DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla trzech spółek z WIG20

Omawiane walory: , ,

Po wynikach za III kwartał pod lupę analityków trafiły dwa telekomy i PKN Orlen. We wszystkich trzech rekomendacjach ceny docelowe poszły w górę. 

cyfrowy,polsat,orlen,play

DM mBanku podniósł ceny docelowe trzech spółek z indeksu WIG20.

Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku w raporcie z 14 listopada podniósł wycenę jednej akcji Cyfrowego Polsatu z 24,15 zł do 26,10 zł. Mimo podwyżki, zalecenie inwestycyjne pozostało bez zmian i brzmi redukuj. W środę na zamknięciu sesji za jeden walor koncernu telekomunikacyjno-medialnego płacono 28,50 zł.

Ekspert zwraca uwagę, że Cyfrowy Polsat jest wyceniony na EV/EBITDA’19 = 7,1x, tj., z >15-proc. premią do spółek porównywalnych. Spółka w III kwartale wypadła dość blado na tle konkurentów. EBITDA Cyfrowego Polsatu spadła o 2 proc. r/r, podczas gdy wynik EBITDAaL Orange Polska wzrósł o 7,1 proc. r/r, a EBITDA Play podskoczyła aż o 17 proc. Widoczny był także relatywnie niższy potencjał do generowania gotówki i tym samym potencjał dywidendowy.

– Stąd podtrzymujmy naszą opinię, że walory Cyfrowego są obecnie mniej atrakcyjne niż konkurentów. W Cyfrowym Polsacie doceniamy konsekwentną realizację strategii multiplay (wzrost liczby klientów w programie SmartDom o >13 proc. r/r w 3Q’19) i niski churn (tylko 6,8 proc. w 3Q’19). Z drugiej strony zastój na rynku reklamy TV (-0,7 proc. r/r w 9M’19) przekłada się na rozczarowujące wyniki segmentu TV (-2 proc. na linii EBITDA r/r w 3Q’19). Istotnym argumentem in plus byłaby sprzedaż aktywów wieżowych, która znacznie poprawiłaby sytuację bilansową spółki – czytamy w raporcie z 14 listopada.

W przeciwieństwie do konsensusu rynkowego Paweł Szpigiel jest zdania, że do sprzedaży części biznesu nie dojdzie.

– Sytuacja bilansowa spółki jest obecnie relatywnie dobra: dług netto/EBITDA wyniósł 2,6x na koniec 3Q’19. Zarząd w istocie wyseparował aktywa wieżowe do osobnej spółki, jednak uważamy że traktuje jej potencjalną sprzedaż jak zabezpieczenie w razie pogorszenia się sytuacji w grupie. Tymczasem rynek mobilny w Polsce przechodzi przez powolne odrodzenie – dodaje Paweł Szpigiel.

cyfrowy,polsat,orange,play

W ciągu ostatnich 6 miesięcy notowania Cyfrowego Polsatu były gorsze od Orange Polska o 24,3 p.p. i od Play o 10 p.p.

Branżowym faworytem DM mBanku jest Play. Biuro w najnowszym raporcie podniosło wycenę jednej akcji z 33,10 zł do 36 zł, co implikuje 13-proc. potencjał wzrostu. „Fioletowy” telekom ma za sobą udany kwartał, po którym podwyższył cele na cały rok. Nowy guidance zarządu na wysokość FCFE (tj. >900 mln zł w całym 2019 r.) zdaniem biura ogranicza ryzyka związane z dywidendą i aukcją 5G w przyszłym roku.

– Naszym zdaniem, spółka wypłaci przynajmniej 1,45 zł w 2020 r. w naszym bazowym, konserwatywnym scenariuszu (1,2 mld zł dodatkowych nakładów na częstotliwości w 2020 r.). Zakładając scenariusz bardziej optymistyczny (tj. 800 mln zł na aukcję) Play może zwiększyć dywidendę nawet o >25 proc. Poza istotną poprawą sytuacji kredytowej, argumentem wspierającym notowania telekomu powinna być poprawa rynku mobilnego w Polsce. Zarówno od zarządu Play, jak i Orange dostaliśmy potwierdzenie spokojnego przyjęcia na rynku wyższych cen usług mobilnych. Ze względu na wzrost zużycia danych przez klientów (32,2 proc. r/r w 3Q’19) oraz obecne środowisko inflacyjne w Polsce, klienci są przygotowani na dalszy wzrost cen – uważa Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

Z kolei Kamil Kliszcz w raporcie z 14 listopada obniżył rekomendację dla akcji Orlenu z trzymaj do redukuj i jednocześnie podwyższył wycenę jednej akcji z 92,82 zł do 94,17 zł. Bieżący kurs na GPW to 96,80 zł.

Zdaniem eksperta DM mBanku, po bardzo mocnych wynikach 3Q, na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury z uwagi na obserwowane obecnie znaczące pogorszenie modelowych marż w obszarze downstream. Konsensus zakłada tymczasem utrzymanie bardzo wysokiej rentowności EBITDA z tego roku, licząc na dodatkowe wsparcie z tytułu efektu IMO i oddawanej inwestycji w PE3.

– Nasze prognozy na lata 2020-21 plasują się 15-20 proc. poniżej rynku, zarówno z uwagi na bardziej konserwatywne założenia marż modelowych (nadal powyżej bieżących odczytów), jak i efekt wysokiej bazy tego roku zbudowanej przez rekordowo niskie ceny gazu, wysokie marże detaliczne oraz ponadstandardowe premie lądowe (kontrakty negocjowane pod koniec 2018 r. w otoczeniu napięć logistycznych na Renie). W takim scenariuszu makro nie zakładamy też powtórzenia rekordowych wo lumenów przerobowych – czytamy w raporcie.

Ekspert przypomina również o perspektywie wzrostu nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach, które będą średnioterminowo obciążać profil FCF.

– Dodatkowo, może to zaburzyć przejęcie Lotosu, które w naszej opinii nawet po uwzględnieniu efektów synergii nie implikuje atrakcyjnej wyceny na EV/EBITDA LIFO pro-forma. W tym kontekście obniżamy rekomendację z trzymaj do redukuj z nową ceną docelową na poziomie 94,17 zł (wzrost to efekt skompensowania niższych marż modelowych downstream przez wyższe wyniki w detalu i wycenę porównawczą) – czytamy w listopadowym raporcie.

Rekomendacja dla Cyfrowego Polsatu powstała 14 listopada 2019 r. Autorem rekomendacji jest Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

Rekomendacja dla Play powstała 14 listopada 2019 r. Autorem rekomendacji jest Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

Rekomendacja dla Orlenu powstała 14 listopada 2019 r. Autorem rekomendacji jest Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, PKNOrlen, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR