GPW ponownie pod prąd

Omawiane walory: ,

Pod nieobecność Amerykanów, którzy obchodzą dziś Święto Dziękczynienia, zdecydowana przewaga parkietów europejskich nie wykazywała ochoty do wzrostów. Nie dotyczyło to jednak GPW – WIG20 wprawdzie rozpoczął dzień poniżej kreski, ale w kolejnych godzinach sukcesywnie się odbudowywał. To, co jest szczególnie pozytywne w kontekście dzisiejszego dnia, to szerokość wzrostów, gdyż dotyczyły one zarówno WIG20, jak i indeksów małych i średnich spółek.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wśród polskich blue chipów największą dodatnią kontrybucję wniosły akcje PKN Orlen, które zdrożały o 2,1 proc. Na drugim biegunie znalazły się natomiast walory PZU, które potaniały o 1,2 proc. Trzeba przyznać, że o wiele ciekawiej sytuacja prezentowała się w drugiej i trzeciej linii spółek – akcje Getin Noble Banku zyskały dziś aż 42,9 proc., natomiast Idea Banku 27 proc. Mogłoby się zdawać, że po drastycznej przecenie, wywołanej w głównej mierze szumem medialnym wokół afery KNF, inwestorzy zaczęli podchodzić do sprawy nieco bardziej zdroworozsądkowo. Faktem jest, że aktualna wartość wskaźnika C/WK w przypadku Getin Noble Banku oraz Idea Banku mieści się w granicach 0,12.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

WIG20 zakończył ostatecznie czwartkową sesję wzrostem o 0,8 proc., osiągając obok rosyjskiego RTS najlepszy rezultat w Europie. Kolor zielony pojawił się również w przypadku indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które odpowiednio zyskały 1,2 proc. oraz 0,9 proc. W momencie zakończenia sesji w Warszawie, w pozostałej części Starego Kontynentu dominują zniżki w granicach 0,5 proc.

Nieco więcej emocji pojawiło się dziś na rynku walutowym, a konkretnie na brytyjskim funcie. W okolicach południa dotarły na rynek pozytywne informacje w sprawie postępów negocjacyjnych, które sugerują wstępną akceptację przez obie strony projektu umowy brexitowej. Należy jednak zaznaczyć, że skomplikowany temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie został jeszcze definitywnie zakończony. Treść umowy zostanie dopiero oficjalnie zaprezentowana na szczycie państw UE w niedzielę, a przypomnijmy że w ostatnich dniach niespodziewanie pojawiła się kolejna przeszkoda w postaci sprzeciwu Hiszpanii (sprawa Gibraltaru). Warto ponadto pamiętać, że T. May czeka również arcytrudne zadanie w postaci przekonania brytyjskiego parlamentu do wypracowanej treści umowy. >> Zobacz także: Ucieka optymizm z funta

Z opublikowanych krajowych danych makro warto zwrócić uwagę na realną dynamikę sprzedaży detalicznej, która w październiku przyspieszyła do 7,8 proc. r/r, po wzroście o 3,6 proc. r/r w poprzednim miesiącu. Głównym źródłem pozytywnego zaskoczenia okazała się być wyższa sprzedaż samochodów, która gwałtownie odbiła po słabym wrześniu (efekt zmian norm emisyjnych zaburzył znacząco rynek sprzedaży samochodów wraz z wejściem w życie 1 września). Wiele wskazuje na to, że utrzymanie dynamiki na analogicznym poziomie w kolejnych miesiącach będzie utrudnionym zadaniem, zważywszy chociażby na fakt malejącego tempa wzrostu wynagrodzeń.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 22 listopada 2018 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Getinoble, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR