StockWatch.pl

Dolar powyżej 3,80 zł, rynek czeka na Powella i dane z USA

Notowania dolara wzrosły powyżej 3,80 zł. To już trzeci kolejny raz w ostatnich czterech tygodniach, gdy ta granica zostaje przełamana.

Poprzednie dwa wybicia powyżej 3,80 zł kończyły się wzrostem w okolice 3,84 zł, a następnie silnym rynkowym zwrotem. O tym czy teraz będzie podobnie, zdecydować mogą publikowane po południu dane z amerykańskiej gospodarki oraz wieczorne wystąpienie Jerome Powella (szefa Fed) i publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Przed południem kurs USD/PLN rósł o 0,5 gr do 3,8060 zł, kontynuując serię wzrostów zainicjowaną w ostatni piątek. Towarzyszył mu równie niewielki wzrost pozostałych polskich par. W tym samym czasie EUR/PLN testowało poziom 4,2965 zł (+0,3 gr), a CHF/PLN 3,8120 zł (+0,5 gr). Wzrosty notowań polskich par w większości wynikały z umocnienia amerykańskiej waluty na rynkach globalnych, a co się z tym wiąże ze spadkiem EUR/USD, niż z wewnętrznej słabości złotego. Zachowanie dolara pozostanie też głównym wyznacznikiem zmian w kolejnych godzinach.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Dolar zyskuje na rynkach globalnych, spychając tym samym notowania EUR/USD poniżej granicy 1,13 dolara, w reakcji na obawy związane z rozszerzeniem wojen handlowych.

Po ostatnich wypowiedziach prezydenta Trumpa inwestorzy nie tylko tracą nadzieje na to, że rozmowa prezydentów USA i Chin w kuluarach szczytu G20 w Argentynie nie przyniesie zażegnania wojen handlowych, ale obawiają się podwyżki ceł na chińskie towary i dalszej eskalacji sporu handlowego. Obawiają się również nałożenia przez USA ceł na europejskie samochody, co dodatkowo bije we wspólną walutę.

Obawy o eskalację wojen handlowych, w połączeniu z wczorajszą mało gołębią wypowiedzią wiceprezesa Fed Richarda Clarida, zepchnęła notowania EUR/USD poniżej 1,13 dolara, jednocześnie wypychając kurs USD/PLN powyżej poziomu 3,80 zł. Poziomu, który na wykresie jest elementem szerokiej strefy podażowej 3,80-3,84 zł. O tym co dalej, zdecydują dziś kolejne wieści z USA.

O godzinie 14:30 zostaną opublikowane zrewidowane dane nt. amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za III kwartał br. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 3,5 proc. wobec 4,2 proc. w II kwartale. Im wyższy odczyt, tym lepiej dla dolara. Zwłaszcza, gdyby jednocześnie inflacyjny wskaźnik PCE core przekroczył prognozowana wartość 1,6 proc. w relacji kwartalnej.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Drugim ważnym wydarzeniem, a być może nawet ważniejszym niż dane o PKB, będzie zaplanowane na godzinę 18:00 wystąpienie szefa Fed, połączone z publikacją o godzinie 20:00 „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Jastrzębi wydźwięk obu tych wydarzeń przypomni inwestorom, że w grudniu Fed kolejny raz podniesie stopy procentowe, co dodatkowo może dolara umocnić. Również w relacji do złotego. Gdyby jednak coś zmieniło się w narracji płynącej z Fed. Gdyby stała się ona nieco mniej jastrzębia, to reakcja będzie przeciwstawna. Kurs EUR/USD szybko wróci ponad 1,13, a USD/PLN spadnie poniżej 3,80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR