DM mBanku: Spadek cen gazu pomaga wynikom Grupy Azoty

Omawiane walory:

Jakub Szkopek, analityk DM mBanku w lutowym raporcie podtrzymał rekomendację kupuj dla Grupy Azoty z ceną docelową 30,31 zł za akcję. Branżowy gigant jest jednym z faworytów biura w bieżącym sezonie wyników.

Grupa,Azoty,rekomendacja,wycena

DM mBanku podtrzymał rekomendację dla Grupy Azoty (Fot. spółka)

Analityk DM mBanku zwraca uwagę, że utrzymujące się wysokie zapasy gazu ziemnego w Europie przekładają się na spadki cen gazu ziemnego (obecnie -50 proc. r/r na kontrakcie miesięcznym oraz -30 proc. r/r na kontrakcie rocznym). Te obecnie są już na niższych poziomach niż w innych regionach świata, co sprzyja konkurencji europejskiej produkcji nawozów. W efekcie niższych cen surowca marże na produkcji nawozów są o 11 proc. wyższe r/r dla mocznika oraz 51 proc. wyższe dla saletry.

Spółkom nawozowym sprzyjać może również spadek aktywności gospodarczej w Chinach, gdzie rozprzestrzeniania się epidemia koronawirusa. Azjatyckie firmy są największym producentem amoniaku, mocznika i nawozów wieloskładnikowych na świecie.

Dłuższa niż zazwyczaj przerwa produkcyjna w Chinach będzie miała wpływ na poziom produkcji nawozów, a pamiętać trzeba, że kraj ten jest największym światowym producentem amoniaku, mocznika i nawozów wieloskładnikowych. Liczymy na dalszy spadek eksportu nawozów syntetycznych z Chin. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wyraźny spadek wprowadzanych nowych mocy produkcyjnych w zakresie nawozów w latach 2019-2022. Według Yara w latach 2019-2023 może to się przełożyć na łączny niedobór ponad 6 mln ton nawozów w skali świata – czytamy w raporcie.

Według szacunków ekspertów przy pozyskanych 210 mln zł z emisji akcji w GA Police dług netto do EBITDA Grupy Azoty liczony bez projektu PDH w kolejnych dwóch latach nie przekroczy 1,5x (kowenanty max 3,5x). Zdaniem analityków DM mBanku w krótkim terminie Grupa Azoty może zaskoczyć pozytywnie przy wynikach za 4Q’19 z uwagi na niskie oczekiwania rynku.

– Przy pozyskanych 210 mln zł z emisji akcji w GA Police dług netto w relacji do EBITDA na koniec 2020 roku wyniesie 2,8x, czyli znacznie mniej niż szacowaliśmy wcześniej (3,4x). Warto zwrócić uwagę, że dług netto liczony w kowenantach bankowych nie uwzględnia projektu PDH i tak liczony wskaźnik nie przekracza 1,5x w kolejnych dwóch latach – czytamy w raporcie.

Warto przypomnieć, że grupa Azoty jest faworytem DM mBanku w tym sezonie wyników. Biuro prognozuje, że spółka wypracuje 2.871,8 mln zł przychodów (+2,7 proc. r/r), 205,8 mln zł EBITDA (+7,5 proc. r/r) i około 22 mln zł straty netto (wobec straty na poziomie 60 mln zł w IV kw. 2018 r.).

Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Rekomendacja dla Grupy Azoty powstała 6 lutego 2020 r. Autorem rekomendacji jest Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Grupa Azoty Polyolefins podwyższy kapitał o 132 mln zł Akcjonariusze Grupy Azoty Polyolefins - spółki zależnej Grupy Azoty i ZCh Police - zdecydowali podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału zakładowego o 131,9 mln zł.
 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • UOKiK dał zgodę na wspólny projekt Azotów, Lotosu, HEC i KIND

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację polegającą na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins.

   

 • Hyundai Engineering rozpoczyna prace na budowie Polimerów Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka z grupy kapitałowej Grupy Azoty - przekazała plac budowy Polimerów Police firmie Hyundai Engineering. Tym samym generalny wykonawca będzie mógł rozpocząć prace budowlane na terenie przyszłego terminala przeładunkowo-magazynowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR