Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

Omawiane walory:

Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla Otmuchowa są wysokie ceny surowców.

Drugi kwartał przyniósł grupie spożywczej ZPC Otmuchów wysokie straty. W tym okresie wynik netto wyniósł około 37 mln zł na minusie. Nieznacznie wzrosły przychody do poziomu około 58 mln zł, ale w całym I półroczu wartość sprzedaży spadła o 2 proc. do 116,6 mln zł, a straty na poziomie operacyjnym i netto przekroczyły 37 mln zł. Jest to wynikiem testów na utratę wartości aktywów, po której spółka utworzyła odpisy aktualizujące w wysokości 36,9 mln zł dla działalności skonsolidowanej, dotyczące inwestycji w przejętą spółkę PWC Odra.  >> Komunikat z raportem Otmuchowa znajdziesz tutaj.

Wyniki na działalności kontynuowanej, które nie uwzględniają jednorazowego gotówkowego odpisu, pokazują iż przychody za I półrocze wzrosły o 10 proc. do 48,5 mln zł, jednak szybciej rosły związane z nimi koszty. Jest to pochodną wzrostu cen kluczowych surowców, głównie cukru, oraz zwiększonych kosztów badań i rozwoju. Spółka wykazała zysk operacyjny w wysokości 670 tys., czyli o 75 proc. niższy niż przed rokiem. Zysk netto z działalności kontynuowanej również znacznie spadł, bo aż o 84 proc. i zamknął się kwotą 352 tys. zł na plusie. >> Przegląd sytuacji finansowej i fundamentalnej spółki znajdziesz na stronie analitycznej w StockWatch.pl

W minionym półroczu przepływy z działalności operacyjnej Otmuchowa wyniosły -0,7 mln zł wobec 7,3 mln zł na plusie rok wcześniej. Na koniec czerwca zobowiązania krótkoterminowe obniżyły się jednak z 79,8 mln zł do 65,6 mln zł, a stan środków pieniężnych wzrósł z blisko 4 mln zł do 5,1 mln zł.

Na kanwie słabych wyników akcje spółki tracą na piątkowej sesji ponad 4 procent. Przecena wpisuje się w spadkowy obraz notowań z ostatnich miesięcy. W skali półrocza targany słabymi wynikami kurs stracił już 37 proc., a dwunastomiesięczna stopa zwrotu to aż 44-proc. spadek.

wykres_OTMUCHOW

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.

 • 7 gorących spółek na rozkręcenie sezonu wynikowego

  Nabierający tempa sezon wyników za III kwartał odsuwa na dalszy plan tematy polityczne, tym bardziej że w najbliższych dniach na rynek trafi ponad setka sprawozdań. StockWatch.pl sprawdził najnowsze prognozy wyników dla najciekawszych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR