X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Giełda zawiesiła handel akcjami i obligacjami GetBack. Jutro ciąg dalszy NWZA

Opublikowano: 2018-04-16 14:57:55

Omawiane walory: ,

W poniedziałek akcje windykatora w zaledwie kilkadziesiąt sekund straciły 17 proc. i zawisły na dolnych widełkach. Straty zanotowali także obligatariusze. Notowania najpłynniejszych serii na Catalyst spadły poniżej 50 proc. wartości nom. Ostatecznie giełda z uwagi na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu zawiesiła handel instrumentami GetBack do końca dnia.

Decyzja giełdy to efekt nieprawdziwych informacji opublikowanych przez GetBack, które mogły zostać potraktowane jako próba manipulacji kursem. Przypomnijmy, rano windykator pochwalił się, że prowadzi rozmowy z PFR i PKO BP w sprawie finansowania w kwocie 250 mln zł. Radość z pozytywnej informacji nie trwała długo, ponieważ oba podmioty jeszcze przed startem handlu na GPW zdementowały doniesienia GetBack. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i PKO BP ogłosiły, że nie prowadziły i nie prowadzą żadnych negocjacji ze spółką. PFR złożył też zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.

GetBack przemilczał sprawę niewykupionych obligacji

To nie koniec problemów spółki kierowanej przez Konrada Kąkolewskiego. GetBack całkowicie przemilczał kwestię niewykupionych obligacji od Quercus TFI za 10 mln zł. O sprawie inwestorzy dowiedzieli się od giełdowego funduszu, który rano poinformował, że zamiast środków otrzymał prośbę o przełożenie terminu spłaty o 5 dni. Po południu Quercus zaktualizował status spłaty i podał, że GetBack spłacił papiery warte 4,5 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

– Zarząd Quercus TFI SA informuje, że w dniu dzisiejszym na rachunki funduszy Q1 FIZ oraz QUERCUS Absolute Return FIZ wpłynęło po 2.250.000 zł (łącznie 4.500.000 zł) tytułem kwoty wykupu obligacji GetBack SA. Zgodnie z informacją z raportu, pozostała część kwoty wykupu obligacji GetBack SA ma być zapłacona do dnia 18 kwietnia 2018 r. – czytamy w najnowszym komunikacie Quercusa.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Jeszcze do niedawna Quercus TFI miał w swoich funduszach obligacje GetBack warte ok. 86 mln zł. Na początku miesiąca Sebastian Buczek z obawy o spłatę długu utworzył specjalny fundusz, do którego odsprzedał posiadane papiery. Środki na odkup obligacji GetBack po 100 proc. wartości nominalnej w połowie pochodziły od samego prezesa, a w połowie od spółki. W ten sposób Quercus zdecydował się ratować renomę swoich flagowych funduszy.

Tarcia między spółkami spotęgowała propozycja ratowania spółki złożona za pośrednictwem mediów. Sebastian Buczek wyraził gotowość m.in. do obniżenia oprocentowania posiadanych papierów dłużnych. Działania Quercusa i propozycja zmiany warunków nie spodobała się prezesowi Kąkolewskiemu. Podczas spotkania z dziennikarzami podsumował je jako „absurdalne i chore”. Podkreślił, że funduszom Buczka zawsze oferował atrakcyjne warunki, zawsze spłacał długi na czas i że nie zamierza zmieniać oprocentowania.

– Z profesorem Buczkiem znamy się od wielu lat, cenimy się. Jest moim mentorem. Cenimy jego rady i będziemy rozmawiali, natomiast nie będziemy obcinali żadnego oprocentowania. Jeśli magister może dać radę profesorowi, to niech on zacznie wypłacać dywidendę swoim akcjonariuszom, a nie skupować akcje z pokrzywdzeniem praw mniejszościowych akcjonariuszy. – powiedział prezes GetBack, Konrad Kąkolewski. >> Czytaj więcej

Na poranne wydarzenia szybko zareagował DM mBanku, czyli jedna z ośmiu instytucji, która publikowała rekomendacje dla GetBacku. Biuro w specjalnym raporcie poinformowało o zawieszeniu swojego zalecenia inwestycyjnego do czasu wyjaśnienia sytuacji. Zdaniem analityka Michała Konarskiego, sprzeczne informacje płynące ze spółki oraz brak sprawozdania finansowego za rok 2017 uniemożliwiają obecnie rzetelną analizę sytuacji GetBack. Przypomnijmy, że sprawozdanie za 2017 r. ma pojawić się dopiero 30 kwietnia.

We wtorek ciąg dalszy NWZA

Poranne wydarzenia wstrząsnęły rynkiem. Inwestorzy na forach nie pozostawiają suchej nitki na zachowaniu władz GetBack. Tymczasem już jutro o 10:30 ruszy trzecia część NWZA, podczas której ma być głosowany projekt uchwały w sprawie emisji do 50 mln nowych akcji. Do przegłosowania emisji główny akcjonariusz potrzebuje 80 proc. głosów obecnych na spotkaniu. Poprzednim razem walne przerwano, ponieważ DNLD Holdings dysponował 78,43 proc. liczby głosów uczestniczących w walnym. Powodzenie głosowania w dużej mierze zależy od frekwencji na NWZA i tego, czy mimo sprzedaży akcji na spotkaniu pojawi się Nationale-Nederlanden OFE (formalnie wciąż może głosować pakietem 5 proc. akcji). Redakcja StockWatch.pl będzie prowadziła relację z wtorkowego walnego.

W poniedziałek rano handel akcjami GetBack trwał tylko chwilę, ale kurs zdążył spaść o 17 proc. do 3,75 zł. Od 9:04 handel był przerwany z powodu równoważenia. Spadki pogłębiły także obligacje firmy na Catalyst. Notowania najpłynniejszych serii spadły poniżej 50 proc. wartości. Ostatecznie giełda z uwagi na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu zawiesiła obrót akcjami i obligacjami GetBack do końca dnia. W sumie giełda zawiesiła 28 rodzajów instrumentów.

notowania

Mocne spadki zalicza dziś także Quercus. Przy dużo wyższych niż zazwyczaj obrotach notowania funduszu Sebastiana Buczka tracą -8,7 proc. i są najniżej od 2013 roku.

notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback, quercus)

 • Tym żyły rynki w 2018 r. Przegląd najważniejszych wydarzeń rynkowych

  Dobiega końca 2018 rok, o którym można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że był nudny. Zaczęliśmy od historycznego rekordu notowań warszawskiej giełdy, ale rok kończymy w świetle afery wokół KNF. Oto najważniejsze wydarzenia rynkowe, które ukształtowały gospodarczy krajobraz w Polsce i na świecie.

 • Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack

  Według obligatariuszy GETBACK, sprawa odpowiedzialności audytora jest przesądzona, bo firma Deloitte nigdy nie ostrzegła ich przed katastrofą. Jednak poszkodowanym wcale nie będzie tak łatwo wywalczyć odszkodowanie. StockWatch.pl sprawdził, jaką odpowiedzialność ponosi audytor za wykonanie badania oraz jak szanse na uzyskanie rekompensaty od Deloitte oceniają przedstawiciele kilku znanych kancelarii prawnych. 

 • Kara od UOKiK to 555 zł mniej dla każdego obligatariusza GetBack

  Kowal zawinił, a Cygana powiesili - znane przysłowie pasuje jak ulał do kary 5 mln zł wymierzonej przez UOKiK. Za nieuczciwe praktyki byłego zarządu zapłacą wierzyciele, którzy już raz stracili na inwestycji w GETBACK. Każdego z nich kara UOKiK może kosztować dodatkowe 555 zł.

 • Idea Bank zawarł ugody z 34 klientami, którzy nabyli obligacje GetBacku

  Idea Bank w ramach procesu polubownego zawarł ugody z 34 klientami, którzy posiadają obligacje GETBACKu, poinformował członek zarządu Idea Banku Tomasz Górski. Bank nie tworzył dodatkowych rezerw na ten cel w III kw.

 • Orlen, CCC i banki ciągną WIG20 w górę, wrócił temat GetBacku

  Duże spółki przełamały swoją słabość i z opóźnieniem reagują na poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji. Dużo mniej entuzjastycznie zachowują się spółki małe i średnie. Na GPW ponownie wróciły tematy "okołoGETBACKowe".Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku