Giełda po wynikach: Siedem ciekawych spółek z wysoką dywidendą

Opadają emocje po szaleństwie raportowym i czas na pierwsze podsumowania. StockWatch.pl w oparciu o najnowsze wyniki sprawdził, jak w I kwartale poradziły sobie spółki, które z ubiegłorocznych zysków oferują dywidendy o najwyższej stopie na rynku.

Znamy już wyniki spółek za I kwartał 2015 roku. Z racji rozkręcającego się sezonu dywidendowego, inwestorzy ze szczególną uwagą śledzili osiągnięcia tych firm, które z ubiegłorocznych zysków proponują ponadprzeciętną stopę dywidendy. StockWatch.pl sprawdził, jak na przyszłoroczne wypłaty zapracowało siedem najhojniejszych w tym roku spółek.

W gronie liderów z blisko 10-proc. stopą dywidendy jest ABC Data. W I kwartale czysty zysk dystrybutora IT podskoczył o 90 proc. do 12,9 mln zł wobec średniej prognoz wynoszącej 8,1 mln zł. Poprawa to przede wszystkim efekt zwiększenia skali działalności – zarówno pod względem geograficznym, jak i poszerzenia oferty, ale również optymalizacji kosztowej wprowadzonej pod koniec ubiegłego roku. Poprawiły się też wskaźniki zadłużenia. Na koniec marca skonsolidowane zadłużenie netto spadło do 103 mln zł z 177 mln zł rok wcześniej. Z uwagi na dobrą sytuację płynnościową grupy, jak i osiągane wyniki, zarząd podtrzymał rekomendację dotyczącą wypłaty dywidendy z zysku za 2014 r. w wysokości 45,1 mln zł. To daje 0,36 zł na akcję, co jest kwotą identyczną jak w zeszłym roku. >> Aktualny kalendarium dywidend znajdziesz tutaj

W wysoką dywidendę mierzy także K2 Internet. Proponowana kwota na akcję to 1 zł i 9,4-proc. stopa. Na dywidendę miałoby pójść blisko 2,5 mln zł. Pierwszy kwartał tego roku przyniósł spółce 25-proc. wzrost przychodów, ale także wyższą stratę w ujęciu r/r. Na poziome netto wzrosła ona z -0,9 mln zł do -1,2 mln zł. Jako negatywne czynniki spółka podaje przede wszystkim utratę kluczowego klienta z branży finansowej w Fabrity (segment e-marketing) oraz dalsze finansowanie inwestycji w markę S3 (segment media). Czynniki te wzmocniły ujemny efekt sezonowości występujący w pozostałych biznesach marketingowych. Z raportu dowiadujemy się, że w II kwartale wyniki grupy pozostaną pod presją decyzji innego kluczowego klienta Fabrity z branży przemysłowej. Jednocześnie zdaniem spółki silny wzrost sprzedaży I kwartału w Oktawave – o ponad 150 proc. r/r – oraz wysoki poziom już zakontraktowanej sprzedaży pozwalają liczyć na lepsze wyniki w kolejnym kwartale. Na koniec marca środki pieniężne i ich ekwiwalenty wynosiły 5,9 mln zł. >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego grupy K2 Internet

Spółki w wynikach za I kwartał pokazały pierwsze zyski, które w przyszłym roku mogą trafić do akcjonariuszy.  (Fot. Daniel Paćkowski)

Spółki w wynikach za I kwartał pokazały pierwsze zyski, które w przyszłym roku mogą trafić do akcjonariuszy. (fot. Daniel Paćkowski)

Wysoko w rankingu tegorocznych dywidend jest Mostostal Płock. Budowlana spółka ma już zgodę walnego, aby na każdą akcję wypłacić 1,39 zł, co daje stopę w wysokości 7,7 proc. W I kwartale przychody Mostostalu wzrosły o około 50 proc. do 23 mln zł. Czysty zysk spadł z 303 tys. zł do 158 tys. zł. Na koniec marca Mostostal Płock dysponował środkami pieniężnymi i innymi aktywami pieniężnymi w kwocie ponad 20 mln zł, wobec 7,1 mln zł sprzed roku. Z raportu dowiadujemy się, że w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału wyniki będą zależeć od realizacji planowanych inwestycji w sektorze energetycznym, chemicznym i petrochemicznym. Istotna jest także silna konkurencja na rynku usług budowlanych. Spadek cen usług budowlano-montażowych przekłada się negatywnie na wysokość osiąganych marż. Spółka zwraca uwagę też na konserwatywne zachowanie instytucji finansowych wobec sektora budowlanego, skutkujące ograniczonym dostępem do instrumentów finansowych, przede wszystkim gwarancji kontraktowych oraz kredytów. Niekorzystne są także długotrwałe procedury przetargowe, szczególnie w zamówieniach publicznych.

Stopę dywidendy w okolicach 8 proc. oferuje też Kino Polska. Proponowana kwota to 1 zł na akcję. Ubiegły rok grupa zakończyła spadkiem wyników, dopiero pierwszy kwartał przyniósł ich poprawę. Przychody wzrosły o 14 proc., głównie dzięki nowemu źródłu przychodów z usług telesprzedaży oraz wzrostowi wpływów ze sprzedaży praw licencyjnych. Wyższa oglądalność kanałów Kino Polska Muzyka i FilmBox Basic pomogły zwiększyć przychody reklamowe grupy o 10 proc. do 4,4 mln zł. Zysk EBIT zwiększył się o 31 proc. do 5,3 mln zł. Na czysto zarobek wyniósł 4,6 mln zł (+41 proc.).

Z górnej półki jest także dywidenda Nowej Gali – stopa 8 proc. Zarząd producenta płytek proponuje, by na dywidendę trafiło 4,69 mln zł. Po pierwszym kwartale tego roku Nowa Gala zanotowała spadek przychodów o kilka procent oraz stratę operacyjną w wysokości -0,6 mln zł wobec 0,9 mln zł na plusie rok wcześniej. Na poziomie netto pojawił się symboliczny zysk w wysokości 13 tys. zł. Obciążenie wyniku w związku z przestojami produkcyjnymi wyniosło 2,7 mln zł. Z drugiej strony zwraca uwagę poprawa na poziomie cash flow. W I kwartale 2015 roku przepływy operacyjne były na plusie i stanowiły 6,4 mln zł wobec minus 8,6 mln zł rok wcześniej.

>> Kupowanie spółek dywidendowych również wymaga odpowiedniej selekcji >> Cztery złote zasady inwestowania w spółki dywidendowe

Stratę operacyjną w I kwartale zanotował również ES-System. Spółka działająca w branży oświetleniowej ma już zatwierdzoną dywidendę w wysokości 0,35 zł na akcję i stopie bliskiej 11 proc. Natomiast wspomniana strata EBIT wyniosła -0,8 mln zł wobec -0,2 mln zł rok wcześniej. Negatywny wynik jest efektem sezonowości sprzedaży. Przychody grupy w I kwartale wzrosły o 10 proc.

Kolejny rok z rzędu wysoką dywidendę chce wypłacić Eurotel. Tegoroczna propozycja to 1 zł na akcję i stopa przekraczająca 7 proc. W poniedziałek akcje spółki drożały nawet o 15 proc. Operator sieci sklepów z usługami T-Mobile Polska, Play, nc+ oraz salonów z produktami Apple w pierwszym kwartale zanotował wzrost skonsolidowanych przychodów z 30,3 mln zł do 68,99 mln zł. Zysk netto skoczył z 0,3 mln zł do 2,6 mln zł. Także wyniki jednostkowe mocno się poprawiły. Z raportu dowiadujemy się, że istotny wpływ na to miał rozwój projektu iDream i zwiększenie sprzedaży produktów Apple w wielu kanałach sprzedaży (salony, biznes, Internet). Należy też pamiętać o restrukturyzacji sieci salonów przez T-Mobile. Na podstawie prowadzonych negocjacji określona będzie ostatecznie liczba zamkniętych salonów sprzedaży. Przedmiotem negocjacji jest obecnie 36 lokali.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, essystem, EUROTEL, k2internt, kinopol, mostalplc, Nowagala, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR