Globalne rynki akcji pogrążyły się w bessie

Światowe rynku akcji weszły w bessę na fali niepokojów inwestorów, związanych z wpływem koronawirusa na aktywność gospodarczą. Rynki wschodzące w takim otoczeniu radziły sobie relatywnie gorzej niż rynki rozwinięte – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

irrquarterly, akcje, wyniki

Globalne rynki akcji pogrążyły się w bessie

Indeks MSCI World (gospodarki rozwinięte) spadł o ok. 20 proc. w I kwartale 2020 roku. Silniej zniżkował MSCI Emerging Markets (gospodarki wschodzące), który stracił ok. 24 proc. Najmocniej, bo prawie 28 proc. spadł indeks rynków perferyjnych (MSCI Frontier Markets).

– Na rynku akcji zapanowały minorowe nastroje, jak tylko inwestorzy uświadomili sobie, że gospodarkę z powodu epidemii SARS-CoV-2, czekają trudne czasy i nie jest to jedynie problem Chiny czy regionu azjatyckiego. Poszukują analogii, porównując bessę z poprzednimi kryzysami dot-comów i Wielkiego Kryzysu Finansowego, zapoczątkowanego bankructwem amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers – napisano w opracowaniu.

rynki,koronawirus

Kliknij, aby powiększyć. Źródło: IRR Quarterly

– W odróżnieniu jednak od poprzednich kryzysów, obecny ma o wiele większy wpływ praktycznie na wszystkie sektory gospodarcze. Część inwestorów zastanawia się, czy to wirus wywołał przecenę aktywów, czy ceny niektórych z nich były tak wygórowane, że wirus stanowił pretekst do przeceny. Wydaje się to bezproduktywne, bo przypomina nierozstrzygalny dylemat, co było pierwsze: jajko czy kura – dodali autorzy raportu.

rynku,akcji

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Zdaniem analityków Morgan Stanley i Goldman Sachs epidemia koronawirusa doprowadzi do znaczącego zmniejszenia aktywności gospodarczej. Według nich amerykański PKB w drugim kwartale 2020 roku zmniejszy się o przeszło 30 proc. rdr.

Negatywny wpływ wirusa na sferę realną w USA dobrze ilustruje odczyt z tamtejszego rynku pracy, który został opublikowany pod koniec marca. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła ok. 3,3 mln i była najwyższa w historii.

Kliknij, aby powiększyć

W gronie rynków rozwiniętych najsilniej zniżkowały ceny akcji m. in. australijskich (-34,9 proc.) i norweskich (-33,7 proc.). Bardzo silne spadki odnotowały spośród rynków wschodzących m. in. Brazylia (-50,6 proc.), ale także Rosja (-36,7 proc.).

– Wspólnym mianownikiem tych gospodarek jest to, że, mając mocną ekspozycję eksportową, są skorelowane z cenami na rynkach towarowych. Brazylia to kawa i bawełna. Rosja i Norwegia produkują ropę naftową i gaz ziemny. Australia słynie z wydobycia węgla, ołowiu i innych metali. W każdym z tych przypadków w I kwartale doszło do spadków cen na rynkach surowcowych – uważają twórcy IRR Quarterly.

rynki,akcji

Kliknij, aby powiększyć

rynki,akcji

Kliknij, aby powiększyć

Na rynkach alternatywnych dominował również trend zniżkowy. Najmocniej zniżkowały akcje kanadyjskie (S&P/TSX Venture Composite poszedł w dół o prawie 37 proc.). Ponad 30 proc. przeceną zakończył się kwartał na brytyjskim i singapurskim rynku alternatywnym.

rynki,alternatywne

Kliknij, aby powiększyć

Minimalne zyski odnotował chiński Chinext (+0,8 proc.). Polski NewConnect okazał się drugim najmocniejszym parkietem na świecie w tej klasie. NC Index stracił 1,8 proc. w USD, zaś w przeliczeniu na złotego był prawie 8 proc. nad kreską.

Spadki na rynku kasowym akcji rozpoczęły się w drugiej połowie lutego. Dynamikę cechowała duża zmienność notowań, co było zwłaszcza widoczne na rynku terminowym, gdzie indeks VIX (zmienność opcji call i put na akcje indeksu S&P 500) na sesji 16 marca wyniósł prawie 83 pkt. Był to najwyższy poziom zmienności od października 2008 roku.

W ocenie twórców opracowania inwestorzy poszukują sektorów, które mogą zachowywać się lepiej niż szeroki rynek. Przykładem Nasdaq Biotechnology Index, który w I kwartale okazał się relatywnie lepszy niż cały amerykański rynek (-10 proc. wobec prawie 20 proc. spadku indeksu MSCI USA).

W kręgu ich zainteresowania znalazły się spółki z sektora ochrony zdrowia, które mogą skorzystać na pandemii koronawirusa – dotyczy to w szczególności firm, wytwarzających leki przeciwwirusowe czy szczepionki, choć wciąż nie został wynaleziony lek w terapii przeciw COVID-19 ani odpowiednia szczepionka.

Dążenie do wynalezienia szczepionki na koronawirusa, zdaniem autorów raportu, budzi nie lada emocje. Według dziennika die Welt prezydent Trump chciał przejąć niemiecki CureVac, aby firma produkowała szczepionkę wyłącznie na potrzeby społeczeństwa amerykańskiego, co nie spotkało się z zainteresowaniem właścicieli spółki. Ostatecznie informacja okazała się jedynie plotką.

– Emocje inwestorów są rozgrzane. Tego samego dnia, gdy pojawiły się doniesienia o propozycji Trumpa, momentami na Nasdaq o 150 proc. rosły akcje OpGen, spółki diagnostycznej (m. in. patogeny, w tym pracującej nad koronawirusem), która łączy się z niemieckim Curetisem. Najwyraźniej dla części inwestorów nazwy CureVac i Curetis oznaczały to samo. Tam gdzie rozum zasypia, budzą się demony – podano w opracowaniu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Mabion miał prawie 20 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Mabion odnotował 19,84 mln zł jednostkowej straty netto w I kw. 2020 r. wobec 14,98 mln zł straty rok wcześniej.

 • Ten Square Games podwoił przychody i potroił zyski Wrocławski producent gier wykorzystał okres lockdownu do mocnej promocji swojego sztandarowego tytułu. Efekty są imponujące. W I kwartale 2020 r. Ten Square Games zanotował 95 mln zł przychodów ze sprzedaży i 35 mln zł zysku netto. W ujęciu rocznym to wzrost odpowiednio o 110 proc. i 240 proc.
 • MFPR: Blisko 13,4 mld zł na walkę z koronawirusem z funduszy unijnych

  Blisko 13,4 mld zł ze środków unijnych zostało przeznaczonych na walkę z koronwirusem w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • FFiL Śnieżka wstępnie zadowolona z sytuacji w II kwartale; kontynuuje inwestycje

  Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka odnotowała wzrost sprzedaży r/r na wszystkich czterech kluczowych rynkach grupy (Polska, Węgry, Ukraina i Białoruś) w I kw. 2020 r. i również w II kw. jest "zadowolona z sytuacji", poinformował prezes Piotr Mikrut. Zarząd spodziewa się, że także inwestycje spółki będą kontynuowane i podtrzymał, że mogą zamknąć się w 2020 r. kwotą nieco mniejszą niż 95 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR