GPW powinna dowieźć wzrosty do końca sesji, EkoExport mocno w górę

Omawiane walory: ,

Piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie prawdopodobnie zakończy się wzrostami wszystkich indeksów. Dobre nastroje powinny również utrzymać się w przyszłym tygodniu.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Inwestorzy wrócili po świętach w dobrych humorach, do czego mocno przyczyniły się wczorajsze nowe rekordy indeksów na Wall Street, a także dzisiejsze wzrosty na większości europejskich parkietów.

Przed południem na Giełdzie Papierów Wartościowych drożały akcje ponad połowy wszystkich notowanych spółek, co przekładało się na wzrosty warszawskich indeksów.

O godzinie 11:30 indeks WIG20 rósł o 0,94 proc. do 2162,73 pkt., wybijając się górą z tygodniowej konsolidacji i testując najwyższe poziomy od początku grudnia. WIG znajdował się na miesięcznym maksimum, po wzroście o 0,87 proc. do 58071,48 pkt. Indeksy małych i średnich spółek kontynuowały, zainicjowaną jeszcze w październiku, wzrostową korektę wcześniejszych wielomiesięcznych spadków, wspinając się do poziomów oglądanych ostatni raz przed około 5. miesiącami. sWIG80 rósł o 0,65 proc. do 11985,52 pkt., a mWIG40 o 0,68 proc. do 3910,95 pkt.

Aktualny układ sił na wykresach warszawskich indeksów, ale też układ kalendarza (końcówka roku, nadzieje na „efekt stycznia”) i dobre nastroje na rynkach globalnych sugerują nie tylko, że te przedpołudniowe wzrosty zostaną dowiezione do końca dzisiejszej sesji, ale też dają nadzieję na to, że strona popytowa może utrzymać kontrolę nad rynkiem na poniedziałkowej, ostatniej w 2019 roku sesji, a także w pierwszych dniach stycznia.

W gronie warszawskich blue chipów najmocniej dziś wyróżnia się KGHM. Akcje koncernu z Lubina drożeją o 3,1 proc. do 97,98 zł, w największym stopniu przyczyniając się do wzrostu indeksu. To reakcja na rosnące ceny miedzi na świecie. Notowania tego metalu przekroczyły barierę 6200 dolarów za tonę i są najwyższe od 7 maja.  Najbliższy opór znajduje się na poziomie 6325 dolarów, co tworzy sporo miejsca do zwyżki. Ich obecne notowania wciąż napędzają oczekiwania na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami. Pomaga również porozumienie chińskich hut miedzi odnośnie możliwego obniżenia produkcji w celu poprawy marż.

Dzisiejszy skok kursu akcji KGHM-u nie zmienia istotnie układu sił na wykresie, ale niewiele brakuje, żeby do tego doszło. Kluczowym oporem jest 98,78 zł, czyli maksimum z połowy miesiąca. Jego pokonanie, co jest dość prawdopodobne szczególnie w kontekście sytuacji na rynku miedzi, otworzy drogę do lipcowego maksimum na poziomie 106,70 zł. To aktualny cel dla KGHM-u.

W WIG20 ponad dwuprocentowe wzrosty notowały przed południem również akcje CCC (+2,8 proc.), JSW (+2,5 proc.), Tauron Polska Energia (2,3 proc.) i PGNIG (+2,1 proc.).

Akcje Cyfrowego Polsatu drożały o 1,4 proc. do 28,34 zł, po tym jak spółka poinformowała, że w odpowiedzi na ogłoszone przez nią wezwanie na akcje Asseco Poland, złożono oferty sprzedaży na 18178386 akcji Asseco, które spółka zamierza nabyć. Notowania Asseco Poland rosły o 2,6 proc. do 64 zł wobec 65 zł we wspomnianym wezwaniu.

Ciekawie jest też na kilku mniejszych spółkach. I tak np. akcje Prairie Mining drożały przed południem o 12,5 proc. do 0,675 zł, Elektrobudowy o 10,5 proc. do 8 zł, a Eko Eksportu o 11,2 proc. do 5,67 zł. Te ostatnie wybiły się górą z tygodniowej konsolidacji powyżej 5 zł, ostatecznie kończąc spadki zainicjowane w połowie listopada. Wsparciem dla kursu okazały się wstępne szacunki wyników za IV kwartał 2019 roku. Spółka prognozuje, że jej przychody netto ze sprzedaży sięgnęły 9,16 mln zł w ostatnim kwartale roku, a w całym roku wyniosły 40,1 mln zł wobec 33,7 mln zł w 2018 roku. Sytuacja na wykresie dziennym spółki wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo powrotu notowań do 7 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ekoexpo, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR