Giełdy łapią oddech po serii spadków, w grze JSW, Dino Polska i Pekao

Omawiane walory: , ,

Poprawa nastrojów na rynkach światowych zapobiegła ósmej z rzędu spadkowej sesji w wykonaniu indeksu WIG20. Odbicie na GPW, wpierane przez drożejące akcje JSW, Dino Polska, czy Pekao, może być kontynuowane po weekendzie.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa piątkowej sesji na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem odreagowania ostatnich spadków. Mocno zyskiwały przede wszystkim duże spółki. W południe indeks WIG20 rósł o 0,87 proc. do 2.198 pkt., po tym jak poprzednie 7 sesji zakończył on spadkami, tracąc łącznie aż 8,1 proc. WIG szedł w górę o 0,6 proc. do 56.978 pkt., mWIG40 miał wartość 3.958 pkt. i rósł o 0,11 proc. i jedynie sWIG80 był notowany po czerwonej stronie, spadając o 0,09 proc. do 11.734 pkt.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Warszawskim inwestorom za wzór posłużyła giełda w Szanghaju. Chiński indeks Shanghai Composite zakończył dzień wzrostem o 3,1 proc., wykonując zwrot z najniższych poziomów od końca lutego. Wzrosty miały tylko i wyłącznie korekcyjny charakter, bo w temacie wojen handlowych nic się nie zmieniło. Co prawda w Waszyngtonie są kontynuowane rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami, ale szanse na przełom są nikłe. Stąd też weszła dziś w życie podwyżka ceł z 10 proc. do 25 proc. na ponad 5700 różnych produktów z Chin o wartości 200 mld dolarów rocznie. Chiny natomiast wyraziły ubolewanie tym faktem i zapowiedziały wprowadzenie ceł odwetowych. Mówiąc krótko, doszło do powrotu wojen handlowych. Tyle tylko, że to było już dyskontowane od początku tygodnia przez rynki finansowe. Dlatego inwestorzy, którzy w ostatnich dniach sprzedawali akcje, przed weekendem postanowili zrealizować zyski z krótkich pozycji.

Temat wojen handlowych dziś schodzi na drugi plan. Tym samym po południu pewien wpływ na nastroje na globalnych rynkach akcji mogą mieć dane o kwietniowej inflacji CPI w USA (prognoza: 2,1 proc. r/r). Jednak tylko wtedy, gdy zauważalnie rozminą się z oczekiwaniami. To chyba jednak mało realne, dlatego obserwowana od rana w całej Europie atmosfera odbicia na giełdach powinna się utrzymać do końca notowań. Dotyczy to też Warszawy.

Odreagowanie wcześniejszych mocnych spadków było głównym motorem napędzającym dzisiejsze przedpołudniowe wzrosty na GPW, czego najlepszym przykładem jest wzrost akcji JSW o 4,1 proc. do 49,12 zł (to najlepiej zachowująca się dziś spółka z WIG20), będące klasycznym odreagowaniem ogromnej przeceny z poprzednich dni, która sprowadziła kurs do poziomów nieoglądanych od jesieni 2016 roku. W odbiciu pomagają też informacje ze spółek.

Akcje Dino Polska drożeją o 2,1 proc. do 126,10 zł po publikacji lepszych od prognoz wyników kwartalnych. W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku zysk netto spółki wzrósł o 19,6 proc. r/r do 67 mln zł, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 63,6 mln zł. Przychody wzrosły natomiast o 22,7 proc. r/r do 1,56 mld zł i były zbliżone do konsensusu. Dzisiejszy wzrost kursu Dino Polska, który plasuje ją na drugim miejscu wśród blue chipów, nie zmienia jeszcze układu sił na wykresie. Od 3 tygodni notowania pozostają w trendzie bocznym, który można zamknąć umownym przedziałem 122-128 zł. Na gruncie analizy technicznej są spore szanse na wybicie górą z tej konsolidacji, ale nie jest to jeszcze przesądzone.

Zgodne z prognozami zyski, aczkolwiek niższe niż przed rokiem, stały się pretekstem od odbicia na Pekao. Notowania banku idą w górę o 2,1 proc. do 106,90 zł. W I kwartale br. Pekao zarobił netto 242,3 mln zł. Jego zarząd ocenia, że bank „jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów finansowych ze strategii do 2020 roku”.

Na szerokim rynku skalą wzrostów wyróżniają się akcje spółek ZM Henryk Kania (+7,7 proc.), Bank Handlowy (+5,6 proc.), Bogdanka (+5,2 proc.) i Rafako (+4,2 proc.). W ich wypadku, podobnie jak w przypadku większości drożejących dziś akcji, ruch do góry jest wzrostową korektą. Wprawdzie może ona się rozciągnąć na cały przyszły tydzień, ale ryzyko kontynuacji spadków wciąż pozostanie duże.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, jsw, Pekao, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR