X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

EuroRating obciął ocenę Banku BOŚ SA i podtrzymał negatywną perspektywę

Opublikowano: 2015-11-27 11:30:54

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła poziom ratingu kredytowego nadanego Bankowi Ochrony Środowiska SA o jeden stopień do BB+ z BBB-. Jednocześnie utrzymana została dotychczasowa negatywna perspektywa ratingu.

Komunikat prasowy, Warszawa, 27.11.2015 Źródło agencja ratingowa EuroRating

Źródło: www.eurorating.com

Źródło: www.eurorating.com

UZASADNIENIE

Głównym czynnikiem wpływającym na obniżenie oceny wiarygodności kredytowej BOŚ są pogarszające się wyniki finansowe banku, będące efektem jednoczesnego spadku przychodów oraz pogarszania się jakości portfela kredytowego. Agencja negatywnie ocenia w tym kontekście znaczący wzrost udziału kredytów nieregularnych, jaki nastąpił w ciągu dwóch ostatnich lat (do 8,7 proc. na koniec III. kwartału 2015 r., wobec 5,6 proc. na koniec 2013 roku).

EuroRating podkreśla, że sytuację w tym zakresie pogarszają wysokie dopłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jakie banki muszą wnosić w związku z coraz liczniejszymi przypadkami upadłości instytucji finansowych gromadzących depozyty. Kolejnym obciążeniem tego typu będzie dla Banku Ochrony Środowiska dopłata do BFG związana z upadłością SK Banku w Wołominie. BOŚ oszacował, iż wyniki banku za IV. kwartał obciąży z tego tytułu kwota ok. 29 mln zł, co – wobec ujemnego wyniku netto za trzy pierwsze kwartały bieżącego roku – może oznaczać, że bank cały rok 2015 zakończy stratą.

Agencja zwraca uwagę na fakt, że brak zdolności BOŚ do generowania dodatnich wyników finansowych, przy jednoczesnych relatywnie niskich współczynnikach kapitałowych banku, może skutkować trudnościami z pokryciem przez BOŚ funduszami własnymi wymogów kapitałowych uwzględniających dodatkowe wymagania zalecone bankowi przez KNF, związane z posiadanym przez BOŚ portfelem walutowych kredytów hipotecznych.

NEGATYWNA PERSPEKTYWA RATINGU

Utrzymanie negatywnej perspektywy ratingu uwzględnia dodatkowe ryzyko dla BOŚ, związane z potencjalnym wprowadzeniem niekorzystnych dla banku zmian w otoczeniu regulacyjnym – w tym w szczególności odnośnie wprowadzenia podatku od aktywów banków oraz ewentualnego przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych.

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo obniżenia ratingu nadanego bankowi BOŚ SA w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

PODATNOŚĆ NADANEGO RATINGU NA ZMIANY

Pozytywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej BOŚ SA w dłuższej perspektywie mogłaby mieć istotna poprawa osiąganych wyników finansowych oraz spadek w portfelu kredytowym udziału kredytów nieregularnych. Czynnikiem oddziałującym pozytywnie na poziom nadanego ratingu byłoby także ewentualne znaczące dokapitalizowanie banku przez akcjonariuszy, co przyczyniłoby się do poprawy jego współczynników kapitałowych.

Negatywnie na bieżący poziom oceny ratingowej banku wpływałoby ewentualne dalsze pogorszenie jakości portfela kredytów, kontynuacja pogarszania się wyników finansowych oraz ewentualny spadek wartości współczynników kapitałowych. Istotnym czynnikiem negatywnym dla oceny wiarygodności finansowej BOŚ SA byłoby także wprowadzenie podatku od aktywów banków według wysokiej stawki przyjmowanej w obecnych założeniach przedstawianych przez polityków, a także wdrożenie ustawy obciążającej banki kosztami przewalutowania kredytów hipotecznych.

Główny analityk ratingowy: Kamil Kolczyński, Analityk Ratingowy

Przewodniczący Komitetu Ratingowego: dr Piotr Dalkowski, Analityk Ratingowy                                                          

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Cena ropy naftowej sięga tegorocznych minimów

  O ile notowania złota i miedzi w bieżącym tygodniu pną się w górę, to zupełnie inna sytuacja panuje na rynku ropy naftowej. Inwestorzy są tam dużo bardziej pesymistyczni, a cena ropy sięga tegorocznych minimów.

 • Selvita podczas ASH 2018 zaprezentuje wyniki projektu SEL120

  Selvita zaprezentuje najnowsze wyniki projektu SEL120, małocząsteczkowego inhibitora CDK8 o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, podczas 60. American Society of Hematology Annual Meeting (ASH 2018), które odbędzie się w dniach 1-4 grudnia 2018 r. w San Diego.

 • Analiza techniczna 4 spadających noży z portfela Leszka Czarneckiego

  Łapanie spadających noży i na giełdzie i w życiu codziennym często kończy się źle. Jednak nawet po najbardziej drastycznych przecenach przychodzi czas na solidną (choć zazwyczaj krótką) korektę wzrostową. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził, jak po środowym odbiciu prezentuje się układ techniczny na wykresach Idea Banku, Getinu, Getin Noble Banku oraz Open Finance.

 • A jednak może być lepiej niż na Wall Street

  Po wtorkowym „przesileniu” rynki zaczęły łapać grunt pod nogami. Szczególnie cieszy relatywna siła WIG20, który był dziś zdecydowanym liderem wzrostów na Starym Kontynencie. Polski indeks blue chipów w skali ostatniego miesiąca zyskał 1,2 proc., natomiast w tym samym czasie S&P500 stracił 3,7 proc., a Nasdaq -6,5 proc. Jak widać, scenariusz w którym polski parkiet wypada lepiej na tle pogrążonej w korekcie Wall Street jest możliwy, choć faktem jest, że empirycznie zjawisko to bywa rzadkością.

 • Hanapeta Holdings umocnił się na pozycji lidera w akcjonariacie Polnordu

  Wyjaśniła się tajemnica wtorkowych wysokich obrotów na akcjach dewelopera mieszkaniowego. Za wczorajszymi transakcjami stał cypryjski wehikuł inwestycyjny Hanapeta Holdings.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku