Giełdowe misie trzymają fason, rosną Grupa Azoty, Wawel i Torpol

Fatalna passa warszawskich blue chipów trwa. W poniedziałek WIG20 testuje tegoroczne minimum z września. Na tym tle imponująco prezentują się segmenty małych i średnich spółek. Indeksy sWIG80 i mWIG40 przed spadkami bronią mocne rezultaty kwartalne poszczególnych spółek.

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia była kwintesencją tego, z czym na polskim rynku akcji mamy do czynienia od dawna, czyli słabością na tle europejskich parkietów. Podczas gdy główne indeksy GPW zniżkowały o ponad 1 proc., niemiecki DAX rósł o ponad 0,9 proc., a węgierski BUX umacniał się o 0,7 proc. Gorzej niż WIG20 wypadły tylko główne wskaźniki giełd w Atenach (-1,33 proc.) i Moskwie (-2,6 proc.). Mocna wyprzedaż akcji rosyjskich to efekt m.in. blisko 2-proc. przeceny ropy naftowej w piątek.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia był raport dotyczący amerykańskiego rynku pracy. W październiku w sektorze pozarolniczym przybyło aż o 271 tys. miejsc pracy. To najwyższy odczyt od grudnia ubiegłego roku. Konsensus rynkowy zakładał wynik na poziomie 180 tys. Jednocześnie stopa bezrobocia w USA spadła o 0,1 proc. do 5 proc., czyli poziomu najniższego od kwietnia 2008 r. Najnowsze dane mają olbrzymie znaczenie dla Rezerwy Federalnej, która uzależniła pierwszą od 2006 roku podwyżkę stóp procentowych od poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki. Według szefowej FED, okazją do rozpoczęcia nowego cyklu podwyżek będzie grudniowe posiedzenie.>> Zobacz także: Po świetnych danych z USA czas na refleksję

Początek poniedziałkowej sesji na warszawskim parkiecie stał pod znakiem nieśmiałego odrabiania wzrostów. Jednak w miarę upływu czasu kupujący tracili animusz. WIG20 po mocnym starcie jeszcze przed południem zawitał pod kreskę i niebezpiecznie zbliżył się do tegorocznego dołka z września. Jego przełamanie otworzy drogę do kolejnej mocnej fali wyprzedaży.

wykres_wig20

Bieżący tydzień zdominują dane fundamentalne ze spółek. Przed poniedziałkową sesją wynikami za III kwartał podzieliły się m.in. PKO BP, Handlowy, Grupa Azoty, Torpol oraz Elemental Holding. >> Wszystkie raporty spółek znajdziesz tutaj

Wyniki banków wypadły różnie. PKO BP w trzecim kwartale zanotował rezultaty lepsze od prognoz rynkowych, głównie dzięki wyższej marży odsetkowej i niższym kosztom. Bank na czysto zarobił 815 mln zł (+16 proc. kw/kw i ‐6,7 proc. r/r), wobec konsensusu PAP na poziomie 761 mln zł. Z kolei Handlowy wypadł słabiej od oczekiwań. Jedynie zysk netto na poziomie 141 mln zł okazał się zgodny z szacunkami rynkowych ekspertów. W poniedziałek akcje PKO BP i Handlowego tracą odpowiednio 1,55 proc. i 1 proc.

Pozytywną niespodziankę wynikami sprawiła dzisiaj Grupa Azoty. Potentat z branży chemicznej wypracował 2,4 mld zł przychodów. Wynik jest o blisko 6 proc. lepszy niż przed rokiem i o 200 mln zł wyższy od konsensusu PAP. EBITDA wyniosła 223 mln zł (+21 proc. r/r, konsensus 184,5 mln zł), a zysk netto 73,6 mln zł (+85 proc. r/r, konsensus 39,8 mln zł). Przed południem akcje Grupy Azoty drożeją o 4,7 proc.

Wzrost o 3 proc. zalicza dzisiaj Wawel. Małopolski producent słodyczy w III kwartale pokazał wyniki nieco gorsze od konsensusu. Przychody Wawelu wyniosły 141,3 mln zł, zysk operacyjny 23,4 mln zł, a zysk netto zamknął się na poziomie 20,9 mln zł. Konsensus PAP zakładał odpowiednio 140,1 mln zł, 24,5 mln zł i 21,1 mln zł. Kluczową sprawą dla Wawelu w najbliższych tygodniach będzie rozstrzygnięcie negocjacji z Biedronką.

W segmencie małych spółek w roli lidera występują akcje Torpolu. Budowlana spółka pokazała świetne wyniki finansowe. Przychody Torpolu urosły r/r o 117 proc. do 399,1 mln zł. Jeszcze wyższe dynamiki wystąpiły na poziomie zysków – oba podskoczyły o ok. 190 proc. Wynik operacyjny wyniósł 24,6 mln zł, a netto 19,4 mln zł.

– Nie opublikowano konsensusu dla spółki, jednak zrealizowane wyniki są lepsze od naszych założeń i oczekujemy wzrostu notowań podczas dzisiejszej sesji. Warto odnotować poprawę przepływów operacyjnych w spółce oraz to, że sytuacja płynnościowa spółki pozostaje dobra. – komentuje Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

Na mocnym plusie są też akcje i prawa do akcji Wittchena, właściciela jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek dóbr luksusowych. W poniedziałek spółka zadebiutowała na GPW. Pierwsze transakcje na akcjach zawarto po cenie 18 zł, a PDA po 17 zł. Przed południem za jedną akcję spółki trzeba zapłacić 19 zł (+11,76 proc.), a PDA 18,30 zł (+7,65 proc.). Równocześnie spółka podzieliła się wynikami za III kwartał 2015 r. >> Czytaj więcej

Mapa rynku - stan na godzinę 11:20

Mapa rynku – stan na godzinę 11:20

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, handlowy, pkobp, Torpol, Wawel, wittchen, WITTCHEN-PDA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR