Dolar wciąż rządzi

Czwartkowa sesja na GPW wpisuje się w obraz „zagubionego” w ostatnim czasie polskiego rynku. WIG20 po otwarciu zaliczył solidny zjazd w dół o ok. 0,5 p.p. i przez pozostałą część sesji notowany był przy bardzo niskim poziomie zmienności, który nie przekraczał 10 pkt.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

WIG20 zakończył ostatecznie dzień ze spadkiem o 0,6 proc., osiągając przy tym obroty na poziomie 560 mln zł. Nieco mniejsza skala przeceny pojawiła się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,2 proc., a sWIG80 0,1 proc. Na usprawiedliwienie zachowania polskiego indeksu blue chipów można przywoływać dzisiejszą słabość otoczenia zewnętrznego, jednak trzeba powiedzieć jasno, że wspomniane „otoczenie” zasługuje na korektę, tymczasem Polska zupełnie przespała wiosenną fazę wzrostów.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wydarzeniem ostatniej doby jest niewątpliwie silna aprecjacja dolara. Amerykańska waluta dotarła do najwyższych poziomów od dwóch lat. Obecnie kurs eurodolara notowany jest w okolicach 1,115 EUR/USD, czyli przy poziomie obserwowanym ostatnio w maju 2017 r. Z jednej strony zatrzymanie cyklu podwyżek oraz zmiana retoryki przez Fed powinny sprzyjać deprecjacji dolara, jednak z drugiej strony amerykańska waluta wciąż nie ma konkurentów. Najlepszym przykładem jest w tej sytuacji euro – zeszłoroczne plany EBC, które polegały na podjęciu próby normalizacji polityki pieniężnej ostatecznie spaliły na panewce. Ponadto w ostatnich godzinach do „gołębiej ekipy” dołączył również Bank Kanady oraz Szwecji. Niewątpliwie, bez poprawy w europejskiej gospodarce, rozpoczęcie trendu wzrostowego i trwałe wybicie kursu wspólnej waluty powyżej 1,15 EUR/USD będzie bardzo trudne. Nie wyklucza to jednak scenariusza, w którym część walut należących do krajów EM będzie zachowywała się lepiej względem dolara niż waluta europejska. Mogłoby się zdawać, że finalizacja umowy handlowej, która służy chińskiemu juanowi powinna być dla nich istotnym wsparciem.

Jednak do wspomnianych wyżej walut na pewno nie można zaliczyć tureckiej liry. Waluta ta osłabiła się od początku roku względem dolara już o ok. -11 proc. (w ubiegłym roku była jedną z najsłabszych na świecie i straciła względem USD -28 proc.). Dzisiejsza decyzja Banku Centralnego Turcji o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 24 proc. wywołała dalszą falę deprecjacji (w momencie pisania komentarza, kurs USD/TRY notowany jest powyżej 5,90). Przypomnijmy, że w zeszłym roku Turcja znalazła się w kryzysie walutowym. Pomimo wymykającej się spod kontroli inflacji, wywierając pośrednio wpływ na politykę pieniężną, prezydent Erdogan pozostawał przez długi czas zagorzałym przeciwnikiem podwyżek stóp procentowych. W konsekwencji, władze monetarne zdecydowały się na bardziej stanowczą reakcję dopiero w momencie, gdy kurs dolara przekroczył poziom 6 USD/TRY. W chwili obecnej, gospodarka turecka znajduje się w recesji, a rezerwy walutowe banku centralnego topnieją w zatrważającym tempie. Dodatkowo oliwy do ognia dodaje szereg kontrowersyjnych sytuacji, które miały miejsce podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 kwietnia 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR