FFiL Śnieżka: Budowa centrum logistycznego postępuje zgodnie z planem

Omawiane walory:
Śnieżka rozpoczyna kolejny etap budowy Centrum Logistycznego w Zawadzie. Powstający obiekt o docelowej powierzchni 44 tys. m kw. ma zostać uruchomiony w 2022 roku i umożliwić producentowi szybsze i efektywniejsze zaopatrywanie rynku w swoje wyroby. To największa inwestycja w historii spółki, wieńcząca pięcioletni cykl rozpoczęty w 2018 roku.
sniezka,centrum,logistyczne

(Fot. spółka)

Budowa Centrum Logistycznego FFiL Śnieżka w Zawadzie k. Dębicy (woj. podkarpackie) przebiega zgodnie z harmonogramem. Pomimo utrudnień wywołanych tegoroczną pandemią koronawirusa budowę pierwszego etapu inwestycji ukończono zgodnie z planem, czyli z końcem 2020 roku.

Obecnie Śnieżka przystępuje do realizacji kolejnego etapu prac, który obejmuje wykonanie części administracyjnej budynku, placów i dróg dojazdowych, zagospodarowanie terenu oraz wykonanie wybranych instalacji wewnętrznych (w tym elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej). Uruchomienie obiektu jest planowane na pierwsze miesiące 2022 roku.

Większa elastyczność magazynowania i produkcji

Centrum Logistyczne Śnieżki umiejscowiono na 15-hektarowej działce w pobliżu węzła Dębica Wschód przy autostradzie A4 – niecały kilometr od wjazdu. Celem inwestycji jest zwiększenie mocy logistycznych: magazynowanie w obrębie jednego obiektu większej ilości wyrobów gotowych, a także zwiększenie liczby dziennie wysyłanych wyrobów. Dzięki poprawie przepustowości magazynu możliwe będzie także obniżenie kosztów logistycznych w FFiL Śnieżka SA oraz w innych wybranych spółkach należących do grupy kapitałowej.

– Centrum logistyczne, ze względu na dużą powierzchnię magazynową oraz automatykę, pozwoli nam na zachowanie pełnej przepustowości w zaopatrywaniu rynku w naszej produkty niezależnie od aktualnych trendów sprzedażowych. Z drugiej strony umożliwi lepiej zoptymalizować i rozłożyć w czasie proces produkcji. Z pomocą odpowiedniego oprogramowania będziemy stale monitorować popyt na poszczególne wyroby oraz ich stany magazynowe, aby zachowywać odpowiedni balans pomiędzy produkcją a zapasami i jak najefektywniej zarządzać kapitałem obrotowym – wyjaśnia Zdzisław Czerwiec, supply chain director FFiL Śnieżka SA.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Cała logistyka w jednym miejscu

Powstające Centrum Logistyczne w Zawadzie przejmie zadania istniejących magazynów wyrobów gotowych zlokalizowanych w Brzeźnicy, Lubzinie i Pustkowie. W tej chwili zajmowane przez Śnieżkę budynki magazynowe, produkcyjne i administracyjne we wcześniej wymienionych miejscowościach łącznie zajmują około 47 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Tymczasem nowa inwestycja odda do dyspozycji aż 34,3 tys. m kw., a przyszłości będzie możliwe zwiększenie powierzchni obiektu o kolejne 10 tys. m kw., jeśli spółka podejmie decyzję o dalszej rozbudowie.

Największy ruch w centrum będzie przypadać na sezon remontowy w Polsce, czyli drugi i trzeci kwartał roku. Aby odpowiedzieć na pojawiające się wówczas wyzwania logistyczne, Śnieżka zdecydowała się na budowę obszernej, wysokiej na 19 m hali o wymiarach 192 m x 171 m. Obiekt może pomieścić prawie 50 tys. palet o wadze 1 250 kg rozlokowanych na 9 poziomach. Taka pojemność budynku pozwoli na wysyłkę nawet 1,6 tys. palet w ciągu doby. Jedną ze ścian hali magazynowej zdobi widoczny z daleka logotyp Śnieżki, mierzący 13 m w pionie i długi na 48 m.

Nakłady poniesione na budowę obiektu

Budowa Centrum Logistycznego pochłonęła większość tegorocznych wydatków Grupy Kapitałowej Śnieżka na inwestycje, które po trzech pierwszych kwartałach 2020 roku wyniosły 86 mln zł z zaplanowanych na cały rok 95 mln zł. Będzie to także najważniejsza inwestycja Śnieżki w 2021 roku.

Zgodnie z kosztorysami ofertowymi sporządzonymi przez generalnego wykonawcę, na realizację obu ogłoszonych dotychczas etapów budowy Śnieżka przeznaczy ponad 147 mln zł. Koszt samego drugiego etapu inwestycji jest szacowany na 70,75 mln zł. Kolejne nakłady zostaną poniesione na końcowe wyposażenie obiektu w nowoczesne urządzenia oraz oprogramowanie IT.

Ukończenie budowy Centrum Logistycznego w Zawadzie zwieńczy pięcioletni cykl inwestycyjny Śnieżki zaplanowany na lata 2018-2022 o łącznej wartości kilkuset milionów złotych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o SNIEZKA)

 • Śnieżka wypłaci dywidendę 18. rok z rzędu

  Po udanym roku akcjonariusze FFiL Śnieżka uchwalili wypłatę dywidendy w kwocie 45,4 mln zł, tj. 3,60 zł na jedną akcję. Stanowi to ponad 80 proc. zysku netto spółki za 2020 rok. Śnieżka dzieli się zyskiem regularnie od debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, czyli już od 18 lat. Suma dywidend uchwalonych w tym okresie to 447,4 mln zł.

 • Śnieżka zarobiła na remontowym boomie. Szykuje się rekordowa dywidenda

  Miniony rok był wyjątkowo udany dla producenta farb i lakierów. Lockdowny i inne skutki pandemii COVID-19 spowodowały, że Polacy zostali w domach i zabrali się za malowanie ścian lub inne prace renowacyjne w swoich mieszkaniach i ogrodach. Jeszcze większe zainteresowanie wyrobami dekoracyjnymi było widoczne na Węgrzech, czyli drugim najważniejszym rynku grupy Śnieżka.

 • Grupa Śnieżka wprowadza korporacyjną identyfikację wizualną

  Jeden z liderów na rynku farb dekoracyjnych w Polsce, na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi – wprowadza identyfikację wizualną dla spółek wchodzących w jej skład. Wszystkie marki korporacyjne należące do Śnieżki zyskały indywidualne logotypy, spójne z nowo utworzonym znakiem głównej marki – Śnieżka Group.

 • Duże zmiany w indeksach. Mercator zastąpi Alior Bank w WIG20

  Potwierdziły się spekulacje dotyczące zmian w składzie prestiżowego indeksu. Po sesji 19 marca Mercator Medical zastąpi Alior Bank w WIG20. Sporo zmian zaplanowano w indeksach małych i średnich spółek.

 • FFiL Śnieżka widzi szansa na wyższą r/r dywidendę w 2021 roku

  Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka widzi szansę na wyższą r/r dywidendę za 2020 r., ocenił prezes Piotr Mikrut.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR