Europejskie giełdy odrabiają straty, w grze Orlen, Energa i XTB

Omawiane walory: , , , , ,

Odreagowując środową przecenę, a jednocześnie czekając na wyklarowanie się sytuacji na rynkach globalnych, na warszawskiej giełdzie rozgrywane są poszczególne spółki. Gorąco jest na parze PKN Orlen - Energa, ale dużo też dzieje się na spółkach publikujących wyniki finansowe.

PKNOrlen, Energa, LiveChat, Forte, ING, XTB, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem wzrostów upłynęły pierwsze dwie godziny czwartkowej sesji na GPW. Warszawskie indeksy odreagowywały wczorajsze mocne spadki, podobnie jak to miało miejsce na prawie wszystkich europejskich parkietach. O godzinie 10:56 indeks WIG20 rósł o 0,33 proc. do 1.611 pkt., WIG o 0,5 proc. do 44.889 pkt., mWIG40 o 0,79 proc. do 3.191 pkt., a sWIG80 o 1,15 proc. do 11.106 pkt. W tym samym czasie niemiecki DAX rósł o 1,15 proc., odreagowując wczorajszą przecenę o 3,9 proc., a kontrakty terminowe na amerykański S&P500 rosły o 0,4 proc.

Zachowanie indeksów sugeruje, że inwestorzy czekają na nowe impulsy, w tym impulsy z Wall Street, a przede wszystkim na rozstrzygnięcie zagadki, czy zainicjowane przed miesiącem silne odreagowanie, panicznej wyprzedaży z przełomu lutego i marca, już się zakończyło, czy jednak jeszcze nie. Odpowiedzi na to mniej teraz trzeba szukać w statystykach odnośnie zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa, a bardziej w twardych danych z poszczególnych gospodarek, a także wynikach kwartalnych i prognozach spółek.

W oczekiwaniu na takie nowe impulsy, które przybliżą nas do odpowiedzi na powyższe pytanie, na GPW rozgrywane są poszczególne spółki. W centrum uwagi jest paliwowy Orlen i energetyczna Energa.

PKN Orlen podniósł o blisko 20 proc. do 8,35 zł cenę w wezwaniu na 100 proc. akcji Energi. Początkowo ta cena wynosiła 7 zł. Wezwanie ma potrwać do przyszłej środy (22 kwietnia). Akcje Energi zareagowały wzrostem o 21 proc. do 8,24 zł, ciągnąć przy okazji w górę indeks mWIG40. Notowania PKN Orlen, który na przejęcie energetycznej spółki będzie musiał wyłożyć więcej środków, spadły o 2,1 proc. do 60,70 zł.

Wyższa wycena Energi wspiera kursy akcji innych spółek energetycznych. Kurs Tauronu rośnie o 3,2 proc., PGE o 0,4 proc., Enei o 3,1 proc., a indeks WIG Energia testuje najwyższe poziomy od ponad miesiąca.

Gorąco jest na akcjach LiveChat Software. Drożeją one o 13,8 proc. do 53,60 zł, wybijając się powyżej szczytu z początku roku. Wszystko za sprawą wyników. W IV kwartale roku finansowego 2019/2020, który zakończył się ostatniego marca, spółka zanotowała wzrost przychodów o 16,5 proc. do 9,1 mln zł. Poinformowała również, że w związku z pandemią koronawirusa obserwuje zwiększone zainteresowanie oferowanymi przez siebie produktami.

Akcje Forte tanieją o 4,3 proc. do 18,90 zł w reakcji na informację o dużym spadku zysku w 2019 roku. Spółka zarobiła netto tylko 35,23 mln zł wobec 145,82 mln zł rok wcześniej, podczas gdy jej przychody wzrosły do 1,176 mld zł z 1,107 mld zł. Spółka z obawą i niepewnością patrzy w przyszłość z uwagi na pandemię koronawirusa.

Akcje ING Banku Śląskiego tanieją o 1,4 proc. do 139 zł. Zarząd banku szacuje, że zysk netto w I kwartale będzie niższy niż przed rokiem, a dwie obniżki stóp procentowych dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej obniżą wynik z tytułu odsetek o 170-220 mln zł.

Drugi kolejny dzień mocno drożeją akcje XTB. Dziś za jedną trzeba zapłacić 5,44 zł, czyli o 8,8 proc. więcej niż wczoraj, gdy podrożały one o 11,86 proc. Są one najdroższe od sierpnia 2018 roku. Obecne wzrosty notowań XTB rozpoczęły się w połowie marca, z dwutygodniową przerwą na przełomie miesięcy. Kursowi pomogła rekomendacja sprzed miesiąca wypłaty 0,24 zł dywidendy na jedną akcję z zysku za 2019 rok (decyzja w tej sprawie ma zapaść na ZWZA w dniu 20 kwietnia). Ale już wtedy inwestorzy mogli podejrzewać, że zwiększona zmienność na wszystkich rynkach wywołana strachem przed pandemią koronawirusa, dla XTB będzie oznaczała prawdziwe żniwa. Niedawne informacje o około 30 tys. nowych rachunków otwartych przez Polaków w domach maklerskich doskonale się w to wpisują. Dlatego można podejrzewać, że ostatnie dwa dni dynamicznych wzrostów akcji XTB, napędzane są właśnie oczekiwaniami na świetne wyniki za I kwartał 2020 roku. Spółka oficjalny raport opublikuje wprawdzie dopiero 7 maja, ale wcześniejsze doświadczenia każą oczekiwać, że być może wstępne szacunki wyników za pierwsze trzy miesiące roku ujrzą światło dzienne już w przyszłym tygodniu (rok temu zostały one opublikowane 25 kwietnia).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, FORTE, ingbsk, Livechat, PKNOrlen, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR