Cztery nowe spółki w portfelu DM AmerBrokers

Rynkowa zapaść zmusiła biuro maklerskie do poczynienia roszad. Z portfela usunięto CD Projekt RED, Graal, PEP i Robyg, a na ich miejsce wybrano cztery nowe spółki. Sprawdź na kogo stawiają w trudnych czasach eksperci z AmerBrokers.

Biuro przeprowadziło już trzecią w tym roku rewizję swojego modelowego portfela. Zmiany dokonano pod koniec kwietnia. Tym razem wynik brokera okazał się tylko nieznacznie lepszy od słabego rynku. Stopa zwrotu licząc od 19 marca do 24 kwietnia z inwestycji AmerBrokers wyniosła minus 6,07 proc., a w portfelu najbardziej zaciążyły CD RED (-18,69 proc.) oraz Robyg (-15,89 proc.). Na pocieszenie należy dodać, że w tym czasie szeroki rynek obsunął się o 6,6 proc., a indeks szerokiego rynku stracił prawie 8 proc.

>> Podczas ostatniej rewizji z łask brokerów wypadło aż siedem spółek. >> Wiosna w portfelu AmerBrokers.

Warto śledzić zmiany w portfelu DM AmerBrokers, ponieważ wcześniejsze wyniki osiągnięte przez brokera regularnie przewyższały dokonania rynku. Portfel zarabiał nawet podczas spadków na giełdzie w 2011 roku. Ten rok też okazał się dobry: w portfelu zakończonym 16 marca biuro osiągnęło wynik istotnie lepszy, niż główne indeksy. Stopa zwrotu wyniosła +14,38 proc., przy najlepszym indeksie sWIG80 zyskującym 10,16 proc. i najgorszym 1,4-proc. spadku WIG20.

Po słabszym dla portfela okresie biuro dokonało czterech roszad. Miejsce stracili: CD Projekt RED, Graal, PEP i Robyg. AmerBrokers nie bez powodu pozbył się tych spółek.

  • Usunięcie CD Projekt RED było podyktowane tym, że – jak tłumaczy broker – akcje spółki nie reagowały na pozytywne informacje o wynikach sprzedaży Wiedźmina 2 na konsolę Xbox.
  • Graal opuścił portfel w związku z sytuacją techniczną i argumentacją, że potencjał kursu wyczerpał się po dotarciu do poziomu 10,50 zł.
  • W wypadku PEP kurs zachowywał się gorzej niż rynek, pomimo dobrych informacji o nowej inwestycji.
  • Robyg został sprzedany ze względu na słabą sytuację techniczną waloru oraz wzrost sceptycyzmu wśród inwestorów do spółek z branży budowlanej i deweloperów.

Na ich miejsce dokooptowano: Action, Ciech, Kruk oraz Libet. Jak tłumaczą przedstawiciele DM AmerBrokers w rozmowie ze StockWatch.pl, biuro poszukiwało stabilnych spółek, które opierałyby się zawirowaniom rynkowym.

– Czasy są niepewne, stąd taki wybór. W obecnej sytuacji dobrym biznesem jest windykacja i stąd nasz wybór padł na Kruka. To lider branży, który osiąga rekordowe wyniki, a jego kurs znajduje się w trendzie wzrostowym. Kolejną ciekawą spółką jest Action działający w sektorze dystrybutorów IT. To także lider w swojej branży i fundamentalnie dobra spółka, notująca progresję wyników. Portfel zasilił także Ciech, który poprawia wyniki i ma szansę na dalszą poprawę. Ta spółka może budzić zainteresowanie także w kontekście prywatyzacji i pojawienia się ewentualnego inwestora branżowego. Interesująco wygląda także Libet. Spółka ma dobre perspektywy na ten rok i po korekcie kursu wygląda ciekawie. Jednak minusem może być niska płynność akcji. – wyszczególnia dla StockWatch.pl Maciej Kabat, analityk DM AmerBrokers.

>> Skład indeksu giełdowych misiów >> oraz ich wskaźniki cenowe znajdziesz i porównasz w serwisie StockWatch.pl

W portfelowej jedenastce znajdują się także wcześniej obecne walory spółek: ACE, Amica, Azoty Tarnów, Koelner, Mieszko, Netia oraz Echo Investment. Należy pamiętać, że zgodnie z zasadami portfela w jego skład wchodzą tylko spółki z indeksów mWIG40 i sWIG80, które są zarazem dla niego bezpośrednim benchmarkiem.

DM AmerBrokers prowadzi swój portfel od czerwca 2009 roku. Ubiegłoroczna stopa zwrotu portfela wyniosła prawie 11 proc. W tym czasie WIG spadł o 20 proc., a indeks sWIG80 ponad 30 proc. Od początku roku do chwili obecnej (czwartkowe zamknięcie) stopa zwrotu portfela wynosi 20,74 proc., a wynik szerokiego rynku to niespełna 5 proc.

>> Całą indeksową osiemdziesiątkę >> wraz z kompletem danych fundamentalnych znajdziesz w serwisie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACE, action, amica, azotytarnow, Ciech, echo, koelner, Kruk, libet, mieszko, netia, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR