DM mBanku: Spadek cen gazu pomaga wynikom Grupy Azoty

Omawiane walory:

Jakub Szkopek, analityk DM mBanku w lutowym raporcie podtrzymał rekomendację kupuj dla Grupy Azoty z ceną docelową 30,31 zł za akcję. Branżowy gigant jest jednym z faworytów biura w bieżącym sezonie wyników.

Grupa,Azoty,rekomendacja,wycena

DM mBanku podtrzymał rekomendację dla Grupy Azoty (Fot. spółka)

Analityk DM mBanku zwraca uwagę, że utrzymujące się wysokie zapasy gazu ziemnego w Europie przekładają się na spadki cen gazu ziemnego (obecnie -50 proc. r/r na kontrakcie miesięcznym oraz -30 proc. r/r na kontrakcie rocznym). Te obecnie są już na niższych poziomach niż w innych regionach świata, co sprzyja konkurencji europejskiej produkcji nawozów. W efekcie niższych cen surowca marże na produkcji nawozów są o 11 proc. wyższe r/r dla mocznika oraz 51 proc. wyższe dla saletry.

Spółkom nawozowym sprzyjać może również spadek aktywności gospodarczej w Chinach, gdzie rozprzestrzeniania się epidemia koronawirusa. Azjatyckie firmy są największym producentem amoniaku, mocznika i nawozów wieloskładnikowych na świecie.

Dłuższa niż zazwyczaj przerwa produkcyjna w Chinach będzie miała wpływ na poziom produkcji nawozów, a pamiętać trzeba, że kraj ten jest największym światowym producentem amoniaku, mocznika i nawozów wieloskładnikowych. Liczymy na dalszy spadek eksportu nawozów syntetycznych z Chin. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wyraźny spadek wprowadzanych nowych mocy produkcyjnych w zakresie nawozów w latach 2019-2022. Według Yara w latach 2019-2023 może to się przełożyć na łączny niedobór ponad 6 mln ton nawozów w skali świata – czytamy w raporcie.

Według szacunków ekspertów przy pozyskanych 210 mln zł z emisji akcji w GA Police dług netto do EBITDA Grupy Azoty liczony bez projektu PDH w kolejnych dwóch latach nie przekroczy 1,5x (kowenanty max 3,5x). Zdaniem analityków DM mBanku w krótkim terminie Grupa Azoty może zaskoczyć pozytywnie przy wynikach za 4Q’19 z uwagi na niskie oczekiwania rynku.

– Przy pozyskanych 210 mln zł z emisji akcji w GA Police dług netto w relacji do EBITDA na koniec 2020 roku wyniesie 2,8x, czyli znacznie mniej niż szacowaliśmy wcześniej (3,4x). Warto zwrócić uwagę, że dług netto liczony w kowenantach bankowych nie uwzględnia projektu PDH i tak liczony wskaźnik nie przekracza 1,5x w kolejnych dwóch latach – czytamy w raporcie.

Warto przypomnieć, że grupa Azoty jest faworytem DM mBanku w tym sezonie wyników. Biuro prognozuje, że spółka wypracuje 2.871,8 mln zł przychodów (+2,7 proc. r/r), 205,8 mln zł EBITDA (+7,5 proc. r/r) i około 22 mln zł straty netto (wobec straty na poziomie 60 mln zł w IV kw. 2018 r.).

Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Rekomendacja dla Grupy Azoty powstała 6 lutego 2020 r. Autorem rekomendacji jest Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Azoty zrealizowała 6 mln euro synergii z przejęcia Compo Expert w 2019 r.

  Grupa Azoty zrealizowała 6 mln euro synergii związanych z przejęciem Compo Expert w 2019 roku, z łącznych synergii szacowanych na 40 mln euro do 2024 roku.

 • ZA Puławy rozpoczęły rozruch wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej

  Zakłady Azotowe Puławy rozpoczęły rozruch mechaniczno-technologiczny wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Zdolności produkcyjne dwóch nowych linii wynoszą łącznie 2,6 tys. ton nawozów na dobę (do 820 tys. ton rocznie). Granulowana saletra amonowa i saletrzak pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego.

 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery Police, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.
 • Grupa Azoty: Kiedy Polimery Police ruszą, rynek będzie w trendzie wzrostowym

  Grupa Azoty na bieżąco aktualizuje analizy dotyczące spodziewanego popytu na polipropylen, mającego wpływ na rentowność inwestycji Polimery Police. Wynika z nich, że w 2023 roku, kiedy inwestycja ma już produkować, rynek polipropylenu powinien być na fali wzrostowej, poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty ds. finansowych Paweł Łapiński.

 • ZCh Police mają dokumentację transakcyjną dot. finansowania Polimerów Police

  ZCh Police, Grupa Azoty (jednostka dominująca, a łącznie z ZCh Police jako pierwotni sponsorzy) oraz spółka zależna od pierwotnych sponsorów - Grupa Azoty Polyolefins zawarły ze spółką Grupa Lotos, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND, łącznie z Grupą Lotos i Hyundai współsponsorzy, a łącznie z pierwotnymi sponsorami i Polyolefins strony) umowy dotyczące warunków inwestycji equity oraz finansowania dłużnego podporządkowanego (dokumentacja transakcyjna) w związku z realizacją przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery Police".


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR