FFiL Śnieżka wstępnie zadowolona z sytuacji w II kwartale; kontynuuje inwestycje

Omawiane walory:

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka odnotowała wzrost sprzedaży r/r na wszystkich czterech kluczowych rynkach grupy (Polska, Węgry, Ukraina i Białoruś) w I kw. 2020 r. i również w II kw. jest "zadowolona z sytuacji", poinformował prezes Piotr Mikrut. Zarząd spodziewa się, że także inwestycje spółki będą kontynuowane i podtrzymał, że mogą zamknąć się w 2020 r. kwotą nieco mniejszą niż 95 mln zł.

sniezka, inwestycje, wyniki,

Fot. spółka

– Jak dotąd, nie odnotowaliśmy istotnego wpływu pandemii na działanie grupy i zachowanie konsumentów. Jeśli był – to nawet pozytywny: sprzedaż farb, przede wszystkim w Polsce i na Węgrzech ma bardzo dobrą tendencję, nawet po zakończeniu I kwartału. Wygląda na to, że jesteśmy również zadowoleni z sytuacji w II kwartale – powiedział Mikrut podczas wideokonferencji.

– Sytuacja związana z pandemią COVID sprawia, że trudno przyjąć założenia co do wyników. Na razie jesteśmy zadowoleni z I kwartału i wszystko wskazuje, że nie zaobserwujemy istotnych zakłóceń w II kw., po tym, co widzimy w kwietniu i maju – dodał.

Prezes podkreślił, że w I kw. grupa odnotowała wzrost marży brutto na sprzedaży i spadek marży netto. Miała dobrą sytuację płynnościową i kontynuowała program inwestycyjny (ciąg dalszy I etapu budowy Centrum Logistycznego, zakończenie głównych wdrożeń w ramach cyfrowej transformacji, modernizacja wydziałów produkcyjnych w polskich zakładach). Śnieżka kontynuowała integrację z Poli-Farbe bez istotnych zakłóceń. W świetle powyższych zarząd rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 2,6 zł na akcję.

– Śnieżka nie korzystała z tarczy antykryzysowej, jedynym elementem było skorzystanie z możliwości odroczenia podatku dochodowego – wskazał Mikrut.

– Wszystko wskazuje, że nie będziemy zmuszeni do przerwania inwestycji. Planowaliśmy ok. 95 mln zł nakładów w br. Pewnie będzie trochę mniej, może o kilkanaście procent – wyjaśnił prezes.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dominujący udział w całkowitych przychodach ze sprzedaży grupy w I kw. (63,2 proc.) miała sprzedaż realizowana na rynku polskim, która wzrosła o 1,6 proc. r/r, tj. do poziomu 105,95 mln zł. W ciągu trzech miesięcy 2020 roku przychody grupy ze sprzedaży na rynku węgierskim wyniosły 33 mln zł (udział w strukturze sprzedaży na poziomie 19,7 proc.; wzrost o 32,44 mln zł r/r). Spółka podała, że znacząco lepsze wyniki sprzedażowe grupa uzyskała na rynku ukraińskim. Przychody grupy ze sprzedaży na tym rynku w ciągu trzech miesięcy br. wyniosły 16,07 mln zł. Na rynku białoruskim, który obecnie jest dla grupy czwartym rynkiem zbytu, grupa uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 6,79 mln zł.

Prezes potwierdził, że spółka zaobserwowała trend związany ze zwiększeniem aktywności remontowej Polaków w czasie pandemii.

– Taki trend obserwujemy, ale jaki [duży] to będzie wpływ – trudno powiedzieć. To dotyczy nie tylko farb, ale w ogóle materiałów wykończeniowych i dzięki temu te branże będą mniej dotknięte pandemią – zakończył Mikrut.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka jest jednym z czołowych producentów farb i lakierów w Polsce. W 2003 r. zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Jej fabryki są zlokalizowane w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Węgrzech. W 2019 r. miała 717 mln zł skonsolidowanych przychodów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT SNIEZKA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Śnieżka wypłaci dywidendę już 17. rok z rzędu

  Akcjonariusze Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka jednogłośnie uchwalili wypłatę dywidendy z zysku netto za 2019 rok w kwocie 32,8 mln zł, tj. 2,60 zł na jedną akcję. Od czasu giełdowego debiutu Śnieżka regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Suma uchwalonych w tym okresie dywidend przekroczyła 400 mln zł.

 • Śnieżka rekomenduje 2,60 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 rok

  Producent farb i lakierów nie zamierza przerywać jednej z najdłuższych na GPW serii dywidend. Na tegoroczną wypłatę spółka chce przeznaczyć 32,8 mln zł, co oznacza stawkę 2,60 zł na akcję.

 • Śnieżka liczy, że pandemia nie przeszkodzi w wypłacie dywidendy za 2019 r.

  FFiL Śnieżka ma nadzieję, że sytuacja rynkowa związana z pandemią COVID-19 nie będzie na tyle trudna, by skłonić spółkę do rezygnacji z wypłaty dywidendy za 2019 r., poinformował prezes Piotr Mikrut.

 • Śnieżka czasowo ograniczyła produkcję w ukraińskiej spółce

  Śnieżka-Ukraina, spółka zależna Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka zawiesiła czasowo część produkcji (od 24 marca do 3 kwietnia 2020 r.) i szacuje, że poziom produkcji w tym okresie spadnie do ok. 50 proc. dotychczasowego poziomu.

 • Śnieżka poprawiła zyski i przychody

  W III kwartale Śnieżka wypracowała wyższe przychody ze sprzedaży i zyski niż rok wcześniej – przede wszystkim dzięki sprzyjającej koniunkturze na rynku farb dekoracyjnych w Polsce oraz konsolidacji wyników Poli-Farbe osiągniętych na Węgrzech, które stały się drugim największym rynkiem grupy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR