DM BOŚ zaktualizował rekomendacje dla Dino Polska i Eurocashu

Omawiane walory: ,

Jakub Viscardi, analityk DM BOŚ w raportach z 26 lipca zaktualizował rekomendację dla dwóch spółek z sektora handlowego.

dmboś, eurocash, dino, handel, rekomendacje, akcje,

DM BOŚ zaktualizował rekomendacje dla Dino Polska i Eurocashu

Dino Polska jest najszybciej rozwijającą się w Polsce detaliczną siecią supermarketów o charakterze proximity zarówno pod względem liczby otwieranych sklepów, jak i dynamiki wzrostu przychodów. Model biznesowy spółki łączy (i) mocne strony formatu proximity (sklepy średniej wielkości położone w dogodnej dla konsumenta odległości od miejsca zamieszkania lub od centrum) ze (ii) zdolnością szybkiego uruchamiania nowych sklepów oraz (iii) atrakcyjnym asortymentem produktów, głównie markowych i świeżych w konkurencyjnych cenach.

– Przez ostatnich 10 lat spółka radziła sobie bardzo dobrze z rozbudową sieci sklepów co roku zwiększając ich liczbę. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia zakładamy, że jeszcze w najbliższych 4 latach (2019- 2023) Dino powinna być w stanie podwoić liczbę sklepów w sieci. W ciągu ostatnich 5 lat spółka sukcesywnie poprawiała rentowność; marża zysku brutto na sprzedaży wzrosła z 22,0 proc. w 2014 do 24,3 proc. w 2019 roku. Naszym zdaniem, ta tendencja powinna się utrzymać w nadchodzących latach, głównie dzięki poprawie warunków współpracy z dostawcami ze względu na rosnącą skalę działalności oraz coraz lepszą strukturę sprzedaży – czytamy w raporcie.

Prognozy finansowe dla spółki uległy wyraźnym zmianom, których efektem są oczekiwania mocnego wzrostu przychodów i poprawy rentowności; analityk prognozuje w 2020 i 2021 wzrost EBITDA odpowiednio na 31 proc. i 30 proc. r/r. Przy założeniu dalszej ekspansji w nadchodzących latach ekspert zakłada 28 proc. CAGR dla EBITDA na lata 2019-21. Niemniej mimo ostatnich silnych wzrostów kursu akcji spółki prowadzących do ograniczonego potencjału wzrostu względem 12 miesięcznej wyceny Jakub Visscardi podtrzymuje długoterminową rekomendację fundamentalną trzymaj, natomiast w oczekiwaniu przeciętnych wyników finansowych za II kw. 2020 pod wpływem trudnych warunków rynkowych obniża do neutralnie krótkoterminową rekomendację relatywną (poprzednio przeważaj). Analityk zaleca, by ewentualny spadek kursu akcji Dina (skutkującego powiększeniem potencjału wzrostu) po publikacji wyników za II kwartał wykorzystać do zakupu akcji spółki.

Dino Polska to wiodący gracz w segmencie supermarketów proximity w Polsce, zlokalizowanych głównie w zachodniej części Polski, o średniej powierzchni sali sprzedaży wynoszącej ok. 400 m2. Spółka zadebiutowała na GPW w 2017 r

Eurocash należy do aktywnych graczy na polskim rynku spożywczych dóbr szybko zbywalnych. Spółka charakteryzuje się interesującą strategią i atrakcyjnym modelem biznesowym. Po licznych przejęciach (Tradis, Kolporter, In Medio, franszyza Rogala i Stodółka, PDA, Eko Holding i Mila oraz Frisco) udało się spółce znacząco wzmocnić pozycję rynkową. Ponadto Eurocash powinien czerpać korzyści w postaci sprzedaży wiązanej, wyższych rabatów od producentów oraz optymalizacji kosztów operacyjnych. Jednak wysokie koszty integracji w segmencie detalicznym oraz skutki pandemii odbiją się negatywnie na poziomie zysków spółki w br.

– Zakładamy, że w 2020 roku utrzyma się presja na zyski spółki wynikająca z pandemii, wolniejszego niż oczekiwano tempa restrukturyzacji nowo przejętych aktywów i kosztów rozwoju nowych projektów. Oczekujemy w 2020 roku pogorszenia r/r marży EBITDA, natomiast zakładamy poprawę rentowności w przyszłym roku. Jednocześnie znaczna część synergii pofuzyjnych zostanie „skonsumowana” przez dalszy rozwój nowych projektów – czytamy w raporcie.

W dalszym ciągu analityk postrzega walory spółki jako niedowartościowane i z dwucyfrowym potencjałem wzrostu względem wyceny biura. Dlatego też podtrzymuje długoterminową rekomendację fundamentalną kupuj, natomiast spodziewając się słabych wyników za II kw. 2020 obniża do neutralnie krótkoterminową rekomendację relatywną (poprzednio przeważaj).

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. Oferuje także wsparcie marketingowe dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają około 15 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben, a także Kontigo oraz Koliber. Spółka jest notowana na GPW od 2005 r.

Rekomendacje dla Eurocash powstała 26 lipca 2020 r. Autorem rekomendacji jest Jakub Viscardi, analityk DM BOŚ. Wymagane prawem disclaimery są do pobrania TUTAJ i TUTAJ .

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, eurocash, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR