Eurocash pierwszy raz od 2005 r. nie wypłaci dywidendy

Omawiane walory:

Koronawirus łamie nawet największych dywidendowych twardzieli. Zarząd handlowej spółki ogłosił właśnie, że w związku z pojawieniem się pandemii i jej skutkami dla gospodarki zamierza rekomendować walnemu rezygnację z wypłaty dywidendy za 2019 r. i przeznaczenie całości zysku na kapitał zapasowy.

Eurocash,dywidenda,2020,brak

(Fot. Eurocash)

Eurocash to jeden z giełdowych weteranów. Spółka na GPW zadebiutowała w 2005 r., a rok później później wypłaciła swoją pierwszą dywidendę. Od tego momentu właściciel hurtowni spożywczych co roku dzielił się zyskiem z akcjonariuszami. Aż do teraz.

– Sytuacja finansowa Grupy Eurocash jest komfortowa. Miesiąc temu, w trudnych czasach pandemii wynegocjowaliśmy z konsorcjum banków umowę na 3-letni kredyt rewolwingowy na kwotę 600 mln zł. Pozyskaliśmy również 50 mln euro finansowania z EBOR. Kontynuujemy inwestycje w nowe technologie, rozbudowujemy platformę eurocash.pl oraz programy lojalnościowe. Pod koniec czerwca dokupiliśmy 56 proc. akcji Frisco. Decyzja o przeznaczeniu na kapitał zapasowy 100 proc. ogólnej sumy zysku jednostkowego za rok 2019 wynika jedynie z niestabilnej sytuacji makroekonomicznej. Powiększając kapitał własny zwiększamy bezpieczeństwo finansowe spółki – powiedział Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spółka zaznacza, że zmiana polityki dywidendowej grupy Eurocash ma charakter jednorazowy i ma zastosowanie wyłącznie do wypłaty dywidendy z zysku netto za 2019 r. Ostateczną decyzję ws. zysku podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zaplanowano na 25 sierpnia.

Eurocash to jedna ze spółek, która od wielu lat pracowała na status spółki dywidendowej. Zyskiem z akcjonariuszami dzieliła się nawet w okresie najgłębszego kryzysu z lat 2007-2009. Tylko w poprzednich siedmiu latach hurtownik wypłacał stawki w przedziale 0,73-1 zł na akcję, co dawało końcową wartość w przedziale 100-140 mln zł rocznie.

eurocash,dywidenda

Kalendarium dywidend Eurocashu. Źródło: StockWatch.pl

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. Oferuje także wsparcie marketingowe dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają około 15 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben, a także Kontigo oraz Koliber. Spółka jest notowana na GPW od 2005 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o eurocash)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR