Finisz najlepszego kwartału od 11 lat

Dzisiejsza sesja zapewne tylko przypieczętuje najlepszy dla globalnych rynków akcji kwartał od 11 lat, z aktualnym wzrostem MSCI ACWI (All Countries World Index) o 18 proc.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wprawdzie w poniedziałkowych godzinach porannych kontrakty futures wskazywały na lekkie spadki na europejskim otwarciu, ale jeszcze przed otwarciem rynku kasowego ujawnił się popyt, który pozwolił głównym indeksom oscylować wokół zera przez większość dnia. Kolejne godziny handlu przyniosły trend boczny w wąskim przedziale wahań, ale po amerykańskim otwarciu zobaczyliśmy silną falę wzrostową, która pozwoliła na zamknięcia od 0,7 proc. (CAC40) do 1,7 proc. (FTSE MiB) wyżej. Ciekawym punktem dnia, choć nie niosącym na razie poważnych implikacji rynkowych, były wstępne czerwcowe dane o inflacji. W Niemczech CPI wzrósł o 0,9 proc. r/r (0,6 proc. r/r), w Hiszpanii HICP spadł o -0,3 proc. r/r (konsensus: -0,5 proc. r/r). Można je uznać za jeden z powodów umocnienia euro w pierwszej połowie dnia (krótkotrwałego, kurs EUR/USD wrócił już do okolic 1,1230). WIG20 wzrósł o 0,6 proc., podobnie jak mWIG40, a sWIG80 spadł o 0,3 proc. Końcówka czerwca przynosi istotny spadek obrotów na GPW, sygnalizując, że aktywność inwestorów indywidualnych w okresie wakacyjnym może słabnąć, w konsekwencji potencjalnie utrudniając dalszy marsz w górę małych spółek. Dwucyfrowa stopa zwrotu YTD z sWIG80 i niemal podwojenie wartości NCIndex od początku roku same w sobie tworzą pole do korekty.

S&P500 wzrosło w poniedziałek o 1,5 proc., a NASDAQ o 1,2 proc., co pozwoliło głównemu indeksowi wyjść w czerwcu na dodatnie poziomy. Rynek wciąż z dużą łatwością otrząsa się z negatywnych informacji o epidemii, które powodują zazwyczaj tylko jednodniowe przeceny. Ostatnie dostępne liczby wskazują, że wprawdzie w poniedziałek lekko spadła liczba nowych przypadków dla Arizony, ale z wzrostami na poziomie odpowiednio 7.418 oraz 6.545 osób w Kalifornii i Teksasie, oba istotne stany biły dotychczasowe rekordy. Na poziomie całego kraju po raz czwarty w ciągu pięciu dni odnotowano wzrosty o więcej niż 40 tys. przypadków.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rynki azjatyckie znajdują się w godzinach porannych na poważnych plusach, nie reagując na przegłosowanie przez chiński parlament kontrowersyjnych ustaw ws. Hong Kongu, które spowodowało natychmiastowe zniesienie specjalnego statusu autonomii w relacjach z USA. Oficjalne chińskie PMI w przemyśle wzrosło z 50,6 pkt. do 50,9 pkt., a w sektorze usługowym z 53,6 pkt. do 54,4 pkt., co może wspomagać dobre nastroje pomimo sygnałów ostrzegawczych w postaci wciąż niskiego (42,6 pkt.) wskaźnika dla subindeksu zamówień eksportowych. Kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy zachowują się neutralnie. Lekkim czynnikiem ryzyka pozostaje dzisiaj perspektywa wydłużenia przez Unię zakazu wjazdu dla amerykańskich rezydentów o co najmniej dwa tygodnie (materiał do aktywności prezydenta Trumpa na Twitterze). Niezależnie od wszystkiego, dzisiejsza sesja zapewne tylko przypieczętuje najlepszy dla globalnych rynków akcji kwartał od 11 lat, z aktualnym wzrostem MSCI ACWI (All Countries World Index) o 18 proc.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 30 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Dolar osłabił się wobec większości walut w drugim kwartale

  US Dollar Index spadł o prawie 2 proc. w drugim kwartale, dolar okazał się także słabszy od większości walut z rynków wschodzących. Dobra koniunktura panowała w segmencie kryptowalutowym, gdzie bitcoin zyskał 42 proc., choć na razie nie pomógł mu halving – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Najlepszy kwartał na polskim rynku akcji od 11 lat

  Wzrosty, jakie zapanowały na polskim rynku akcji w drugim kwartale były najsilniejsze od 2009 roku, kiedy rynki finansowe podnosiły się po krachu, kojarzonym z upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. MSCI Poland poszedł w górę o 21 proc., a NC Index, opisujący koniunkturę na rynku alternatywnym odnotował rekordową zwyżkę, o 85 proc. w USD – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Światowe rynki akcji dały wysokie zyski w drugim kwartale

  Akcje należały do najbardziej zyskownych klas aktywów w drugim kwartale. Po silnych spadkach na przełomie lutego i marca indeksy skorygowały przecenę i w drugim kwartale prawie odrobiły całość strat. Technologiczny Nasdaq ustanowił w czerwcu rekord, a globalny MSCI ACWI zyskał prawie 19 proc. Polskie akcje zachowywały się nieco lepiej, gdyż MSCI Poland wzrósł o ok. 21 proc. – wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Echo sprzedało 254 mieszkania, przekazało 222 w II kw. 2020 r.

  Echo Investment sprzedało 254 mieszkania w II kw. 2020 r. w porównaniu do 291 umów zawartych w rok wcześniej, a przekazało 222 w porównaniu do 54 rok wcześniej. Spółka spodziewa się, że większość tegorocznych przekazań mieszkań będzie przypadać na II półrocze i podtrzymuje plan przekazania w całym roku ok. 1.600 lokali.

 • BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe spadł do -6,7 proc. w czerwcu

  Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -6,7 proc. w czerwcu. Oznacza to, że w czerwcu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 6,7 proc. w porównaniu z czerwcem 2019 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR