EBC wprowadza pakiet stymulacyjny

Pierwsza faza czwartkowej sesji na GPW miała formę przeczekania przed popołudniowymi rozstrzygnięciami, które miały nadejść ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Na wzrost zmienności w samej końcówce wpłynęły również doniesienia Bloomberga, zgodnie z którymi doradcy prezydenta D. Trumpa rozważają zawarcie z Chinami tymczasowego porozumienia, które pozwoliłoby opóźnić wprowadzenie zapowiadanych wcześniej taryf celnych. 

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Przypomnijmy, że już w środę amerykański prezydent zgodził się na dwutygodniowe opóźnienie wprowadzenia podwyżek ceł na 250 mld USD rocznego importu z Państwa Środka (do tej pory przewidzianych na początek października).

WIG20 zakończył ostatecznie czwartkową sesję neutralnie, osiągając przy tym obroty na poziomie 720 mln zł. Natomiast gorszą passę podtrzymały indeksy reprezentujące małe i średnie spółki – mWIG40 stracił 0,5 proc., a sWIG80 0,2 proc. W momencie pisania komentarza, po pewnych „perturbacjach” kolor zielony przeważa na pozostałych parkietach europejskich – o godzinie 17:00 niemiecki DAX oraz francuski CAC40 zyskiwały po 0,3 proc.

Od kilku dni oczy inwestorów były zwrócone w stronę EBC, który miał dziś podjąć ważną decyzję w kontekście łagodzenia polityki monetarnej. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, stopa depozytowa została obniżona o 10 pb i obecnie znajduje się na historycznie niskim poziomie -0,5 proc. EBC w komunikacie ponadto zaznaczył, że zamierza utrzymywać stopy procentowe na poziomie obecnym lub niższym dopóki prognozy inflacji nie będą wskazywać na jej trwałe odbicie. Oprócz tego, Rada zadecydowała o ponownym uruchomieniu (po niespełna roku przerwy) programu luzowania ilościowego, który rozpocznie się w listopadzie i miesięcznie będzie zasilać rynek kwotą 20 mld euro. Co do kwoty stymulusu, oczekiwania rynkowe nie zostały do końca spełnione, gdyż pierwotnie przyjęty konsensus zakładał miesięczną wartość zakupu obligacji na poziomie 30 mld euro.

eur, usd

EUR/USD

Reakcja kursu eurodolara na czwartkowe decyzje nie była zbyt okazała – tuż po publikacji komunikatu kurs EUR/USD spadł poniżej 1,10, jednak przed godziną 16:00 po wspomnianej deprecjacji nie było już ani śladu. To samo można powiedzieć o indeksach giełdowych, których reakcja na decyzję EBC była równie krótkotrwała. Podczas konferencji M. Draghi zaznaczył, że istotne zmiany wynikają z rewizji w dół niemal wszystkich prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego oraz inflacji. Podjęte dziś decyzje wpisują się w zauważalną od kilku miesięcy zmianę retoryki EBC. Tymczasem już w najbliższą środę najpewniej po raz drugi w tym roku główną stopę procentową obniży amerykańska Rezerwa Federalna.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 12 września 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR