StockWatch.pl

Czekając na sygnał kupna – analiza techniczna USD/CAD

Spektakularne odbicie kursu ropy naftowej zainicjowało silne odreagowanie na parze dolara amerykańskiego do kanadyjskiego, co może stanowić okazję do zajęcia długiej pozycji.

Para USD/CAD od 2012 roku znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Systematyczny wzrost popytu był wynikiem oczekiwań inwestorów co do podwyżki stóp procentowych w USA oraz pikujących cen ropy, której Kanada jest jednym z największych eksporterów.

Jednak przed weekendową przerwą w handlu notowania kontraktów terminowych na ropę Brent wzrosły o 2,93 USD, czyli ponad 10 proc. i wywindowały cenę baryłki do 32,18 USD. Dolar kanadyjski zareagował umocnieniem, a para USD/CAD w ostatnich trzech dniach spadła z poziomu 1,4690 do 1,4120.

USDCAD.nddH4 23.01.16

Kliknij, aby powiększyć

>> Platforma transakcyjna CMC Markets: kilkadziesiąt narzędzi AT wcześniej niedostępnych w Polsce! >> Sprawdź

Obecnie podaż zepchnęła notowania instrumentu w rejon 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego impulsu wzrostowego, który trwał od 3 do 20 stycznia.

Wskaźniki RSI oraz MACD sygnalizują silną wyprzedaż, a koniec obecnej korekty będzie stanowił dobrą okazję do ponownego zawierania pozycji długich. Natomiast w wypadku przebicia poziomu 61,8 proc. kolejnym silnym wsparciem będzie 1,40, które jest również okrągłym poziomem psychologicznym.

W interwale godzinowym można zauważyć korekcyjne poruszanie się notowań w kanale spadkowym. Pokonanie górnej linii będzie sygnałem kupna, jednak do tego konieczny będzie powrót notowań ropy naftowej do spadków.

USDCAD.nddH1 23.01.16

Kliknij, aby powiększyć

>> CMC Markets Broker CFD: akcje, indeksy, forex, surowce – ponad 10 000 instrumentów >> Otwórz demo

Pomimo piątkowego 10-proc. wzrostu trzeba pamiętać, że globalna gospodarka wciąż boryka się z nadpodażą, a zniesienie sankcji USA nałożonych na Iran może prowadzić do jeszcze większej ilości ropy na rynku.

Natomiast z piątkowych publikacji makroekonomicznych płynie wsparcie fundamentalne dla kupujących na parze USD/CAD. Kanadyjska inflacja konsumencka spadła z poziomu -0,1 proc. do -0,5 proc. mdm, z kolei indeks PMI dla przemysłu w Stanach wzrósł z 51,2 do 52,7 pkt. Ponadto sprzedaż domów na rynku wtórnym wykazała nieoczekiwanie duży wzrost z 4,76 do 5,46 mln.

Analizę przygotował: Wiktor Majorkiewicz – niezależny analityk rynków finansowych.

Napisz do autora: wiktor.majorkiewicz@gmail.com

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wakacje last minute – poznaj ich zalety

  Pogoda jesienią nie rozpieszcza, dlatego Polacy marzą o wypoczynku w miejscach, w których jest znacznie więcej słońca. Na szczęście, wycieczki zagraniczne są coraz przystępniejsze cenowo, dlatego bez przeszkód można wyrwać się na kilka dni do ciepłych krajów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wakacje last minute, które są oferowane w niemalże każdym biurze podróży.

 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR