Euforia na rynku surowcowym po szczycie państw Unii

Po rozwianiu nadziei przez Fed na kolejne luzowanie ilościowe (QE3)  w Stanach Zjednoczonych i silnej przecenie wartości złota, królewski metal rozpoczął  tydzień od dynamicznego odreagowania.

Kurs nadal znajduje się w szerokiej konsolidacji pomiędzy wartościami 1635 USD a poziomem 1530 USD za uncję. W długim terminie złoto jak większość surowców traci na wartości. Kolejne dni przyniosły duże wahania kursu. Wszystko za sprawą napięcia przed szczytem Unii Europejskiej. Złoto zamyka się w II kwartale pod kreską. Strata wyniosła ‑4,41 proc. W zestawieniu półrocznym metal notowany w dolarach dał zarobić około 2,2 proc. Dla polskiego inwestora posiadającego w swoim portfelu fizyczny kruszec II kwartał był zdecydowanie lepszy na tle pierwszych trzech miesięcy 2012 roku (+2,77 proc.). To efekt silnej deprecjacji złotego w stosunku do amerykańskiej waluty w miesiącach od kwietnia do czerwca.

Początek tygodnia na globalnym rynku był zdominowany wzrostem awersji do ryzyka. Inwestorzy ostrożnie zaczęli oceniać szanse na podjęcie kluczowych decyzji na zbliżającym się szczycie UE w dniach 28-29 czerwca. Po wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel , z której jasno wynikało odrzucenie wprowadzenia euroobligacji oraz wspólnych bonów skarbowych, kurs złota przyjął kierunek północny. Wartość 1588,7 USD/oz była górnym ekstremum poniedziałkowej sesji. Negatywne nastroje pogłębiły się po informacji o obniżeniu przez agencję Moody’s ratingów 28 hiszpańskich banków.

Największa przecena na złocie nastąpiła w czwartek. Inwestorzy liczyli się z tym, że szczyt  UE może przynieść rozczarowanie. W tym dniu poznaliśmy również kilka istotnych danych makroekonomicznych, na które rynek metalu szlachetnego silnie zareagował. Cena surowca traciła tego dnia 1,42 proc. Tygodniowy odczyt wniosków dla bezrobotnych w największej gospodarce świata spadł w porównaniu do poprzedniego odczytu i wyniósł 386 tys., natomiast PKB (annualizowany za I kwartał) dla USA został zredukowany do poziomu 1,9 proc.

Piątek był szczególnie udanym dniem dla inwestorów. Rynki z zadowoleniem przejęły ustalenia liderów unijnych. Przywódcy państw europejskich po pierwszym dniu szczytu doszli do porozumienia w sprawie doraźnej pomocy dla Hiszpanii i Włoch. Drożały nie tylko  surowce ale również globalny rynek akcji.  Złoto w okolicach godziny 15 i 16 kilkukrotnie odbijało się od poziomu 1600 USD/oz,  srebro kosztowało w tym czasie średnio  27,76 USD za tę samą wagę. Ropa WTI przełamała poziom 81,7 USD za baryłkę w dostawach natychmiastowych.  Ruch w górę odnotowano również na rynku walutowym.  Silna korekta w górę na parze eurodolara do poziomu 1,269.  Dobre nastroje spowodowały również spadek rentowności 10-letnich hiszpańskich obligacji poniżej wartości 7 proc.

Piotr Wojda, Łukasz Zembik
Dział Analiz Mennicy Wrocławskiej
www.mennicawroclawska.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Ten Square Games: kolejny kwartał z rekordowymi przychodami

  Szacunkowe skonsolidowane przychody Ten Square Games wyniosły w drugim kwartale 2020 roku 169,5 mln zł i były rekordowe w historii spółki.

 • Kapitał popłynął do ryzykownych aktywów

  Drugi kwartał był okresem, gdy inwestorzy preferowali aktywa bardziej ryzykowne. Dużo zyskały kryptowaluty, akcje, towary i obligacje korporacyjne. Gorzej zachowywał się dług skarbowy, minimalne straty odnotował US Dollar Index i diamenty. Mogło mieć to związek z poprawą nastrojów inwestorów, którzy zdają się optymistycznie oceniać perspektywy ożywienia gospodarczego po wiosennej zapaści gospodarek z powodu pandemii koronawirusa – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Wzrosty importowane z Chin, mocny JSW i Mercator Medical

  Mocne wzrosty na giełdzie w Chinach nie tylko przesądziły o zielonym otwarciu dzisiejszych sesji w Europie, ale prawdopodobnie również ustawiły nastroje na dalszą cześć tygodnia.

 • Kurs QubicGames wystrzelił po zapowiedzi podbicia rynku japońskiego

  QubicGames planuje wydać ponad 25 tytułów na Nintendo Switch w Japonii do 31 marca 2021 roku. Trzy z nich zadebiutują jeszcze w tym miesiącu, a najbliższa odnosząca ogromne sukcesy sprzedażowe gra Pocket Mini Golf pojawi się na japońskiej konsoli już w najbliższy czwartek. Kurs akcji studia wystrzelił o blisko 15 proc. Za jedną akcje w poniedziałkowy poranek zapłacimy 6 zł.

 • Euforia w Azji na rozpoczęcie tygodnia

  Pod nieobecność USA piątkowa sesja stała się w Europie okazją do realizacji zysków po kolejnym dobrym tygodniu, szczególnie, że giełdy na kontynencie musiały zdyskontować słabsze niż można było oczekiwać czwartkowe zamknięcie w Nowym Jorku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR