Elzab zamknął 2015 r. mocnym spadkiem zysków

Omawiane walory:

Końcówka ubiegłego roku u giełdowego producenta kas fiskalnych wypadła słabo. Elzab zanotował dwucyfrowy spadek sprzedaży urządzeń, co przełożyło się na jeszcze silniejszy regres na poziomie zysków.

Wyniki Elzabu w ujeciu rok do roku nie ucieszyły akcjonariuszy. Grupa w IV kwartale 2015 roku zanotowała spadek przychodów o 27 proc. r/r do 25,6 mln zł. Sprzedaż urządzeń fiskalnych w Elzabie zmalała o 37 proc. Przypomnijmy, że w listopadzie i grudniu 2014 r. wystąpił dodatkowy popyt podyktowany obowiązkiem rejestrowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych najpóźniej od 1 marca 2015 r. nowych podatników. Niższa sprzedaż skutkowała znaczącym spadkiem zysków. EBIT skurczył się z 6,2 mln zł do 2,3 mln zł, a zysk netto z 5,6 mln zł do 1,8 mln zł. Rentowność netto grupy spadła z 13 proc. do 9,5 proc.

Narastająco w całym 2015 roku przychody spadły 38 proc. do 116,5 mln zł. EBIT obniżył się o 43 proc. do 15,8 mln zł, a zysk netto o 54 proc. do 24,4 mln zł. Zwraca uwagę ujemny cash flow operacyjny, który wyniósł -17,5 mln zł wobec plus 24,2 mln zł z 2014 r. Niemniej w samym IV kwartale 2015 r. były już dodatnie i wyniosły 1,7 mln zł. Mocno też spadły środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Na koniec minionego roku wynosiły niespełna 1 mln zł wobec blisko 20 mln zł rok wcześniej. Do tego wskaźnik ogólnego zadłużenia wzrósł z 44 proc. do ponad 49 proc. 

W zeszłym roku Elzab po dłuższej przerwie powrócił do płacenia dywidendy. Wyniosła ona 0,89 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 5,3 proc. Na razie nie wiadomo, jaka będzie propozycja podziału ubiegłorocznego zysku. W tym roku akcje spółki straciły na wartości 7,5 proc. W skali ostatniego roku zwyżka sięga 8 proc., a za minione 3 lata mamy ponad 700-proc. zwyżkę.

wykres_elzab

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT elzab, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR