StockWatch.pl

Eksperci typują: 18 czarnych koni na 2014 rok

W grudniowej ankiecie StockWatch.pl, rynkowi analitycy jednogłośnie przyznali, że wierzą w kontynuację wzrostów w 2014 roku. Tym razem zapytaliśmy ich o konkretne cele inwestycyjne. Zobacz listę 18 spółek, które mają predyspozycje do pokonania rynku.

Solidne wzrosty z 2013 roku to już echa przeszłości. Teraz inwestorzy skupiają się nad strategią na kolejne kwartały i poszukują spółek, które przebiją rynek osiąganymi stopami zwrotu. Apetyty są całkiem spore, czego przykładem są wyniki ankiety niedawno przeprowadzonej przez StockWatch.pl. Wszyscy rynkowi eksperci opowiedzieli się za kontynuacją wzrostów w 2014 r. Różnice pojawiły się jedynie zdaniach na temat skali zwyżki poszczególnych indeksów. Warto podkreślić, że praktycznie nikt nie liczy, że w przyszłym roku uda się powtórzyć świetne wyniki z 2013 roku. Dobre nastroje gaszą liczne czynniki ryzyka.>> Co z tą hossą: Prognozy ekspertów na 2014 r.

Tym razem StockWatch.pl poprosił ekspertów o wskazanie konkretnych spółek, które mają największe szanse na tytuł lidera w swoich indeksach. Z kilkudziesięciu typów wybraliśmy jedynie walory, które zostały wskazane co najmniej przez dwóch ekspertów. W ten sposób powstała lista 18 faworytów z poszczególnych indeksów. Wyniki zebraliśmy w poniższej tabeli.

Ze względu na negatywny wpływ zmian w OFE na polski rynek kapitałowy, pod presją pozostaną blue chipy. W 2013 r. balasem dla WIG20 były spółki z sektora surowcowego. Zdaniem eksperta DM W Investments, już niedługo ten segment może stać się koniem pociągowym indeksu giełdowych tuzów. Dobrą formę powinny utrzymać też małe i średnie spółki. Tutaj motorem napędowym ma być postępująca poprawa koniunktury gospodarczej oraz sprzyjające środowisko niskich stóp procentowych.

– Co do samych spółek to z indeksu blue chipów zwróciłbym uwagę na spółki surowcowe, które wraz z odbiciem na rynku surowców powinny być głównym ich beneficjentem. Rok 2014 powinien być znacząco lepszy dla spółek średnich i małych, które wraz z coraz bardziej odczuwanym ożywieniem gospodarczym mają szansę na znaczący progres wyników. – komentuje Emil Szczodruch z DM W Investments.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Wzrostu cen surowców spodziewa się również Józef Kania. Jego zdaniem, spółką, która może wiele na tym zyskać jest KGHM. W segmencie blue chipów wskazanie padło także na PKO BP.

– Poprawa sytuacji makroekonomicznej powinna dać trwały impuls do wzrostu cen surowców (a nie powodowany wyłącznie dodrukiem pieniędzy), co z kolei może przełożyć się na lepszą wycenę KGHM. Ożywienie gospodarcze to okres, w którym lepsze wyniki notują również banki. Ja stawiam na PKO, jako iż zbudował sobie dobry grunt pod nadchodzące ożywienie przejmując Nordea Bank Polska. – ocenia Józef Kania, analityk StockWatch.pl.

Wśród średnich spółek analitycy wyróżnili walory Apatora. Na producenta aparatury łącznikowej i pomiarowej wskazała połowa ankietowanych. Zdaniem Rafała Styczyńskiego ma on szanse skorzystać m.in. na inwestycjach w energetykę.

– Energetyka może rosnąć za rozpędzającą się gospodarką i rosnącymi wolumenami konsumowanej energii. Firmy powiązane z inwestycjami w energetykę (Apator, Aplisens, Sonel itp.) mogą rosnąć na fali tychże inwestycji (większy popyt na wyroby). – komentuje Rafał Styczyński, analityk StockWatch.pl.

W zestawieniu pojawił się także reprezentant branży deweloperskiej – Echo Investment. W ostatnim czasie spółka zebrała kilka przychylnych rekomendacji. W połowie grudnia analitycy BM Espirito Santo Investment Bank (BESI) umieścili spółkę na liście najatrakcyjniejszych celów inwestycyjnych na przyszły kwartał. Ich cena docelowa to 8,56 zł.

>> Sprawdziliśmy mocne i słabe punkty fundamentów siedmiu największych podmiotów specjalizujących się w realizacji obiektów pod wynajem. >> 7 deweloperów komercyjnych po wynikach za III kwartał.

Wśród małych i średnich spółek wskazania padły także na Getin Holding i Kopex. Pierwsza z nich rozwija się bardzo dynamicznie i ma zdywersyfikowaną działalność. Druga ma za sobą mocną przecenę i może skorzystać na ożywieniu w branży.

– Ze spółek średnich znacząco lepiej od rynku powinien radzić sobie Getin Holding. Spółka rozwija się bardzo dynamicznie oraz systematycznie, co zasługuje na szczególną uwagę. Dodatkowo Getin pomimo dyskonta do pozostałych banków jest dużo bardziej atrakcyjny ze względu na zdywersyfikowaną działalność przedmiotową oraz geograficzną. Szansę na odwrócenie długoterminowej tendencji spadkowej może mieć także Kopex, gdzie wraz z ożywieniem w branży powinien znacząco zyskać w oczach inwestorów. – dodaje Emil Szczodruch.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Z grona giełdowych maluchów bardzo dobrze oceniony został MCI, którego wskazało 50 proc. ankietowanych. W opinii eksperta, za kontynuacją trendu wzrostowego przemawia wysoki współczynnik beta i atrakcyjna wycena rynkowa. Pole do zwyżki ma również kurs akcji Hygieniki.

– Spółką z wysokim współczynnikiem beta, która jest dobrą propozycją w wypadku kontynuacji hossy jest MCI. Perspektywiczny i zdywersyfikowany portfel, a do tego wycena rynkowa znacznie poniżej NAV powinien znacząco przyczynić się do kontynuacji trendu wzrostowego. Pomimo znaczącego wzrostu notowań również Hygienika, ma szansę na dalszą znaczną aprecjację kursu wraz z kontynuacją ekspansywnej polityki rozwoju i skuteczną monetyzacją dokonanych już akwizycji. – komentuje ekspert DM W Investments

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR