Dolar powyżej 3,80 zł, rynek czeka na Powella i dane z USA

Notowania dolara wzrosły powyżej 3,80 zł. To już trzeci kolejny raz w ostatnich czterech tygodniach, gdy ta granica zostaje przełamana.

Poprzednie dwa wybicia powyżej 3,80 zł kończyły się wzrostem w okolice 3,84 zł, a następnie silnym rynkowym zwrotem. O tym czy teraz będzie podobnie, zdecydować mogą publikowane po południu dane z amerykańskiej gospodarki oraz wieczorne wystąpienie Jerome Powella (szefa Fed) i publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Przed południem kurs USD/PLN rósł o 0,5 gr do 3,8060 zł, kontynuując serię wzrostów zainicjowaną w ostatni piątek. Towarzyszył mu równie niewielki wzrost pozostałych polskich par. W tym samym czasie EUR/PLN testowało poziom 4,2965 zł (+0,3 gr), a CHF/PLN 3,8120 zł (+0,5 gr). Wzrosty notowań polskich par w większości wynikały z umocnienia amerykańskiej waluty na rynkach globalnych, a co się z tym wiąże ze spadkiem EUR/USD, niż z wewnętrznej słabości złotego. Zachowanie dolara pozostanie też głównym wyznacznikiem zmian w kolejnych godzinach.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Dolar zyskuje na rynkach globalnych, spychając tym samym notowania EUR/USD poniżej granicy 1,13 dolara, w reakcji na obawy związane z rozszerzeniem wojen handlowych.

Po ostatnich wypowiedziach prezydenta Trumpa inwestorzy nie tylko tracą nadzieje na to, że rozmowa prezydentów USA i Chin w kuluarach szczytu G20 w Argentynie nie przyniesie zażegnania wojen handlowych, ale obawiają się podwyżki ceł na chińskie towary i dalszej eskalacji sporu handlowego. Obawiają się również nałożenia przez USA ceł na europejskie samochody, co dodatkowo bije we wspólną walutę.

Obawy o eskalację wojen handlowych, w połączeniu z wczorajszą mało gołębią wypowiedzią wiceprezesa Fed Richarda Clarida, zepchnęła notowania EUR/USD poniżej 1,13 dolara, jednocześnie wypychając kurs USD/PLN powyżej poziomu 3,80 zł. Poziomu, który na wykresie jest elementem szerokiej strefy podażowej 3,80-3,84 zł. O tym co dalej, zdecydują dziś kolejne wieści z USA.

O godzinie 14:30 zostaną opublikowane zrewidowane dane nt. amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za III kwartał br. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 3,5 proc. wobec 4,2 proc. w II kwartale. Im wyższy odczyt, tym lepiej dla dolara. Zwłaszcza, gdyby jednocześnie inflacyjny wskaźnik PCE core przekroczył prognozowana wartość 1,6 proc. w relacji kwartalnej.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Drugim ważnym wydarzeniem, a być może nawet ważniejszym niż dane o PKB, będzie zaplanowane na godzinę 18:00 wystąpienie szefa Fed, połączone z publikacją o godzinie 20:00 „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Jastrzębi wydźwięk obu tych wydarzeń przypomni inwestorom, że w grudniu Fed kolejny raz podniesie stopy procentowe, co dodatkowo może dolara umocnić. Również w relacji do złotego. Gdyby jednak coś zmieniło się w narracji płynącej z Fed. Gdyby stała się ona nieco mniej jastrzębia, to reakcja będzie przeciwstawna. Kurs EUR/USD szybko wróci ponad 1,13, a USD/PLN spadnie poniżej 3,80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR