GPW łapie oddech, w grze Ciech i Biomed-Lublin

Omawiane walory: , , , ,

Wtorkowa przecena na Wall Street nie tylko nie wystraszyła rodzimych inwestorów, ale też została wykorzystana jako pretekst do odbicia na GPW. Strategia śmiała, ale krótkoterminowa. Układ sił na wykresach jednoznacznie sugeruje, że to będzie czerwony wrzesień na GPW.

biomedlub, harper, glcosmed, ciech, jsw, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa środowej sesji sesji na GPW upływa pod znakiem odreagowania wczorajszych mocnych spadków. Warszawskie indeksy rosną od 1,2 do 1,5 proc, co plasuje je w czołówce europejskiej stawki. Tym samym wczorajsza mocna przecena na Wall Street (Dow Jones -2,25 proc.; S&P500 -2,78 proc.; Nasdaq Composite -4,11 proc.), która sprowadziła indeksy poniżej wybronionych w piątek sesyjnych minimów, nie tylko nie wystraszyła graczy, ale została wykorzystana jako pretekst do gry pod odbicie. I to prawdopodobnie słuszne podejście. Po trzech dniach silnej wyprzedaży w USA, szanse na odbicie dziś zdecydowanie rosną. I to niezależnie, czy tę przecenę traktujemy tylko jako gwałtowną realizację zysków w długoterminowym trendzie wzrostowym. Czy też jako początek trwałego pogorszenia nastrojów na tamtejszym rynku akcji.

Gra pod odbicie jest uzasadniona również z innego powodu. Nie tylko dlatego, że mocno przecenione w ciągu trzech dni amerykańskie akcje mogą wydawać się atrakcyjne. Również dlatego, że dzisiejsze kalendarium jest praktycznie puste, więc nie ma ryzyka, że coś popsuje nastroje. Po drugie, i to jest argument większej wagi dla europejskich giełd, oczekiwanie na wyniki czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB) zwiększa apetyty na ryzyko. Bank wprawdzie nie obniży już stóp procentowych, ale musi wysłać do rynków inny mocno gołębi sygnał, żeby w ten sposób zrównoważyć zmianę podejścia Fed do celu inflacyjnego. A więc, żeby nie dopuścić do nadmiernego umocnienia euro, co w przyszłości zaszkodziłoby europejskim firmom i gospodarce.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Niestety, z kupowaniem dziś akcji notowanych w Warszawie jest jeden problem. Ostatnie spadki doprowadziły do wybicia się indeksów WIG20 i WIG dołem z 3-miesięcznej konsolidacji, która przyjęła formę lekko wzrostowego kanału. Jeżeli więc dzisiejsza sesja nie zakończy się wzrostami o około 3 proc., co negowałoby wcześniejsze podażowe sygnały, to te sygnały pozostają aktualne, a zejście WIG20 w okolice 1.650 pkt. i WIG do 47.500 pkt. jedynie kwestią czasu. Nieco lepiej prezentuje się sytuacja na mWIG40, który próbuje bronić dołka z końca lipca (3.477 pkt.). Na granicy balansuje natomiast sWIG80, broniąc analogicznego co mWIG40 dołka, ale w jego przypadku wiele innych technicznych przesłanek przemawia za tym, że to jednak się nie uda.

Zaufania do akcji nie zwiększa też obserwowany w tym tygodniu rollercoaster na akcjach JSW, czy widoczne spore pogorszenie sentymentu do modnych w ostatnich miesiącach spółek gamingowych, czy przede wszystkim covidowych. Dziś to właśnie potężne odbicie na tych ostatnich nakręca ruch w górę.

Akcje Biomedu-Lublin, które wczoraj na chwilę potaniały do 9 zł, tracąc w nieco ponad miesiąc 72,5 proc. (!), dziś odbijają o 22,2 proc. i za jedną akcję trzeba zapłacić 13,25 zł.

Harper Hygienics odbija o 20,8 proc. do 15,10 zł, a Global Cosmed o 20,8 proc. do 5,05 zł. Ta ostatnia spółka wypracowała w II kwartale br. 8,9 mln zł zysku netto wobec 1,02 mln zł zysku rok wcześniej, tym samym potwierdzając wcześniejsze szacunki opublikowane pod koniec sierpnia. Przychody w opisywanym okresie wzrosły do 91,15 mln zł z 77,63 mln zł.

Wynikami pochwalił się również Ciech. W II kwartale spółka wypracowała 134 mln zł zysku EBITDA, przebijając rynkowy konsensus o 4,5 mln zł. Niższe od prognoz były za to przychody. Ukształtowały się one na poziomie 689 mln zł wobec prognozowanych 777,4 mln zł. Spółka podkreśla jednakże, że spadek przychodów był przejściowy.

W reakcji na wyniki akcje Ciechu drożeją o 6,3 proc. do 30,50 zł. Ten wzrost zdołał zanegować wczorajsze mocne wybicie dołem z prawie dwumiesięcznej konsolidacji. To mocno popytowy sygnał, który powinien przynajmniej zaowocować próbą ataku na opór na poziomie 32 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BIOMEDLUB, Ciech, glcosmed, harper, jsw)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR