Euforia w Azji na rozpoczęcie tygodnia

Pod nieobecność USA piątkowa sesja stała się w Europie okazją do realizacji zysków po kolejnym dobrym tygodniu, szczególnie, że giełdy na kontynencie musiały zdyskontować słabsze niż można było oczekiwać czwartkowe zamknięcie w Nowym Jorku.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Główne indeksy traciły od 0,6 proc. (DAX) do 1,3 proc. (IBEX) pomimo wyraźnych dodatnich rewizji w finalnych danych PMI za czerwiec. Głównym, w dodatku materializującym się problemem dla rynku pozostaje wymykająca się spod kontroli sytuacja wokół COVID w USA, a globalne giełdy zazwyczaj zachowują ostrożność wobec negatywnych informacji ze Stanów Zjednoczonych, o ile z Wall Street nie popłynie sygnał, że można je lekceważyć. WIG20 spadł o skromne 0,2 proc., mWIG40 wzrósł o 0,4 proc., a sWIG80 o 0,9 proc. O ile obroty na dużych spółkach były niezwykle niskie, w trzecim szeregu nie odbiegały przesadnie od normy. Bardzo dobrą sesję miały Polenergia, XTB i Agora.

Wprawdzie weekendowe liczby nowych przypadków COVID w USA były wyraźnie niższe niż te z czwartku i piątku, ale trudno z tego powodu otwierać szampana – w amerykańskich statystykach występuje ewidentna sezonowość, przez którą dane z soboty i niedzieli przyjmują zazwyczaj zaniżone wartości. Banki inwestycyjne rozpoczęły właśnie proces rewizji prognoz PKB na 3Q2020, na razie dość ostrożnie. Goldman Sachs sugeruje ograniczenie wzrostu w tym kwartale z 33 proc. k/k saar do 25 proc. k/k saar i spadek PKB o 4,6 proc. w całym roku, rysując jednak pesymistyczny obraz dalszego rozwoju epidemii i zwracając uwagę, że w chwili obecnej zaledwie 3 stany spełniają wszystkie kryteria uzasadniające luzowanie restrykcji wg Center for Disease Control and Prevention. Wspierana przez Donalda Trumpa decyzja o luzowaniu restrykcji na znacznie wcześniejszym etapie niż miało to miejsce w Europie, okazała się spektakularnym błędem – w tym momencie już 25% amerykańskiej populacji żyje w stanach, gdzie musiano zawiesić łagodzenie ograniczeń, a kolejne 35 proc. w tych, w których konieczne było ich ponowne wprowadzenie.

Nie psuje to jednak nastrojów inwestorów. Wiedzione przez Chiny rynki azjatyckie rosną dziś niezwykle silnie (aktualna skala zwyżki Shanghai Composite to ponad 5 proc., a Hang Seng to ponad 3 proc.), kontynuując rozpoczęte w ubiegłym tygodniu agresywne wybicie. Wprawdzie poranne dane o niemieckich zamówieniach przemysłowych w maju okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań (10,4 proc. m/m vs. konsensus 15,1 proc. m/m), a czekają nas dziś jeszcze informacje o sprzedaży detalicznej w strefie euro i czerwcowy ISM z amerykańskiego sektora usługowego, ale kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy sugerują rozpoczęcie dnia z kapitałem, który niezwykle ciężko będzie roztrwonić – scenariusz bazowy na poniedziałkową sesję to zwyżki o 1,5-2,0 proc.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 6 lipca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR