Czekając na sygnał kupna – analiza techniczna USD/CAD

Spektakularne odbicie kursu ropy naftowej zainicjowało silne odreagowanie na parze dolara amerykańskiego do kanadyjskiego, co może stanowić okazję do zajęcia długiej pozycji.

Para USD/CAD od 2012 roku znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Systematyczny wzrost popytu był wynikiem oczekiwań inwestorów co do podwyżki stóp procentowych w USA oraz pikujących cen ropy, której Kanada jest jednym z największych eksporterów.

Jednak przed weekendową przerwą w handlu notowania kontraktów terminowych na ropę Brent wzrosły o 2,93 USD, czyli ponad 10 proc. i wywindowały cenę baryłki do 32,18 USD. Dolar kanadyjski zareagował umocnieniem, a para USD/CAD w ostatnich trzech dniach spadła z poziomu 1,4690 do 1,4120.

USDCAD.nddH4 23.01.16

Kliknij, aby powiększyć

>> Platforma transakcyjna CMC Markets: kilkadziesiąt narzędzi AT wcześniej niedostępnych w Polsce! >> Sprawdź

Obecnie podaż zepchnęła notowania instrumentu w rejon 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego impulsu wzrostowego, który trwał od 3 do 20 stycznia.

Wskaźniki RSI oraz MACD sygnalizują silną wyprzedaż, a koniec obecnej korekty będzie stanowił dobrą okazję do ponownego zawierania pozycji długich. Natomiast w wypadku przebicia poziomu 61,8 proc. kolejnym silnym wsparciem będzie 1,40, które jest również okrągłym poziomem psychologicznym.

W interwale godzinowym można zauważyć korekcyjne poruszanie się notowań w kanale spadkowym. Pokonanie górnej linii będzie sygnałem kupna, jednak do tego konieczny będzie powrót notowań ropy naftowej do spadków.

USDCAD.nddH1 23.01.16

Kliknij, aby powiększyć

>> CMC Markets Broker CFD: akcje, indeksy, forex, surowce – ponad 10 000 instrumentów >> Otwórz demo

Pomimo piątkowego 10-proc. wzrostu trzeba pamiętać, że globalna gospodarka wciąż boryka się z nadpodażą, a zniesienie sankcji USA nałożonych na Iran może prowadzić do jeszcze większej ilości ropy na rynku.

Natomiast z piątkowych publikacji makroekonomicznych płynie wsparcie fundamentalne dla kupujących na parze USD/CAD. Kanadyjska inflacja konsumencka spadła z poziomu -0,1 proc. do -0,5 proc. mdm, z kolei indeks PMI dla przemysłu w Stanach wzrósł z 51,2 do 52,7 pkt. Ponadto sprzedaż domów na rynku wtórnym wykazała nieoczekiwanie duży wzrost z 4,76 do 5,46 mln.

Analizę przygotował: Wiktor Majorkiewicz – niezależny analityk rynków finansowych.

Napisz do autora: wiktor.majorkiewicz@gmail.com

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR