Gorzej znaczy lepiej

Pomimo mieszanej sesji w Azji nastroje w Europie u progu nowego tygodnia powinny być pozytywne dzięki poprawiającym się statystykom COVID-owym i zbliżającym się w przyszłym tygodniu luzowaniu wielu restrykcji gospodarczych na kontynencie.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Po niezbyt udanym tygodniu piątkowa sesja zaczynała się w Europie na plusach. Od początku wyróżniał się DAX, któremu sprzyjały sięgające na zamknięciu 8,4 proc. wzrosty notowań Adisasa, ale wiele indeksów spadło przynajmniej chwilowo ponad kreskę, by zamykać się jednak w okolicach dziennych maksimów, zyskując od 0,5 proc. (CAC40, IBEX) do 1,3 proc. (wspomniany DAX).

Pomimo słabego startu po majówce, tydzień należał do WIG20, który zyskał w piątek 2,5 proc. przy 1,1 proc. zwyżki na mWIG40 i 0,7 proc. na sWIG80. Najważniejszy wpływ na indeks miał wzrost notowań KGHM o kolejne 4,1 proc. w miarę niezwykle silnych i kontynuowanych w poniedziałek wzrostów cen miedzi i srebra, ale jeszcze lepiej zachowywały się walory JSW (+4,4 proc.), Allegro (+6,3 proc.) i Mercatora (+13,8 proc.). Na minusie zamykały się wyłącznie Lotos i PGE.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Obraz dnia miał zostać zdeterminowany przez dane z amerykańskiego pracy i pewnym stopniu został, choć w sposób odległy od naszych oczekiwań. Tragiczne wręcz statystyki za kwiecień (266 tys. wzrost zatrudnienia przy niemal czterokrotnie większym konsensusie, ujemna rewizja za marzec) zostały przez rynek przyjęte z olbrzymią ulgą, choć wywołały olbrzymie poruszenie na Kapitolu, gdzie Republikanie jednoznacznie przypisali je polityce socjalnej Demokratów, skutkującej w ich opinii brakiem skłonności Amerykanów, by wracać do pracy. Z 8 milionami więcej osób bezrobotnych niż przed pandemią rządząca partia nawołuje z kolei do kolejnych długoterminowych programów fiskalnych. Zostawiając w dużej mierze polityczny temat walki z bezrobociem, reakcja rynku w postaci wzrostu S&P500 o 0,7 proc., a NASDAQ o 0,9 proc. może budzić konsternację. Teoretycznie można byłoby ją tłumaczyć spadkiem obaw o nadmierny wzrost inflacji, ale teza ta zupełnie nie znajduje odzwierciedlenia w zachowaniu chociażby surowców, które bynajmniej nie przejęły się potencjalnie słabszym odbiciem gospodarki. Po raz kolejny najwyraźniej znaleźliśmy się w punkcie, gdzie „gorzej znaczy lepiej”, bo może oznaczać wydłużenie QE.

Pomimo mieszanej sesji w Azji nastroje w Europie u progu nowego tygodnia powinny być pozytywne dzięki poprawiającym się statystykom COVID-owym i zbliżającym się w przyszłym tygodniu luzowaniu wielu restrykcji gospodarczych na kontynencie. Z koronawirusem ewidentnie poradziła sobie już Wielka Brytania, ale tam zmartwieniem mogą być wyniki weekendowych wyborów w Szkocji, które prawdopodobnie będą oznaczały drugie referendum w kwestii niepodległości.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 10 maja 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR