Euforia na kursie Ursusa po podpisaniu intratnego kontraktu

Omawiane walory:

Zdołowany kurs producenta maszyn i urządzeń rolniczych był we wtorek liderem wzrostów. Inwestorzy dosłownie rzucili się na akcje Ursusa, gdy na rynek trafił komunikat o umowie z etiopskim partnerem na dostawę ciągników za 90 mln USD.

Wtorkowa sesja miała jedną gwiazdę, a była nią spółka Ursus. Kurs producenta maszyn rolniczych w imponującym stylu ruszył na północ. Podczas wtorkowej sesji spółka poinformowała o podpisaniu umowy z etiopską firmą Metals and Engineering Corporation of AAMI. Według kontraktu Ursus ma dostarczyć 3 tys. ciągników w dwóch fazach (po 1.500 sztuk) oraz zapewnić wyposażenie centrów serwisowych i części zamiennych do ciągników. Pierwsze partie dostaw powinny rozpocząć się na przełomie II i III kwartału przyszłego roku, a rozpoczęcie drugiej fazy realizacji umowy oraz jej szczegóły mają zostać uzgodnione najpóźniej do końca września 2014 r. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 90 mln USD.>> Zobacz aktualną analizę wskaźnikową spółki w serwisie.

Cenna umowa przyszła z odsieczą kursowi w samą porę. Notowania Ursusa od początku roku do wczoraj straciły na wartości 45 proc. Systematyczna przecena z ostatnich miesięcy to efekt pogarszających się fundamentów. Na początku roku kursem wstrząsnęła strata operacyjna w IV kwartale 2012 roku. Później spółka w I kwartale zasygnalizowała spadek przychodów o ponad 15 proc. r/r i straty EBIT (0,2 mln zł) oraz netto (1,5 mln z). Na domiar złego, po II kwartale okazało się, że negatywna tendencja została pogłębiona. W efekcie w I półroczu grupa zaliczyła 17-proc. spadek przychodów w ujęciu r/r., do poziomu 99,3 mln zł. W ocenie spółki wpływ na to miało zakończenia perspektywy dopłat unijnych w latach 2007-2013 na terenie całej UE, które mają znaczący wpływ na decyzje zakupów inwestycyjnych w rolnictwie w UE. Ursus w związku z sytuacją makroekonomiczną oraz recesją sprzedaży w branży maszyn rolniczych rozpoczął restrukturyzację. Jej celem jest obniżenie kosztów stałych oraz zwiększenie efektywności wykorzystania majątku spółki.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej Ursusa po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego grupy Ursus.

Doniesienia o wielomilionowym kontrakcie zelektryzowały kurs Ursusa. Notowania najpierw gładko pokonały poziom 2 zł, a następnie 3 zł. Ostatecznie na zakończeniu sesji zwyżka wyniosła ponad 74 proc., a jeden walor wyceniono na 3,40 zł. Po raz ostatni akcje tak wysoko były notowane w marcu tego roku. Silnej zwyżce towarzyszyły duże obroty.>> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR