Gorączka wyprzedaży na giełdach, w grze KGHM i CCC

Omawiane walory: ,

Strach przed koronawirusem, wsparty fatalnymi danymi makro z Niemiec, dołuje europejskie indeksy. Przecena nie omija GPW, gdzie mocno tracą nie tylko największe, ale także średnie spółki. Losy poniedziałkowej sesji są już rozstrzygnięte.

ccc, kghm, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Początek tygodnia na giełdach ma kolor czerwony. Ignorowany jeszcze w piątek rano koronawirus w Chinach, dziś sieje strach na rynkach akcji, ciągnąc w dół globalne indeksy. Nic dziwnego. Na tę chwilę jest 81 przypadków śmiertelnych i około 2,8 tys. potwierdzonych przypadków zachorowań. W tym kilka przypadków w USA, Japonii i Francji. To musi budzić strach. Strach i ucieczkę od ryzykownych aktywów. Jednocześnie zyskują na wartości aktywa uważane za bezpieczne, jak złoto, japoński jen, czy szwajcarski frank.

Reakcja inwestorów jest zrozumiała. Nawet jeżeli wykluczyć jakieś apokaliptyczne scenariusze, to już na tę chwilę jest jasne, że pojawienia się koronawirusa negatywnie odbije się na chińskiej, a także na globalnej gospodarce. Wystarczy przypomnieć epidemię SARS w w latach 2002-2003, co wyhamowało wzrost gospodarczy w Chinach o 2 punkty procentowe.

Rano w Europie nastroje dodatkowo popsuł najnowszy odczyt indeksu Ifo dla Niemiec. W styczniu indeks ten nieoczekiwanie obniżył się do 95,9 pkt. z 96,3 pkt. w grudniu. To nie tylko dane gorsze od prognoz, które mówiły o jego wzroście do 97 pkt., ale przede wszystkim nie wpisują się one w przyjmowany obecnie przez rynki scenariusz bazowy dla Europy i samych Niemiec, który zakłada lekkie ożywienie gospodarcze w stosunku do roku ubiegłego.

Kwadrans przed południem na wartości traciły wszystkie warszawskie indeksy, jak również ponad połowa wszystkich notowanych na GPW spółek, podczas gdy tylko 1/4 była na plusie. Indeks WIG20 spadał o 1,6 proc. do 2.120 pkt., WIG o 1,5 proc. do 57.721 pkt., mWIG40 o 1,6 proc. do 4.000 pkt., a sWIG80 cofał się o 0,87 proc. do 12.628 pkt.

W gronie warszawskich blue chipów, po blisko 3 godzinach handlu, najmocniej taniały akcje CCC. Za jedną trzeba było zapłacić 87,70 zł, czyli o 3,8 proc. mniej niż w piątek i najmniej od 2013 roku. Tym samym CCC kontynuuje zainicjowane przed ponad dwoma tygodniami spadki, dla których pretekstem okazały się mocno rozczarowujące szacunkowe wyniki za IV kwartał 2019 roku. Na gruncie analizy technicznej, po przełamaniu bariery 90 zł, najbliższym liczącym się wsparciem są dopiero okolice 80 zł.

Najmocniej jednak indeksowi WIG20 ciążyły państwowe tuzy z KGHM (-3,1 proc.), PKO BP (-1,8 proc.) i PKN Orlen (-1,2 proc.) na czele.

W przypadku miedziowego giganta bezpośrednim pretekstem do przeceny był obserwowany od tygodnia gwałtowny spadek cen miedzi. Tona tego metalu od zeszłego poniedziałku potaniała z poziomu 6.223 dolarów do 5.774 dolarów obecnie i jest najtańsza od 2 miesięcy, negując całą poprawę nastrojów jaką przyniósł grudzień, a w ślad za tym przekreślając szanse na wzrosty. Jeżeli byśmy przyjęli, że korelacja między miedzią a notowaniami KGHM-u będzie pełna, to kurs koncernu powinien cofnąć się aż do grudniowego minimum na 86,64 zł. Oznacza to możliwy spadek o ponad 8 proc.

Dziś karty na GPW są już porozdawane. Jedynym otwartym pytaniem pozostaje to o ostateczną skalę przeceny. To już będzie zależało od otwarcia sesji na Wall Street.

W kolejnych dniach natomiast wciąż doniesienia z Chin będą kształtować nastroje na rynkach finansowych. Dalszy wzrost liczby zgonów i osób zarażonych może nawet prowadzić do paniki. Jeżeli jednak wirus przestanie się rozprzestrzeniać to sytuacja się uspokoi, a inwestorzy bardziej zaczną kierować swą uwagę w stronę wyników amerykańskich spółek (m.in. Apple, eBay, Boeing, Facebbok, GE, UPS, Chevron, Exxon Mobil), czy środowego posiedzenia FOMC.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR