StockWatch.pl

EBC jednak zaskoczył

Wcześniejsze plotki dotyczące uruchomienia kolejnej rundy TLTRO okazały się być prawdziwe. 

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Nowe długoterminowe operacje refinansujące zostaną uruchomione już we wrześniu bieżącego roku i zakończą się w marcu 2021 r. (poprzednie dwie transze obejmowały okres czteroletni). Dzięki nim banki komercyjne w strefie euro będą mogły skorzystać z linii kredytowej udzielonej im przez EBC do wartości 30 proc. swojego portfela kredytowego po koszcie uzależnionym od głównej stopy procentowej. Natomiast w kwestii stóp procentowych stanowisko EBC również uległo zmianie i na chwilę obecną forward guidance zakłada, że pozostaną one niezmienione do końca 2019 r. (konsensus rynkowy z kolei zakłada, że jakakolwiek podwyżka byłaby możliwa dopiero w drugiej połowie 2020 r.). Wprawdzie o uruchomieniu trzeciej serii TLTRO spekulowało się już od dłuższego czasu, niemniej rynek przyjął decyzję o uruchomieniu kolejnej rundy już w tym roku ze sporym zaskoczeniem. W momencie pisania komentarza, kurs eurodolara traci 0,6 proc. i znajduje się poniżej poziomu 1,125 EUR/USD.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ciekawa natomiast wydaje się reakcja europejskiego rynku akcji. O ile wcześniejsze plotki dotyczące uruchomienia programu TLTRO wywoływały w gruncie rzeczy optymizm wśród posiadaczy akcji (książkowa reakcja na luzowanie polityki monetarnej w postaci zwiększania podaży pieniądza), o tyle po dzisiejszej decyzji EBC towarzyszyła szeroko zakrojona wyprzedaż. W tym momencie pojawia się tak zwane „drugie dno” luzowania polityki monetarnej, które faktycznie stymuluje wzrost cen akcji w średnim terminie, jednak z drugiej strony jest pochodną pogarszających się danych makroekonomicznych. W tym wypadku mieliśmy do czynienia z silną rewizją tegorocznego wzrostu gospodarczego w strefie euro, który został obniżony z poziomu 1,7 proc. do 1,1 proc. Mogłoby się zatem zdawać, że stosunkowo duża grupa inwestorów zdała dziś sobie sprawę, że sytuacja makro na Starym Kontynencie jest naprawdę poważna.

Do momentu publikacji komunikatu po posiedzeniu EBC, na GPW panowała bardzo niska aktywność. W okolicach godziny 13:00 obroty na indeksie WIG20 nieznacznie przekraczały 100 mln zł, co w tej kategorii należy uznać za niechlubny rekord ostatnich dni. W końcowej fazie sesji polski indeks blue chipów podążył drogą pozostałych parkietów europejskich i gwałtownie zanurzył się w kierunku poziomu 2.300 pkt., tracąc ostatecznie 0,8 proc. Największą ujemną kontrybucję wniosły akcje PZU (-1,2 proc.), z kolei po drugiej stronie rynku znalazły się walory CCC (+1,4 proc.). W momencie zakończenia sesji w Warszawie, w pozostałej części Starego Kontynentu dominuje kolor czerwony – niemiecki DAX traci 0,7 proc., a francuski CAC40 0,5 proc.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 7 marca 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com