GetBack nie spłacił zaległej części obligacji Quercusa

Omawiane walory: ,

Quercus nie dostał brakującej kwoty 5,5 mln zł tytułem spłaty zaległych obligacji. Tym razem fundusz Sebastiana Buczka nie wspomniał też, kiedy GetBack zamierza wywiązać się z zobowiązania.

Sprawa dotyczy obligacji, które zgodnie z planem miały być wykupione 13 kwietnia. O problemie ze spłatą inwestorzy dowiedzieli się od Quercusa. W poniedziałek giełdowy fundusz poinformował, że zamiast kwoty 10 mln zł otrzymał prośbę o przełożenie terminu spłaty o 5 dni. Kilka godziny później Quercus zaktualizował status sprawy podając, że GetBack wykupił papiery warte 4,5 mln zł. Pozostała część pieniędzy miała pojawić się do 18 kwietnia. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

– Zarząd Quercus TFI SA informuje, że w dniu wczorajszym GetBack SA nie wykupił obligacji o wartości nominalnej 5,5 mln zł. Quercus TFI SA zabezpieczyło interes swoich klientów przed takim scenariuszem. QUERCUS Ochrony Kapitału ani żaden subfundusz QUERCUS Parasolowy SFIO, a także QUERCUS Multistrategy FIZ, nie posiadają już ani obligacji, ani akcji GetBack SA. – czytamy w komunikacie.

Jeszcze do niedawna Quercus TFI miał w swoich funduszach obligacje GetBack warte ok. 86 mln zł. Na początku miesiąca Sebastian Buczek z obawy o spłatę długu utworzył specjalny fundusz, do którego odsprzedał posiadane papiery. Środki na odkup obligacji GetBack po 100 proc. wartości nominalnej w połowie pochodziły od samego prezesa, a w połowie od spółki. W ten sposób Quercus zdecydował się ratować renomę swoich flagowych funduszy.

Z kolei GetBack znów milczy na temat niewykupionych obligacji od Quercus TFI. Na moment powstania artykułu w ESPI nie ma komunikatu windykatora w tej sprawie. Kwota pozostała do wykupu, czyli 5,5 mln zł jest symboliczna w skali całego biznesu wrocławskiej firmy. Brak środków dziwi tym bardziej, że jeszcze na początku miesiąca GetBack informował o pożyczce w wysokości 50 mln zł od głównego akcjonariusza (z opcją zwiększenia o kolejne 35 mln zł). O brakujące środki oraz o pożyczkę od Abrisu dziennikarze pytali Kennetha Williama Maynarda, prezesa GetBacku. Niestety, nowy szef spółki nie potrafił odpowiedzieć na żadne z pytań, zasłaniając się potrzebą zebrania informacji.

– W tym momencie nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Dopiero, kiedy zgromadzę kompletne informacje, będę miał całkowity obraz sytuacji co się dzieje w spółce, dopiero wtedy będę mógł odnieść się do takich pytań. Gdybym to zrobił w tej chwili, bez wiedzy, wszystkich informacji, byłby to po prostu zły pomysł. Obiecuję, że będziemy przeprowadzać szczegółowe analizy i na tej podstawie będziemy w stanie przygotować się do odpowiedzi na to pytanie. – powiedział Kenneth William Maynard, tymczasowy prezes GetBack.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Na początku tygodnia giełda z uwagi na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu zawiesiła bezterminowo obrót akcjami i obligacjami GetBacku – w sumie 28 instrumentów. Notowany jest za to Quercus. Jego akcje w środę podrożały o 2 proc. do 3,89 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, quercus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR