Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

prognozy,wyniki,giełda,akcje,mbank

Dane makro nie pozostawiają złudzeń. Miniony kwartał był najtrudniejszym w całym 2019 r.

To będzie wyjątkowo trudny sezon wyników kwartalnych. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego produkt krajowy brutto w 2019 r. wzrósł o 4 proc. To znacznie mniej niż rok wcześniej (5,1 proc.) oraz słabiej od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost o 4,2 proc. W samym IV kwartale analitycy DM mBanku szacują wzrost PKB w okolicach 3 proc., co oznaczałoby najniższy wynik od końcówki 2016 r.

– Opublikowane przez GUS wstępne dane nt. PKB za cały 2019 rok ujawniły, że wzrost gospodarczy mocno nacisnął na hamulec pod koniec roku. Jeszcze większą niespodzianką było to, że hamowała też konsumpcja. Wydaje się, że to hamowanie zobaczymy w wynikach za IV kwartał wielu spółek detalicznych notowanych na GPW – komentuje Marcin Kiepas, analityk Tickmill.

W doniesienia o mocnym hamowaniu polskiej gospodarki wpisał się PKN Orlen, który w ubiegłym tygodniu umownie zainaugurował sezon na GPW. Wyniki kwartalne paliwowego giganta nie tylko okazały się dużo niższe niż przed rokiem, ale też znacznie słabsze od konsensusu. Efekt: od publikacji sprawozdania akcje Orlenu straciły na wartości 6 proc., a od początku roku przecena przekracza już 13 proc. W IV kwartale otoczenie makro dla dostawców paliw było tak niekorzystne, że na osiem spółek, które zdaniem ekspertów DM mBanku mogą sprawić negatywną niespodziankę, aż trzy miejsca przypadły reprezentantom sektora. Oprócz wspomnianego Orlenu mamy także Lotos i PGNiG. W wypadku tej ostatniej spółki biuro jeszcze pod koniec stycznia, z uwagi na mocne rozejście się notowań gazu i ropy, obniżyło prognozy na lata 2020-22 średnio o 18 proc., a cenę docelową ścięło do 4,06 zł za akcję.

– Relatywnie najlepiej na tle rocznych oczekiwań rynku wypada MOL, gdzie roczny konsensus będzie się musiał nieznacznie podnieść. Słabsze rezultaty w Lotosie i Orlenie mogą zainicjować rewizje konsensusu na rok 2020 – komentują analitycy DM mBanku.

Spadające ceny gazu ziemnego to z kolei woda na młyn dla giełdowych producentów nawozów. Im tańszy surowiec, tym wyższe marże. W chemii biuro oczekuje mniej więcej zbliżonych r/r znormalizowanych wyników na poziomie EBITDA. Jedną z czterech spółek, która zdaniem ekspertów DM mBanku ma szanse na pozytywną niespodziankę jest Grupa Azoty. Prognoza na IV kwartał dla spółki zakłada 2.871,8 mln zł przychodów (+2,7 proc. r/r), 205,8 mln zł EBITDA (+7,5 proc. r/r) i około 22 mln zł straty netto (wobec straty na poziomie 60 mln zł w IV kw. 2018 r.).

– Słabsza niż dotychczas zakładaliśmy perspektywa na wyniki 4Q’19 może naszym zdaniem wywierać presję na notowania Grupy Azoty tym bardziej, że 4Q’19 będzie prawdopodobnie ostatnim w średnim terminie kwartałem, gdy spółka poprawia r/r wyniki finansowe – komentuje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na cenzurowanym pozostaje sektor bankowy, któremu w końcówce ubiegłego roku mocno ciążyły rezerwy na kredyty walutowe i małe TSUE. To zresztą już widać w publikowanych raportach, które przynoszą spadek zysków w relacji rocznej.

– Uważamy, że wyniki w 4Q’19 będą słabe nie tylko ze względu na odpisy związane z kredytami frankowymi oraz rezerwami na zwrot części prowizji od pożyczek konsumenckich, ale również z powodu spadku powtarzalnego wyniku. Roczny konsensus wyników polskich banków na 2019 okazał się o 19 proc. za wysoki. Z drugiej strony banki regionalne cały czas pokazują dobrą kondycję, w szczególności zwracamy uwagę na dobry wynik Komercni Banka, który został wsparty rozwiązaniem rezerw w wysokości 500 mln CZK – uważają eksperci.

Po branży energetycznej biuro spodziewa się jedynie realizacji wcześniej założonych prognoz skor. EBITDA (realizacja ma wynieść 98 proc.). Głównym źródłem odchylenia jest niekorzystna pogoda (niższe wolumeny w generacji energii i ciepła), co najbardziej odczuje PGE. Dodatkowo w końcówce roku należy liczyć się z zawiązywaniem rezerw aktuarialnych.

– Relatywnie dobrze na skorygowanych wynikach powinny wypaść CEZ i Tauron. Prawdopodobnie ważniejsze od samych wyników 4Q będą publikowane prognozy zarządów na rok bieżący – zaznaczają eksperci DM mBanku.

W IT sześć na sześć z monitorowanych przez DM mBanku spółek powinno zaraportować wzrost EBITDA, a pięć także wyższy zysk netto. Jednak jak zaznacza ekspert, analiza wpływu wprowadzenia standardu MSSF16 oraz zdarzeń jednorazowych chłodzą ten optymizm.

– Zakładamy, że w sezonie 4Q’19 dobrze wypadną: Asseco Business Solutions i Asseco South Eastern Europe, słabo z kolei Asseco Poland. Sądzimy więc że 4Q’19 nie przyniesie przełomu w postrzeganiu branży przez inwestorów i utrzymujemy nasze neutralne nastawienie do sektora – komentuje Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

Gorący sezon szykuje się w sektorze przemysłowym, gdzie według prognoz mBanku, 47 proc. firm pogorszy r/r wyniki finansowe, a 41 proc. je poprawi. Czerwoną chorągiewkę eksperci postawili przy JSW, Kernel Holdingu i PKP Cargo. Spółką, która zdaniem biura powinna sprawić pozytywną niespodziankę jest Amica. Warto dodać, że notowania wielkopolskiego producenta dużego AGD już od dłuższego czasu są na fali wznoszącej. W ciągu 6 miesięcy akcje Amiki urosły o 32 proc. i w styczniu były najdroższe od października 2017 r.

Krótką listę faworytów DM mBanku zamykają CD Projekt i AmRest. W wypadku producenta gier wyniki, które poznamy dopiero 8 kwietnia (wraz z raportem rocznym), będą miały drugorzędne znaczenie. Kluczową kwestią są doniesienia na temat postępów prac nad grą Cyberpunk 2077, która ma trafić na rynek 17 września br. Prognozy mBanku wskazują na lekkie spowolnienie wśród deweloperów mieszkaniowych. Spadek liczby mieszkań rozliczonych w wynikach i osłabienie EUR/PLN o 2,7 proc. w IV kwartale przełożą się na niższe wyniki m.in. Dom Develompent, Develii i Archicomu.

– Lepsze wyniki r/r w 4Q pokaże Atal, choć w ujęciu rocznym odbiegają one od wcześniejszych oczekiwań, a bieżący potencjał sprzedażowy urealni się dopiero w latach 2020-21. Dobre wyniki pokaże również Dom Develompent, choć wysoka baza z 2018 jest poza zasięgiem – czytamy w raporcie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, Amrest, archicom, ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, Atal, CDPROJEKT, CEZ, DEVELIA, domdev, Grupaazoty, jsw, kernel, Lotos, mol, PGE, PGNiG, PKPCARGO, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR