Dług skarbowy pozwolił zarobić w trudnych czasach

Wzrost awersji do ryzyka z powodu pandemii koronawirusa sprzyjał napływom kapitału do długu skarbowego w USA. Obniżka stóp procentowych podjęta przez Fed dodatkowo wspierała zwyżkę cen. Polski TBSP.Index w dolarze z powodu różnic kursowych stracił. Straty towarzyszyły inwestycjom w dług korporacyjny, za wyjątkiem amerykańskich obligacji o najwyższym ratingu – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

irrquarterly,obligacje, wyniki,

Dług skarbowy pozwolił zarobić w trudnych czasach

Obligacje skarbowe w USA okazały się najbardziej zyskownym instrumentem w I kwartale 2020 roku. Benchmarkowy indeks amerykańskiego długu skarbowego zakończył ten okres 7,0 proc. zwyżką. Na pozostałych rynkach bazowych doszło do spadków. S&P International Sovereign ex-US Bond Indeks stracił prawie 2 proc.

Polski TBSP.Index przeliczony na USD spadł o ponad 6 proc. z powodu umocnienia się dolara wobec złotego. W walucie lokalnej polski indeks zyskał prawie 3 proc., a narastająco za 12 miesięcy ok. 6 proc.

– Jeszcze na dobre nie ucichły obawy inwestorów, związane z negatywnym wpływem wojny handlowej amerykańsko-chińskiej na kondycję gospodarki, a na horyzoncie pojawił się o wiele poważniejszy czynnik ryzyka – epidemia SARS-CoV-2, która przeistoczyła się w zagrożenie w skali globalnej – napisano w raporcie.

Zdaniem autorów opracowania, do akcji wkroczyły banki centralne, z których część zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych, a inne podjęły działania niekonwencjonalne (m. in. skupy aktywów w ramach programów luzowania ilościowego).

Amerykański FOMC dokonał w marcu dwukrotnie obniżki stopy oprocentowania funduszy federalnych do poziomu 0,0-0,25 proc., a także zapowiedział wraz z Bankiem Anglii, Japonii, Kanady, Szwajcarii i EBC skoordynowaną akcję, mającą na celu zapewnienie globalnej płynności. Pod koniec marca Fed ogłosił też program nieograniczonego kwotowo luzowania ilościowego.
Do akcji łagodzenia polityki pieniężnej dołączyła także RPP, która obcięła 17 marca stopę referencyjną o 50 pb do 1,0 proc., co jest najniższym poziomem historycznie.

– To, co uczynił choćby Fed, pokazuje, jak poważnym czynnikiem ryzyka dla gospodarki może być koronawirus. Fed ma z pewnością o wiele lepszy wgląd w dane ekonomiczne niż nawet największe banki prywatne, co daje inwestorom wiele do myślenia – uważają autorzy IRR Quarterly.

– Zmiany w gospodarce są tak dynamiczne, że niektóre banki inwestycyjne dokonują korekt swoich oczekiwań co do kształtowania się PKB co kilka dni. Czy ktoś oczekiwał, że amerykańskie dziesięciolatki zaczną kwartał przy rentowności ok. 1,9 proc., a zakończą go na poziomie ok. 0,7 proc. ? – podano w opracowaniu.

Spadki cen przeważały w segmencie długu korporacyjnego. Dotyczyło to przede wszystkim obligacji „śmieciowych”. Amerykański indeks BofAML US High Yield Master II Total Return Index stracił ponad 13 proc. w I kwartale. Jeszcze bardziej poszedł w dół dług wysokiego oprocentowania na rynnach wschodzących. High Yield US Emerging Markets Liquid Corporate Plus Sub-Index Total Return Index Value zniżkował blisko 16 proc.

– Awersja do ryzyka przyczyniła się do tego, że inwestorzy poszukiwali przewag na rynku długu skarbowego, ale również nabywali dług korporacyjny o wysokim ratingu. Indeks amerykańskich obligacji firm o ratingu AAA, jako jedyny z analizowanych przez nas, poszedł w górę o ponad 4 proc. na przestrzeni pierwszego kwartału. Bliźniaczy indeks, ale dla emerging markets, stracił w tym czasie ok. 1 proc. – podsumowano w raporcie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Pandemia przewartościuje układ sił w globalnej gospodarce. Spadnie znaczenie Chin jako globalnej fabryki świata

  Światowy PKB spadnie w 2020 roku o 3 proc. – przewidywał w połowie kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mocniej ucierpią kraje rozwinięte, a spośród rynków rozwijających się te europejskie i południowoamerykańskie stracą bardziej niż azjatyckie. Nakładająca się na to wojna handlowa oraz poszukiwanie nowych relacji biznesowych spowodują, że świat może nie wrócić już do kształtu sprzed pandemii koronawirusa. Zdaniem Radosława Pyffela z Akademii Leona Koźmińskiego Polska będzie musiała odnaleźć się w tym nowym świecie nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale też społecznym i psychologicznym.

 • Enter Air miał 85 mln zł zysku netto w 2019 r.

  Enter Air odnotował 84,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 64,42 mln zł zysku rok wcześniej.

 • GPW nie przewiduje tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie przewiduje tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach, poinformował ISBtech rzecznik prasowy GPW Paweł Lasiuk.

 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto Kruka wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. Kruk dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR