X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

EBC podał datę zakończenia programu luzowania ilościowego

Opublikowano: 2018-06-14 14:31:48

EBC postanowił, że skup aktywów będzie prowadzony do końca grudnia 2018 r., przy czym do końca września - na dotychczasowym poziomie (30 mld euro m-c), a później na poziomie obniżonym do 15 mld euro miesięcznie. Program luzowania ilościowego wygaśnie z końcem br., jeśli dane gospodarcze będą zgodne z prognozami banku.

(Fot: flickr.com/EBC)

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,0 proc. Inwestorzy giełdowi odczytali decyzję EBC jako gołębią. Niemiecki DAX i francuski CAC40 zdecydowanym krokiem ruszyły na północ. W tyle pozostaje warszawski WIG20, który mimo wzrostów na Zachodzie pozostaje minimalnie poniżej poziomu odniesienia.

– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. – czytamy w komunikacie.

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca lata 2019 r., a przynajmniej tak długo, by mogła się upewnić, że ewolucja inflacji pozostaje zgodna z obecnymi oczekiwaniami.

Jednocześnie Europejski Bank Centralny wskazał też moment zakończenia programu luzowania ilościowego.

– Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zamierza prowadzić zakupy aktywów netto, na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie, do końca września 2018 r. Rada Prezesów przewiduje, że po wrześniu 2018 r., w zależności od tego, czy nowe dane potwierdzą średniookresowe prognozy Rady dotyczące inflacji, skup aktywów zostanie zmniejszony do 15 mld euro do końca grudnia 2018 r. oraz że skup wtedy się zakończy – czytamy dalej.

Prezes EBC omówi czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpocznie się dziś o godz. 14:30.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku