynowicz, lobbysta Jana Kulczyka i były działacz Platformy Obywatelskiej.

>> Więcej na temat nagrań z udziałem Jana Kulczyka przeczytasz tutaj

Na nagraniach pojawia się też wątek ceny za akcję. Miliarder chciał wiedzieć, czy w zakulisowych rozmowach padła propozycja w tym zakresie. Wawrzynowicz ustalił, że w grę wchodzi 31 zł za każdy walor, ale ostateczna kwota będzie uzależniona od wysokości dywidendy Ciechu.

NIK nie zostawił suchej nitki na prywatyzacji Ciechu

Sprawą głośnej prywatyzacji z 2014 r. zajęła się m.in. Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie przygotowanym rok po transakcji NIK stwierdził, że sprzedaż akcji Ciechu po 31 zł za sztukę była przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości. Izba stwierdziła też, że Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes państwa.

– Cena zaproponowana w wezwaniu (29,50 zł od akcji) była znacznie niższa od bieżących i rosnących notowań spółki Ciech, która po restrukturyzacji z udziałem Skarbu Państwa właśnie zaczynała odnotowywać dodatnie wyniki. Ponadto cena zaproponowana w wezwaniu nie zawierała premii, jakiej należałoby oczekiwać od podmiotu planującego przejąć pełną kontrolę nad prywatyzowaną spółką. W tym czasie średnia cena akcji Ciechu, sporządzona na podstawie wycen siedmiu biur maklerskich, wynosiła 33 zł. Fakt, że większość akcjonariuszy nie odpowiedziała na wezwanie, świadczy, że mieli odmienną niż Ministerstwo opinię nt. wyceny spółki i przyszłych trendów i nie śpieszyli się ze sprzedażą. Ostateczna sprzedaż akcji Ciechu po cenie 31 zł była, wedle ówczesnych analiz rynkowych, przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości akcji. – zaznaczył NIK w raporcie z grudnia 2015 r.

Dodatkowo według urzędu podczas transakcji prywatyzacyjnej mógł wystąpić tzw. konflikt interesów. W związku z wezwaniem do sprzedaży Ministerstwo podpisało umowę na doradztwo finansowe z ING Securities SA – spółką doradczą, należącą do tego samego holdingu, w skład którego wchodzi OFE ING, udziałowiec 8,65 proc. akcji Ciechu. Urząd zaznaczył, że sam OFE ING nie tylko nie odpowiedział na wezwanie do sprzedaży, ale wręcz dokupił akcje Ciechu, zwiększając swój pakiet akcji do 9,48 proc. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Ciechu

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. W poniedziałek notowania spółki tanieją o 1,4 proc. do 59 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR