Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Dobre dane wzmacniają dolara

Opublikowano: 2019-06-14 17:40:36

Od czwartku w mediach nieustannie przewija się temat związany z atakiem na dwa tankowce w okolicach cieśniny Ormuz. Storna amerykańska oskarża o sabotaż Iran, co wzbudza obawy o otwarty konflikt na Bliskim Wschodzie.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

W trakcie sesji europejskiej obserwowaliśmy mieszane nastroje na parkietach Starego Kontynentu. Niemiecki DAX tracił w okolicach 0,7 proc., a francuski CAC40 0,3 proc. W mało sprzyjającym otoczeniu, WIG20 nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 2.300 pkt. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze spadkiem o 0,6 proc. Zniżkę o 0,3 proc. zaliczył również mWIG40, natomiast kosmetyczny wzrost o 0,1 proc. wypracował sWIG80.

Spośród opublikowanych dziś danych makro, warto zwrócić uwagę na dynamikę sprzedaży detalicznej w USA, która w maju znalazła się na poziomie 0,5 proc. m/m. Był to wynik nieco gorszy od konsensusu, który zakładał dynamikę w okolicach 0,7 proc. m/m, jednak szczególną uwagę rynków skupiła znacząca rewizja kwietniowej wartości, która ostatecznie wyniosła 0,3 proc. m/m (wcześniejszy odczyt zakładał spadek o 0,2 proc. m/m). Kilkadziesiąt minut później zza oceanu nadeszły dane o dynamice produkcji przemysłowej – w tym wypadku również mieliśmy do czynienia z pozytywnym zaskoczeniem, gdyż dynamika w maju wyniosła 0,4 proc. m/m przy prognozach na poziomie 0,2 proc. m/m. Zestaw dobrych danych z USA sprowadził szybko kurs eurodolara poniżej granicy 1,1240 EUR/USD. Przy okazji ucierpiało również złoto, które miało za sobą świetny poranek, w trakcie którego surowiec zyskiwał ponad 1 proc. W momencie pisania komentarza, zwyżka stopniała do 0,5 proc., natomiast cena „królewskiego kruszcu” znajduje się tuż pod poziomem 1.350 USD za uncję.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po publikacji powyższych danych, odbiły również rentowności amerykańskich skarbówek. W momencie pisania komentarza, w przypadku 10-latki znajdują się one w okolicach 2,1 proc. W najbliższą środę odbędzie się czerwcowe posiedzenie FOMC – na chwilę obecną rynek szacuje prawdopodobieństwo obniżki głównej stopy na poziomie 22,5 proc., natomiast implikowane prawdopodobieństwo cięcia w trakcie lipcowego posiedzenia szacowne jest w okolicach 80 proc. W poniedziałkowym komentarzu posesyjnym wspominaliśmy o istotnym wpływie dzisiejszych danych na oczekiwania rynku w kwestii cięcia stóp procentowych przez Fed. Mogłoby się zdawać, że pozytywne zaskoczenie nie pozostawia żadnych złudzeń, a po czerwcowym posiedzeniu stopy procentowe za oceanem pozostaną bez zmian. Niemniej jednak, najciekawiej zapowiada się lipiec, w którym najprawdopodobniej rozstrzygną się dalsze losy wojny handlowej i „przy okazji” polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 14 czerwca 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni

  The Dust podjął decyzję o aktualizacji strategii rozwoju - w związku z nabyciem autorskich praw do serii książek o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie ("Cykl Inkwizytorski"), zawarciem umowy z inwestorem, który sfinansuje częściowy koszt opracowania i wydania gry na motywach ww. cyklu oraz zakończeniem prac produkcyjnych nad własną grą autorską "Together" na Nintendo Switch. The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni.

 • Orlen z przytupem otworzył sezon wyników na GPW, w grze także CD Projekt i KGHM

  Drugi dzień mocniejszych wzrostów na giełdzie w Warszawie. Nastroje inwestorom poprawiają nadzieje na obniżki stóp procentowych w USA i rosnący o prawie 8 proc. PKN Orlen, który pochwalił się dużo lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał. 

 • Norges Bank zwiększył udział w R22 powyżej 5 proc.

  Norges Bank, który zarządza norweskim rządowym funduszem emerytalnym, ujawnił się w akcjonariacie R22. 

 • 11 bit studios ujawniło datę premiery DLC do gry Moonlighter

  Dodatek do gry Moonlighter zatytułowany Between Dimensions zadebiutuje 23 lipca tego roku na platformie Steam.

 • Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

  Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku