Famur chce przeznaczyć ok. 75 proc. zysku netto za 2019 r. na dywidendę

Omawiane walory:

Famur podtrzymuje politykę dywidendową i rozważy przeznaczenie ok. 75 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2019 r. na dywidendę. Spółka według szacunkowych danych odnotowała ok. 253 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2019 r. Kurs akcji producenta maszyn górniczych rośnie dziś o blisko 3 proc.

Famur, akcje, wyniki, dywidenda

Fot. Famur

– W zakresie wypłaty dywidendy za rok 2019 zarząd Grupy Famur podtrzymuje przyjęte w strategii założenia polityki dywidendowej i rozważy zaproponowanie akcjonariuszom przeznaczenie na wypłatę dywidendy ok. 75 proc. skorygowanego o zdarzenia jednorazowe zysku netto Grupy Famur za rok 2019 po uzyskaniu zaudytowanych wyników – czytamy w komunikacie.

Spółka podała dziś, że odnotowała szacunkowo ok. 253 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2019 r.

Przychody ze sprzedaży wyniosły około 2.165 mln zł, natomiast zysk z działalności operacyjnej to wynik około 271 mln zł. Spółka wypracowała około 453 mln zł EBITDA. Z kolei zysk netto wyniósł około 253 mln zł. Dług netto na dzień 31 grudnia 2019 wyniósł około 218 mln zł. W ujęciu jednostkowym Famur miał szacunkowo ok. 162 mln zł zysku netto.

– Szacunkowe wyniki finansowe za 2019 rok pokazują, że Grupa Famur skutecznie wykorzystała sprzyjające otoczenie rynkowe w branży wydobywczej. Szczególnie jest to widoczne w wynikach segmentów górnictwa podziemnego i urządzeń elektrycznych, gdzie przychody zwiększyły się o ok 14 proc. r/r. – powiedział prezes Famuru Mirosław Bendzera.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Grupa Famur kontynuowała analizę budżetów kontraktów oraz przegląd aktywów segmentu Surface. W wyniku tych prac ujawniono kolejne ryzyka oraz zdecydowano o konieczności zawiązania dalszych rezerw i utworzenia odpisów w segmencie Surface, które w samym IV kwartale obniżyły zysk netto o 91 mln zł, a łącznie z ryzykami ujawnionymi w III kwartale 2019 (41 mln zł) obciążyły wynik netto Grupy Famur za 2019 rok o 132 mln zł.

– Równolegle z wdrożeniem w połowie roku 2019 r jednolitego i konserwatywnego podejścia do rozpoznawania ryzyk w obszarze Surface, w IV kwartale kontynuowaliśmy weryfikację funkcjonowania obszarów operacyjnych Grupy Famak. Specyfika kontraktów realizowanych w tym segmencie, szczególnie dla branży energetycznej, charakteryzuje się długim, często wieloletnim, terminem realizacji. Brak możliwości indeksowania kosztów umów, zawieranych w ramach zamówień publicznych, w trakcie ich trwania oraz nieprzewidywalna i ponadprzeciętna skala wzrostu kosztów związanych ze zmianą otoczenia rynkowego w latach 2017-2018, przełożyły się w głównej mierze na erozję marż i materializację ryzyk projektów realizowanych przez Surface, a w konsekwencji na odnotowaną stratę – dodał prezes.

Na szacunkowe wyniki miało wpływ także m.in. utworzenie odpisu w kwocie 5 mln zł na należności Primetechu z tytułu sprzedaży do Jastrzębskiej Spółki Węglowej akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów., tj. w kwocie, stanowiącej część ceny sprzedaży akcji która została zatrzymana przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2.229 mln zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Famur, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Famur rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd FAMURu zdecydował o rekomendowaniu akcjonariuszom niewypłacanie dywidendy z zysku netto za 2019 r. w związku z sytuacją rynkową wynikającą z pandemii. Jednocześnie zarząd podtrzymał dotychczasową politykę dywidendy.

 • Kolejna spadkowa sesja na GPW, Famur traci po wynikach

  Czerwień znów rozlewa się po GPW. Indeks WIG20 spada czwartą sesję z rzędu, a akcje takich gigantów jak Orlen, PZU czy CD Projekt notują 2-proc. przecenę.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR