Prognozy wyników za IV kw. dla ośmiu spółek informatycznych

Rosnące kursy akcji spółek IT to dobry sygnał dla akcjonariuszy przed najważniejszym w roku sezonem wynikowym. StockWatch.pl sprawdził, jakich wyników spodziewają się rynkowi eksperci po czołowych przedstawicielach branży oraz kogo typują do wypłaty najwyższych dywidend z ubiegłorocznych zysków.

Dotychczas zaledwie garstka spółek przedstawiła wstępne wyniki za IV kwartał. We wtorek do tego grona dołączył Kernel Holding. Szacunki ukraińskiej spółki spotkały się z ciepłym przyjęciem, a akcje w ciągu dnia zyskiwały nawet ponad 6 proc. Inwestorzy z niecierpliwością oczekują na pierwsze pełnowartościowe sprawozdania, bo dla sporej części rynku IV kwartał to najważniejszy okres w roku. Na polskiej giełdzie sezon wyników zainauguruje w najbliższy piątek PKN Orlen.

Jedną z branż, która znaczną część wyniku generuje w ostatnim kwartale w roku, jest informatyka. W tym kontekście dobrym prognostykiem dla akcjonariuszy firm produkujących i wdrażających oprogramowanie komputerowe jest stopa zwrotu subindeksu WIG-Informatyka – blisko 5 proc. na plusie za ostatnie trzy miesiące 2014 roku. Główną rolę w śrubowaniu wyniku odegrał branżowego lidera – Asseco Poland (wzrost o 9 proc. na przestrzeni IV kwartału). Oczekiwania inwestorów potęguje też udany III kwartał, kiedy zyskami błysnęli Asseco Poland i ComArch czy mniejszy Elzab. W opinii eksperta z Erste Securities, w ubiegłym okresie biznesy pierwszych dwóch spółek kontynuowały dobrą passę.

– W pierwszej ze spółek widoczna powinna być kontynuacja trendów obserwowanych w III kwartale. W związku z tym oczekiwałbym dalszego wzrostu przychodów oraz poprawy rentowności, wynikającej z restrukturyzacji spółki matki. W ComArchu powinno być podobnie, choć marże nie powinny być już tak wysokie jak w III kwartale 2014 roku. W ujęciu r/r zakładam, że obie spółki pokażą wzrost przychodów. Natomiast Sygnity z uwagi na większą ekspozycję na sektor publiczny mogło zanotować w IV kwartale niewielki spadek przychodów. Natomiast na pozostałych liniach oczekujemy konsekwentnej stabilizacji marż. – mówi Adam Rzepecki, analityk Erste Securities.

(Źródło: Raiffeisen Brokers)

(Źródło: Raiffeisen Brokers)

W wypadku Sygnity należy pamiętać o przesunięciu roku obrachunkowego (IV kwartał kalendarzowy to początek roku obrotowego). Na początku grudnia 2014 roku spółka opublikowała raport roczny za rok obrotowy 2013/2014. Sprawozdanie za I kwartał roku obrotowego 2014/15 pojawi się 10 lutego.

Również analitycy DM mBanku liczą na utrzymanie pozytywnych tendencji u branżowego lidera. Biuro prognozuje na IV kwartał zysk EBITDA dla grupy Asseco na poziomie 254 mln zł, co daje 32-proc. wzrost w ujęciu r/r. Maklerzy argumentują swoją prognozę wzrostem sprzedaży Sapiens International i Magic Software z grupy Formula oraz z poprawą rentowności spółki matki, dzięki zakładanej zmianie podejścia do kluczowych kontraktów, w tym obniżki koszów w kontrakcie realizowanym dla ZUS. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Asseco Poland

– Przypominamy, że w IV kwartale 2013 r. wyniki matki Asseco zostały obniżone przez rozpoznanie 28 mln zł rezerwy na naprawy gwarancyjne dot. projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych, a we wrześniu zarząd KZK GOP nałożył na Asseco Poland 4,2 mln zł kary za opóźnienia we wdrażaniu Karty, tak więc nie powinno mieć to wpływu na wyniki finansowe w kontekście zawiązanej rezerwy. – ocenia Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

Również Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK, mając świadomość, że z reguły końcówka roku jest sezonowo najlepsza dla branży IT, spodziewa się w IV kwartale 2014 r. najlepszych wyników w roku. Jego zdaniem, producenci oprogramowania utrzymają pozytywny trend w kolejnych. Pomóc w tym powinna perspektywa nowego budżetu unijnego. Do tego spółki coraz więcej przychodów generują za granicą – głównie Asseco Poland oraz Comarch.

W latach 2014-2020 Polska zainwestuje 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności, co przełoży się na kontakty IT zwłaszcza w administracji publicznej, na którą dużą ekspozycję posiada Asseco Poland czy Sygnity. Środki unijne są teraz dzielone, więc eksperci spodziewają się w 2015 r. fali przetargów dotyczących projektów, których wykonanie będzie możliwe realnie dopiero w 2016 r.

– Mniejsze projekty mogą pojawić się najwcześniej w II półroczu 2015 r. Nowa transza środków unijnych przełożyła się już na zamrożenie wydatków IT sektora publicznego. Ciężki pod tym względem 2015 r. Asseco Poland może przetrwać bez większych spadków na wynikach spółki matki dzięki restrukturyzacji kontraktu ZUS-owskiego, zdobytemu kontraktowi dla KRUS-u na kompleksową obsługę systemów IT, potencjalnej akwizycji Unizeto Technologies oraz zamówieniom od telekomunikacji i energetyki. – wylicza analityk DM mBanku.

O atrakcyjności spółek IT decyduje także potencjał do wypłaty dywidend. DM mBank, który właśnie odtajnił rekomendację akumuluj dla Asseco Poland prognozuje wypłatę w wysokości 2,81 zł na akcję. Taki poziom daje stopę w wysokości 5,3 proc. Wcześniej na łamach StockWatch.pl analitycy BESI Grupo Novo Banco prognozowali, że spółka powinna wypłacić 2,80 zł. W zeszłym roku na ten cel przeznaczyła 2,60 zł. Na utrzymanie polityki dywidendowej mogą liczyć także akcjonariusze Comarchu.

– Naszym zdaniem Asseco Poland wygląda najciekawiej pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej. Rynek jeszcze nie do końca zdyskontował trwałą poprawę marż w spółce. Do tego jej atutem jest dywidenda, która według naszej prognozy powinna wynieść 2,89 zł na akcję. Również Comarch ze względu na dobre wyniki powinien podzielić się z akcjonariuszami zyskiem z 2014 roku. Zakładam, że będzie to 1,50 zł na akcję, a więc podobna kwota jak w ostatnich dwóch latach. – ocenia Adam Rzepecki.

W zeszłym roku całkiem pokaźne dywidendy płaciły spółki z grupy Asseco. Stopa Asseco Central Europe powyżej 7 proc., a Asseco Business Solutions i Asseco South Eastern Europe odpowiednio ponad 6 proc. i ponad 4 proc. Równe 1 zł na akcję wypłacił Qumak, co dało prawie 7-proc. stopę.

– Jeśli chodzi o wypłatę dywidendy z ubiegłorocznych zysków to oczekujemy, że Asseco Poland wypłaci nieco więcej niż w zeszłym roku. Także płacić powinny Asseco Business Solutions i Asseco South Eastern Europe. – dodaje Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG-Informatyka na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG-Informatyka na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, assecoslo, comarch, elzab, qumak, SYGNITY, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR