GPW chce zainwestować ok. 4 mln zł w armeńską giełdę

Omawiane walory:
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podpisała porozumienie z Centralnym Bankiem Armenii w sprawie negocjacji odkupienia 65 proc. udziałów w giełdzie armeńskiej. Jak podaje GPW, szacunkowa wartość 100 proc. udziałów AMX wynosi około 5,8 mln zł, co oznacza, że wartość potencjalnej transakcji wyniesie niecałe 4 mln zł.
gpw,giełda,azmenia,negocjacje,amx

GPW negocjuje przejęcie giełdy w Armenii.

Plany inwestycji GPW w Armenii to dziś jeden z głównych tematów na rynku, mimo iż skala transakcji jest symboliczna. Jak informuje giełda, wstępna, szacunkowa i niewiążąca wycena 100 proc. udziałów w AMX wynosi jednokrotność wartości księgowej spółki, czyli około 5,8 mln zł. Przy tej wycenie GPW za pakiet 65 proc. udziałów musiałoby zapłacić 3,8 mln zł. Ale nie jest to ostateczna wartość transakcji. Jak zaznaczono, ewentualna cena transakcji zostanie potwierdzona po zakończeniu procesu due diligence.

Przejęcie AMX z pewnością nie zachwieje finansami polskiej spółki. Wartość ewentualnej transakcji to zaledwie 3 proc. tego, co GPW zarobiła w 2019 r. Armeńska giełda również nie powala wielkością. Na parkiecie w Erywaniu notowanych jest zaledwie 10 spółek o łącznej kapitalizacji 1,17 mld zł. W całym 2019 r. przeprowadzono 65 transakcji, a obroty sięgnęły 17 mln zł.

W 2019 r. skonsolidowane przychody Grupy AMX wyniosły 6,4 mln zł, EBITDA 2 mln zł, a zysk netto sięgnął 1,3 mln zł. Na koniec grudnia 2019 r. aktywa ogółem Grupy AMX wyniosły 6,5 mln zł.

Podpisane dziś porozumienie nie mają charakteru wiążącego, a zawarcie umowy inwestycyjnej uzależnione będzie m.in. od przeprowadzenia przez GPW procesu due diligence i uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych.

GPW widzi potencjał

W trakcie dotychczasowych analiz, poprzedzających podpisanie porozumienia, GPW zdefiniowała listę kilkunastu potencjalnych projektów strategicznych zorientowanych na długoterminowy rozwój armeńskiej giełdy. Główne obszary rozwojowe to wdrażanie innowacyjnych rozwiązań opartych na najnowszych technologiach, organizowanie obrotu towarowego, umożliwienie emitentom GPW i AMX tzw. dual listingu czy udostępnienie platformy transakcyjnej.

– Dostrzegamy wiele obszarów, w których moglibyśmy wesprzeć rozwój rynku kapitałowego w Armenii. Najważniejszym z nich jest cyfryzacja i automatyzacja procesów, które są już podstawowym elementem giełd w krajach rozwiniętych. Potencjalne przejęcie AMX pozwoli nam na ekspansję naszych usług oraz przyspieszenie realizacji strategii #GPW2022. Z drugiej strony da armeńskiej giełdzie możliwość skorzystania z know-how GPW – podkreśla Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Podstawową działalnością Grupy AMX jest organizowanie obrotu instrumentami finansowymi oraz prowadzenie izby depozytowo-rozliczeniowej w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii. Siedziba spółki mieści się w stolicy Armenii, Erywaniu. Obecnie Centralny Bank Armenii posiada 85 proc. akcji AMX. Pozostałe 15 proc. są akcjami własnymi AMX. W ramach podpisanego porozumienia CBoA zwiększy swój udział do 90 proc., po czym GPW odkupi od niego pakiet 65 proc. akcji. W wyniku tej transakcji CBoA będzie posiadać 25 proc. akcji w AMX, a pozostałe 10 proc. nabędzie podmiot trzeci, wskazany przez GPW.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR