Entuzjazm opadł, mieszana sesja w Europie

Optymizm, który zagościł we wtorek na giełdzie za oceanem nie przeniósł się w pełni na sesję azjatycką. Chiński Shanghai Composite zamknął dzisiejszą sesję neutralnie, natomiast Hang Seng zyskał 0,5 proc. Przypomnijmy, że wczorajsze wystąpienie J. Powell’a zostało odebrane przez rynek jako gołębie. Prezes Rezerwy Federalnej stwierdził, że Fed pozostaje w gotowości do użycia wszelkich narzędzi, które pozwolą utrzymać ekspansywną fazę wzrostu gospodarczego.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Ponadto szef Fed zasugerował, że uznawane dotychczas za „niekonwencjonalne” narzędzia prowadzenia polityki monetarnej, powinny stać się narzędziami „konwencjonalnymi”. Mowa tutaj przede wszystkim o procesie luzowania ilościowego – rynek uznał, że w ten sposób J. Powell potwierdził przy okazji gotowość do uruchomienia kolejnej rundy luzowania ilościowego, w sytuacji gdyby pojawiła się taka potrzeba.

Trudno uwierzyć w to, że jeszcze jesienią ubiegłego roku rynek zastanawiał się nad tym, ile jeszcze podwyżek czeka nas w 2019 r. Sytuacja diametralnie odwróciła się na przełomie roku i od tej pory retoryka Fed łagodnieje z miesiąca na miesiąc. Obecnie prawdopodobieństwo realizacji przynajmniej jednej obniżki do końca 2019 r. szacowane jest przez rynek na poziomie wyższym niż 90 proc. Niewątpliwie, bardzo duży wpływ na stanowisko członków FOMC wywiera reaktywacja wojny handlowej – mogliśmy o tym wyczytać w ostatnim raporcie Morgan Stanley. Bank przewiduje, że po wprowadzeniu ceł na całość chińskiego importu oraz serii działań odwetowych Państwa Środka, gospodarkę USA dotknie w perspektywie trzech kwartałów recesja.

Rynek naturalnie cieszy się z perspektywy łagodzenia polityki monetarnej, jednak nie można zapominać o drugiej stronie medalu w postaci obaw o kondycję gospodarki amerykańskiej. Dzisiejsze dane ADP (szacunkowa zmiana zatrudnienia w poprzednim miesiącu w sektorze prywatnym poza rolnictwem) dostarczyły inwestorom spore rozczarowanie. Zgodnie z raportem, w maju liczba nowo utworzonych miejsc pracy znalazła się na poziomie 27 tys. przy konsensusie zakładającym wartość 173 tys. (najgorszy odczyt od marca 2010 r.). W przeszłości pojawiały się istotne rozbieżności pomiędzy raportem ADP, a oficjalnym raportem sporządzanym przez organy państwowe, niemniej tak duży „rozstrzał” sugeruje, że piątkowe dane z rynku pracy nie powinny raczej zaskoczyć pozytywnie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Komisja Europejska przyjęła w środę dokument, w którym sygnalizuje zasadność objęcia państwa włoskiego procedurą nadmiernego deficytu. W praktyce, zabieg ten powoduje nałożenie kary w wysokości 0,2 proc. PKB, co w przypadku Włoch stanowi równowartość ok. 3 mld EUR. Unijni komisarze zastrzegają jednak, że nie jest to decyzja ostateczna (swoje opinie o warunkach procedury muszą przedstawić jeszcze kraje członkowskie). Jednocześnie Komisja nie wyklucza zmiany swojego stanowiska w przypadku pojawienia się nowych propozycji ze strony Rzymu.

Sesja europejska nie należała do tych z kategorii „ekscytujących”. WIG20 niemal przez cały dzień krążył wokół poziomu neutralnego, by ostatecznie zamknąć się ze zniżką o 0,5 proc. Neutralnie dzień natomiast zakończył mWIG40 oraz sWIG80. O godzinie 17:00 kluczowe amerykańskie indeksy notowane są nieznacznie powyżej zera. Ropa naftowa WTI traci z kolei ok. 3,5 proc. po publikacji tygodniowego raportu o zapasach, w którym podano informację o ich wzroście o 6,8 mln brk przy konsensusie zakładającym spadek o 1,7 mln brk.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 czerwca 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Akcjonariusze Erbudu zdecydują 30 czerwca o braku dywidendy i programie buy-back

  Akcjonariusze Erbudu zdecydują podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 30 czerwca br., o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok, a także o skupie akcji własnych, za maksymalnie 16,5 mln zł, w celu umorzenia i następnie obniżenia kapitału zakładowego.

 • Cyfrowy Polsat wypłaci jedną z najwyższych dywidend w tym roku

  Spółka Zygmunta Solorza-Żaka na tegoroczną dywidendę chce przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk netto w wysokości 586,8 mln zł oraz kwotę 52,7 mln zł z kapitału zapasowego. W sumie akcjonariusze mają otrzymać w dwóch ratach 1 zł na akcję.

 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.

 • Delko obłowiło się na koronawirusie. Kurs akcji wystrzelił

  Właściciel sieci hurtowni chemii gospodarczej i kosmetyków zaliczył wymarzony początek roku. Przychody ze sprzedaży urosły r/r o 30 proc. a zysk netto podskoczył o 140 proc. W czwartek kurs akcji Delko rośnie przy rekordowych obrotach o 34 proc.

 • DataWalk szykuje program motywacyjny

  Akcjonariusze DataWalk zdecydują na walnym zwołanym na 30 czerwca o wprowadzeniu programu motywacyjnego, mechanizmów zapobiegających wrogiemu przejęciu, kapitału docelowego i o zmianach w radzie nadzorczej, wynika z komunikatu spółki i projektów uchwał.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR